1994 Kölsch (BJCP-5C)

Bu berraklık, ne kadarlık bir cold crush sonucunda oluştu. Yani direk gazlanma sonunda bunu elde ettiyseniz bu bence gayet iyi.

Sanıyorum ben tek falkon tüpü 1 kez 2 litre 1040 starter ile çoğaltmaya çalıştığımda yeterli sağlıklı maya hücresi elde edemedim. Maya tipi kaynaklı sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

WLP029 Meanbrews yaptığı araştırmaya göre en çok tercih edilen maya… Aynı araştırmada, ortalama sıcaklık 15,6 olarak gösteriliyor. Ancak sıcaklık düştükçe daha nötr, yükseldikçe daha ale karakterli bir bira çıktığı da konuşulmuştu burada. O yüzden Sami’nin ödüllü reçetesini, nötr bir Kölsch tadı yakalamak için tekrar deneyeceğim.

Bu maya ile 8 derecede çalışmaya başlaması beni çok şaşırttı. Afiyetle, az esterli güzel bir kölsch olur inşallah.

4 Beğeni

Cold crash yapmadan da berraktı, sanırım soğukta başlamış olmanın ve fıçının etkisi, yoksa çökelmesi düşük bir maya.

Aslında dolapta uzun süredir beklediği için 2 ayrı stirplate te 5 gün çevirince ancak çoğalma bitti. Sonra bir tanesinin içindekini 1060 lık mayşeye atınca 3 günde bitirdi. Yalnız şunu gözlemledim, ilk çevirmelerin sonunda 4⁰C de 3 günde çökelme tamamlanmıştı.

Aslında sitesinde önerdiği 13-16 arası ama bir önceki yaptığım kölsch ü bu aralıkta yapmama rağmen ilki kadar iyi olmadı. İlkini içen herkes beğenmişti, ikincisi ortalama bir biraydı. Bizden de @Soyhan her ikisini de içti, o yorumlasın :slight_smile:
Özetle bu birayı yapma ve öğrenme şansım zaten @msk nın ta kendisi. Onunla yaptığımız bilgi alış-verişlerinde de (genelde kendisi bilgi verir) daha düşük derecelerde başlamanın güzel sonuçlar verdiği görüşünde karara vardık.

Biralar olsun mümkün olursa fıçıdan doldurup göndermeye çalışırım.

3 Beğeni

Detaylı cevaplar için teşekkür ederim.

Şüphesiz, 4 derecede bekleme bence çökelmeye etki etmiştir.Ancak ne kadarlık bir süre sonrasında bu berraklık oluştu gözlemlemem gerekiyor. Yoksa 10 haftada evet berraklaşıyor. Bu arada fermenterden fıçıya alırken akan sıvı da berrak.

İlk reçeteyi inceledim. 31 gün gibi oldukça uzun sayılabilecek bir günde tamamlanması planlanmış. ikincisinde mash adımları 2 den 5’e çıkmış. Ve fermentasyon süresinin 27 güne inmesi planlanmış.

Sanırım ilk yapacağım bir Kölsch olacak.) Eski forumda yazmıştım. İlk 1 yıl kimsenin damağını acemiliklerimle yormayacağım diye karar almıştım. makinayı alalı 6 ay geçmiş. 9 kaynatma yapmışım. Her seferinde nacizane hatalar yaparak acemiliği elden bırakmaya çalışıyorum. Ancak bu biradan size ve Sami’ye göndermek ve düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim.

Ellerinize sağlık

3 Beğeni

İlk reçeteyi çok dikkate almayın içindekiler tamam ama süreç üzerinde düzeltmeler yapmadım, yoksa onu da 10⁰C de başlatıp 12⁰C ye çıkarmıştım, sonrasında 18-19⁰C ye çıkarıp 3 gün diasetil dinlendirmesi yapmıştım. Ama toplam kaç gün sürdü inanın aklımda değil.
Berraklık konusunu ben anlatamamışım, benim fıçıdan ilk içtiğim gün buna yakındı zaten. 10-12 gündür en fazla bu süreç.

Onur duyarım :pray:

2 Beğeni

Kargaya yavrusu Şahin görünür derler…
Konu berrakliksa ötesini tanımam.

14 Beğeni

Bence berraklık konusunda bir başlık olsa su kaldırır.

1 Beğeni

Artık yeni kölsch sezonunu açma vakti. B40 ın sirkülasyon problemini çözmek adına ve aynı zamanda hazır ortam 12-14 ⁰C lerdeyken sık kaybatma dönemini açmış bulunuyorum.
Bu sefer nispeten daha kolay bir reçete olsun istedim ve genen aklıma kölsch geldi.
Stili inceleyelim…

KOLSCH
Genel İzlenim
Malt, meyve ve şerbetçiotu karakterinin hassas bir dengesine, orta derecede acılığa ve iyi zayıflatılmış ancak yumuşak bir bitişe sahip, ince, parlak berrak, soluk bir bira. Bu birada tazelik büyük bir fark yaratır, çünkü narin karakter yaşla birlikte hızla kaybolabilir.

