19B California Common

M54 maya uzun zamandır elimde bekliyor. Northern Brewer otları da bulunca kaynatayım dedim. Yine elimde Caramunich 3 ve carafa 1 olduğundan Pale’ e ek olarak bu maltı düşündüm. Önerilere göre düzenleme yapabilirim.

M54 mayayı çoğaltacagim ancak hesaplamasını Lager türüne göre mi yoksa Ale türüne göre mi yapmak gerek kestiremedim. Malum lager maya ama 20 derecede çalışacak. Aleye göre hesaplarsak iş kolay, 1 paketten 34 lt için rahatça çoğaltabiliyoruz. Ama lagere göre hesaplarsak yetersiz kalıyor.

California Common

5.0% / 12.4 °P

All Grain

HERMS-OY

70.5% efficiency

Batch Volume: 34 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 30.64 L

Sparge Water: 17.05 L

Total Water: 47.69 L

Boil Volume: 40.98 L

Pre-Boil Gravity: 1.045

Vitals

Original Gravity: 1.050

Final Gravity: 1.012

IBU (Tinseth): 34

BU/GU: 0.67

Color: 21 EBC

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Mash Out — 74 °C10 min

Malts (7.66 kg)

7 kg (91.4%) — Weyermann Pale Malt — Grain — 6.5 EBC

650 g (8.5%) — Weyermann Caramunich III — Grain — 140 EBC

10 g (0.1%) — Weyermann Carafa I — Grain — 1000 EBC

Hops (74 g)

40 g (25 IBU) — Northern Brewer 8.5% — Boil — 60 min

17 g (8 IBU) — Northern Brewer 8.5% — Boil — 30 min

17 g — Northern Brewer 8.5% — Boil — 0 min

Miscs

2 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

2 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

2 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Sparge

1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Sparge

2 g — Gypsum (CaSO4) — Sparge

Yeast

6 pkg — Mangrove Jack’s M54 California Lager 76.5%

Fermentation

Primary — 20 °C14

3 Beğeni

Bu sene de amma california common yaptı

1 Beğeni

M54 lager maya. Diğerlerinden farkı, yüksek sıcaklıklarda da temiz bira yapması. Yüksek sıcaklığın üzerine bir de az maya ile başlamak pek iyi fikir gibi görünmüyor. Muhtemelen zaten yüksek sıcaklığı sınırda tolere ediyor. Bir de kovada çoğalıp, yine de temiz sonuç vermesini beklemek biraz fazla olur gibi.
MJ’ye göre M54 her gramında 5 milyar aktif hücre içeriyor. Firmalar tarafından sağlanan verilerin fazla ihtiyatlı olduğu genel bir olgu. Yine de bunu doğru kabul edip, gerçekte daha fazla hücre içeriyor olmasını ve bunun lager için gereken en alt hedef oran olan 1.50 seçimini biraz ileri taşımasını (Yani1,75’e yaklaştırmasını) umarak;
İlk ikisinde 1.040 (10P) şıra kullanılmış her biri iki litrelik 3 aşamalı starter gerekiyor.
EDIT: Bu elektrik fiyatları, gereken yarım kilodan fazla DME ve 3 aşama için gereken zaman gözönüne alınırsa, en az iki paketle başlamak daha makul bir seçenek olabilir.

4 Beğeni

1 paket üzeriden gidip 34 LT’ den 17 LT’ ye düşürerek devam etmek sanırım daha uygun olacak. Sizin de bahsettiğiniz gibi 34 lt için maya çoğaltmaya uzunca bir süre ayırmak gerekecek, bu hafta sonuna planladığımdan bu opsiyonu direkt eliyorum. Bu durumda 2 LT starter ile tek seferde yeterli maya çoğunluğuna ulaşıyorum 17LT için.

