1994 Kölsch (BJCP-5C)

Daha önce bir yerde görüp kopyaladığım ve üstüne epeyce araştırdıktan sonra (15dk kadar) eldeki malzemelerle güncellediğim Kölsch reçetesini sadece ş.otu değişiklikleri ile tekrar kaynattım. 3. Kölsch reçetesi kaynatışım olacak, bir önceki ilki kadar güzel olmadığı için ilk reçeteye dönüş yaptım ve son hâli aşağıdaki gibi oldu;

İlk başta batch i 31 litre tanımlamama rağmen sanırım buharlaşma hesapladığım şekilde olmadı ve maya çoğaltmak için ayırdığım 1.5 litreyle beraber 33.5 litre (Boğaç ın gözleri yaşaracak) son ürün elde ettim.

Kovadan ne kadarı taşacak göreceğiz…
Bu arada bu sefer mayayı hesaplamadan (zoom konuşmalarımıza istinaden) 3 çoğaltma sonucu oldukça fazla ekledim.

12 Beğeni

4 gram Bilecik otu güzel bir mahya katacaktır

5 Beğeni

:slight_smile: en önemli nokta o.
İlk reçetede b.gold vardı, rayiha değil açık paket olan sadece 4 gr geldi ve acılıkta onu da ekledim.

2 Beğeni

Bilecik’in adını tüm reçetelerde yaşatacağız.

2 Beğeni

abi dayanamıcam koyacam bunu buraya. bakınca söyleyin sileyim hemen :smiley:

Resimi silip link ekledim. Malum telif davaları fln ;
Link ; https://store.donanimhaber.com/ea/00/ed/ea00ed884bd4d3bed0a4e16a2ce6e26e.jpg

6 Beğeni

Ben niye anlamadım :flushed:

https://eksisozluk.com/bilecik-diye-bir-yerin-aslinda-olmamasi--3076025

4 Beğeni

bilecik diyince hep bu karikatürle ekşideki geyik aklıma geliyor.

son yıllarda şerbetçi otundan dolayı biraz gözümde yer kazandı tabi :smiley:

2 Beğeni

Bursa Yenişehir ilçesindeki fabrikada göreve başladığımda hiç adını duymadığımız bu yeri haritada bizimkilere göstermek istedim. Bir tane karayolları haritasını açıp aradım, aradım ama Yenişehir diye bir yer yoktu :slight_smile:

Yenişehirin Bilecik sınırında olmasının bu durumla alakası var mı bilemiyorum ama benim için fena dumur bir durum olmuştu :slight_smile:

6 Beğeni

yaklaşık 27 gün ürecek bir fermentasyon var. Sonunda 2 haftada gazlansa 6 hafta sonra bardağa nekadar berrak dolu olarak inecek çok merak ediyorum.

@menegin 2565’i 50 ml lik falkon tüpten aldığınızı varsayıyorum . Kaç litrelik starter hazırladınız kaç kademe yaptınız detay alabilir miyim ?

3 Beğeni

Benim kütük ciddi ciddi aslen Bilecik

3 Beğeni

abi bende onu diyorum zaten. bilecik başkent olmalı aslında :slight_smile:

2 Beğeni

Gurur duydum…
Bu yolda ilerlemeye devam.

2 Beğeni

O kadar bilimsel değil yaptığım işlem :slight_smile:
2 tüpe yakın krausenden alınmış maya vardı. 1 litrelik 1040 lık mayşe ile 5 gün çevirip 3 gün dinlendirdikten sonra üstteki sıvıyı döküp 1060 lık 1 litrelik mayşede 3 gün daha çevirdim. 2 gün buzdolabında beklettikten sonra yine üstteki sıvıyı döküp su ekledim.
32 litreye üstteki suyu döküp bu mayayı ekledim.
Buzdolabı şu anda 8 ⁰C de ve 24 saat sonunda görünürde bir hareket yok.
Kölsch fıçıda çok daha güzel olduğu için belki tamamını fıçılara doldururum. O şekilde de mutlaka berrak oluyor.
Bu arada ben reçeteyi oluşturuyorum ama şu anda benim garaj 13 ⁰C de ve buzdolabını da mayalarda hareket başlayıp 3 gün geçtikten sonra 10⁰C ye çıkaracağım. 10 gün sonra sıcaklıkların 12⁰C ye düşeceğini varsayıyorum. Neticede farklılıkları reçetede sonradan düzeltiyorum.

3 Beğeni

gazlanma için 14 veriyorum ben. daha önceki kölsch için de bu kadar bekledim. ancak 14 sonunda bardaga aldım kölsch berraklıktan çoook uzaktı. bu arada bu 3. litreye ait bir bardaktak kölsch

aradan10 hafta geçti ve rengini buldu. Ben WLP029 kullandım belki o yüzden. Belki az maya kullandım.

5 Beğeni

Ben standart 10 psi da tutuyorum. Ayrıca dolap hep 4⁰C de. Yani gösterge doğrumudur bilmiyorum ama sonuçta herkes kendi servis basıncını bir şekilde zamanla oturtuyor. Belki de sizdeki 14 bendeki 10 ile aynıdır. Açıkçası çok güvenmiyorum orada yazana.
Onun dışında benim kölsch berrak olmuştu. Hatta foto da buldum ekleyeyim;

6 Beğeni

Bu berrak mı yani?
Eskiden olsa @Lacivert itiraz ederdi.

1 Beğeni

Abi bana göre çok berrak :slight_smile:

1 Beğeni

Onu geç… önemli olan @Lacivert’ın arkasında buzdolabı görünen kadehine göre berrak mı değil mi…

8⁰C de 36 saat sonunda krausen oluşmuş.

6 Beğeni