Aroma
Düşük ila çok düşük taneli-tatlı malt aroması. Hafif bir meyve aroması (elma, armut veya bazen kiraz) isteğe bağlıdır, ancak hoş karşılanır. Düşük çiçeksi, baharatlı veya bitkisel şerbetçiotu aroması isteğe bağlıdır. Aromatiklerin yoğunluğu oldukça hafiftir ancak genellikle dengeli, temiz, taze ve hoştur.

Görünüm
Orta sarı ila açık altın. Parlak berraklıktadır. Kalıcı olmayabilen narin beyaz bir kafaya sahiptir.

Lezzet
Malt, meyvemsilik, acılık ve şerbetçiotu arasında hassas bir lezzet dengesi, temiz, iyi zayıflatılmış bir bitiş. Orta ila orta-düşük taneli maltlık, çok hafif ekmek veya bal notalarına sahip olabilir. Meyvemsilik neredeyse algılanamaz bir tatlılığa sahip olabilir. Orta-düşük ila orta acılık. Düşük ila orta-yüksek çiçeksi, baharatlı veya bitkisel şerbetçiotu aroması; çoğu orta-düşük ila orta düzeydedir. Başlangıçta nötr-taneli ila hafif maltlı tatlı bir izlenime sahip olabilir. Yumuşak, yuvarlak damak tadı. Sonu yumuşak, kuru ve hafif gevrektir, keskin veya ısırıcı değildir. Fark edilebilir bir tatlılık kalıntısı yok. Lezzet bileşenleri arasındaki denge değişebilirken, hiçbiri güçlü değildir.
Ağız hissi
Orta-hafif ila orta gövde; çoğu orta-hafiftir. Orta ila orta-yüksek karbonatlaşma. Pürüzsüz ve yumuşak, ancak iyi zayıflatılmış ve ağır değil. Sert değil.

Yorumlar
Almanya’nın Köln kentinden geleneksel, üstten fermente edilmiş, lagerlenmiş bir biradır. Köln bira fabrikaları kendilerini denge ile farklılaştırır, bu nedenle değerlendirme yaparken stil içinde bir dizi varyasyona izin verin. Daha kuru versiyonlar, IBU seviyelerinin gösterebileceğinden daha fazla hoppier veya daha acı görünebilir. Hassas lezzet profili iyi yaşlanmaz, bu nedenle oksidasyon kusurlarına karşı dikkatli olun. Köln’de Stange adı verilen uzun, dar 20cl’lik bir bardakta servis edilir.

Tarihçe
Köln’de Orta Çağ’dan beri üstten fermantasyonla bira üretme geleneği vardır, ancak şu anda Kölsch olarak bilinen bira 1800’lerin sonunda soluk lagerlere alternatif olarak geliştirilmiştir. Aslında Köln’de alttan fermantasyon yasaklanmıştı. Kölsch, Kölsch Konvansiyonu (1986) tarafından korunan bir unvandır ve Köln ve çevresindeki bira fabrikalarıyla sınırlıdır. Konvansiyon birayı basitçe “hafif, yüksek oranda zayıflatılmış, şerbetçiotu vurgulu, berrak, üstten fermente edilen Vollbier” olarak tanımlamaktadır.

Karakteristik Malzemeler
Geleneksel Alman şerbetçiotu. Alman Pils, Pale veya Viyana maltı. Zayıflatıcı, temiz Alman ale mayası. Ara sıra az miktarda buğday maltı kullanımı. Mevcut ticari uygulama 15 °C civarında fermente etmek, bir aya kadar donma noktasına yakın soğuk kondisyonlamak ve taze servis etmektir.

Stil Karşılaştırması
Cream Ale veya biraz German Pils’i ile karıştırılabilir.
Ticari Örnekler
Früh Kölsch, Gaffel Kölsch, Mühlen Kölsch, Päffgen Kolsch, Reissdorf Kölsch, Sion Kölsch, Sünner Kölsch

Yine bu bilgiler ışığında aşağıdaki reçeteyi oluşturdum.

Kölsch @Msk nın hayatımıza soktuğu ve her sene mutlaka kaynattığım bir stil. Belki bu sene biraz daha erken oldu ama makineyi de daha iyi tanımak adına iyi oldu.

Gerisini bekleyip göreceğiz :beers:
Bu arada maliyet;

7 Beğeni

Mayayı hesaplayıcı otomatik mi ekliyor, sanki para vermiş gibi 200 tl yi yapıştırmışsın😉

1 Beğeni

Yevmiye hesap etmiyorum, elektirik, su. Sonuçta bugün 2 paket lager maya 200 den de fazla tutar. Israr etme başkan, fiyat çok artar :wink:

3 Beğeni

Sen nasıl müslümansın pazarlık sünnettir, daha ayağımız alışacak

3 Beğeni