California Common

5.0% / 12.4 °P

All Grain

HERMS-OY

70.5% efficiency

Batch Volume: 17 L

Mash Water: 15.3 L

Sparge Water: 11.71 L

Total Water: 27.01 L

Boil Volume: 23.27 L

Pre-Boil Gravity: 1.042

Vitals

BU/GU: 0.68

Color: 20.5 EBC

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Mash Out — 74 °C10 min

Malts (3.825 kg)

3.5 kg (91.5%) — Weyermann Pale Malt — Grain — 6.5 EBC

320 g (8.4%) — Weyermann Caramunich III — Grain — 140 EBC

5 g (0.1%) — Weyermann Carafa I — Grain — 1000 EBC

Hops (37 g)

21 g (26 IBU) — Northern Brewer 8.5% — Boil — 60 min

8 g (8 IBU) — Northern Brewer 8.5% — Boil — 30 min

8 g — Northern Brewer 8.5% — Boil — 0 min

Miscs

1 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

0.5 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

1 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Sparge

0.5 g — Epsom Salt (MgSO4) — Sparge

1 g — Gypsum (CaSO4) — Sparge

Yeast

1 pkg — Mangrove Jack’s M54 California Lager 76.5%

2 L starter
197 g DME / 240 g LME

326 billion yeast cells
1.53 million cells / ml / °P

Fermentation

Primary — 20 °C14

2 Beğeni

“Malum lager maya ama 20 derecede çalışacak” diye yazmışsınız, bu mayada 1.050 gravity’ye kadar 18-20 derecelerde 22 litre için bir paket yeter diye biliyorum, sizin hesaplama sanırım düşük sıcaklıkta çalışan klasik lager mayalara göre. Su miktarını belki de düşündüğünüz gibi azaltmanıza gerek yoktur. Bilemedim ama ben olsam bu mayayı klasik lager mayası gibi düşünmem daha çok ale tipi bir maya olarak yaklaşırdım, yanlış yönlendirme de yapmak istemem…

1 Beğeni

İşte benim de takıldığım nokta tam da burasıydı aslında :slight_smile: Düşük sıcaklıkta çalışan lagerlere göre mi hesaplamak lazım yoksa ale gibi mi hesap yapmak lazım. Dediğiniz gibi 23LT’ ye 1 paket serpip geçin diyor 18-20 arasındaki sıcaklıklar için, aşağıdaki ekran görüntüsü resmi kendi sitesinden. Ancak Ers’ in de belirttiği gibi sonuç olarak Lager maya olduğundan heralde buna göre hareket etmek lazım. Bugün zaman bulamadım ama uygun bir vakit MJ’ ye Help Center kısmından yazıp soracağım. Bakalım onlar ne diyecek.

1 Beğeni

Valla bu ciddiyetten çok uzak bir “Usage Directions” OG’den söz etmiyor bile. 1.035 ile 1.060’a aynı kullanımı öngörmek… ne diyeyim bilemedim.

I’ve used M54 two or three times, both at about a 1g/L pitch rate, and haven’t had lag problems.

just dump it in at room temperature and all is good. However, use lager pitch rate, ie 2packs per 4gallons, otherwise you might get stuck fermentation at the end.

I pitched one pack of M54 in 6USG of 1050 OG red ale type wort at 23:30 on a Sunday night at 58F - straight from the pack. No oxidation - just a 1m tap to carboy drop via a funnel - high krausen within 12 hours, no further sign of fermentation by Thursday morning. It cleared nicely without cold crash or gelatin by Saturday. Could have bottled it then, but dry hopped and gave it another 5 days. Very nice, clean beer, with somewhat of a lager character.
kaynak: Mangrove Jack's M54 Californian Lager Yeast best practices? | Homebrew Talk - Beer, Wine, Mead, & Cider Brewing Discussion Forum

Görüldüğü gibi karışık ve çelişkili sonuçlar var. Yine görüldüğü gibi MJ de hiç yardımcı olmuyor. Umarım cevap verirler ama verseler bile cevabın tüm maya üreticilerinin paketleme sırasında baz aldığı “target pitch rate için 0.60 iyidir” prensibine dayalı olma olasılığı hiç az değil.
Yani anlaşılan sizin deneyiminizle birşeyler öğrenmek dışında seçeneğimiz yok.

1 Beğeni

Hazır yeri gelmişken şöyle bir dikkat çekici bilgiyi ekleyelim: İngilizcede gün isimleri büyük harfle yazılırken Türkçede küçük harfle yazılır. Aslında gerek yok bildiğiniz için ama belirli bir tarihten bahsediliyorsa durum değişir.

Ben hala bunu kaynatmadım tabi :slight_smile: Planlar değişti bu arka plana kaldı. Tekrar gündeme alınca MJ’ nin sitesine tekrar bir baktım. 1.050 üstü OG için yapılan bir açıklama ama bu açıklamadan M54’ e tamemen lager mantığı ile bakmak gerektiğini anlamış oldum.

Tarifi de şöyle güncelledim. Sonuçları da burada paylaşacağım.

California Common

California Common

5.0% / 12.3 °P

All Grain

HERMS-OY

70.5% efficiency

Batch Volume: 32 L

Mash Water: 24.96 L

Sparge Water: 19.09 L

Total Water: 44.05 L

Boil Volume: 38.9 L

Pre-Boil Gravity: 1.045

Vitals

BU/GU: 0.68

Color: 23 EBC

Mash

Mashing 1 — 65 °C70 min

Mashing 2 — 72 °C10 min

Mash out — 76.5 °C10 min

Malts (7.13 kg)

6.3 kg (88.4%) — Weyermann Pale Malt — Grain — 6.5 EBC

830 g (11.6%) — Weyermann Caramunich III — Grain — 140 EBC

Hops (97 g)

35 g (24 IBU) — Northern Brewer 8.5% — Boil — 60 min

30 g (10 IBU) — Northern Brewer 8.5% — Boil — 15 min

32 g — Northern Brewer 8.5% — Boil — 0 min

Miscs

1.5 g — Calcium Chloride (CaCl2) 33% — Mash

2 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

3 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

Yeast

2 pkg — Mangrove Jack’s M54 California Lager 76.5%

2 L starter
284 g DME / 347 g LME

598 billion yeast cells
1.55 million cells / ml / °P

Fermentation

Primary — 18 °C4 days

Primary — 20 °C10 days

3 Beğeni

Ben caramunich yerine çok düşük oranda carafa kullandim, bence gayet lezzetli bira çıkıyor m54 ile.
Şimdiden afiyet olsun

1 Beğeni

Ben de yaptım bu birayı, yalnız bu sene forumumuz ne california lager yaptı bee.

Elimde Caramunich 3 olduğundan bunu ekledim. Carafa da var aslında ama renk tuttuğu için onu eklemedim. Belki 6 7 gr eklerim tekrar bakacağım reçeteye.

1 Beğeni

Ben ilk kez yapıyorum, elimde M54 olmasa düşünmezmezdim sanırım :slight_smile: bakalım beğenirsem devamı gelir.

1 Beğeni

20 gr carafa ile aldığım renk bu oldu :slight_smile:

3 Beğeni

Peki M54’ ü tecrübe etmişsiniz. Kaç litreye ne kadar maya kullandınız?

1050 og için bir paket maya kullandım, lager maya olarak dikkate almadım.

Benim tecrübem yok ama fikrimi paylaşayım. Sam abla burada mayanın paketi kaça geldi bilmiyor tabii. 32 litre için bile ikinci bir paket açmazdım, mayşeden ilk çekilenlerden hemen 2l 1.040 OG starter hazırlar, paketin tamamını önce 100ml suda uyandırır, ondan sonra startere boşaltıp mümkünse çevirmeye başlardım.

Mayşenin kalanını kazana al, kaynat, soğut, fermentere al derken belki starterdeki maya coşmaya başlar, başlamamışsa coşana kadar bekler, canlı cevval haldeyken (high kraeusen) tamamını fermentere katıp hava kilidini takardım.

Gerçi ben artık hava kilidi kullanmıyorum. Lafın gelişi o. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

M54’ü bir ara o kadar fazla kullanmıştım ki, ben 1.050’ye kadar bir paket kullandım, ama sıcaklığım 18 derecede idi. Daha aşağı inmedim, belki 17 görüp yükselmiştir. 18 ortalama ile hiç bir sorun olmadan bu mayayı bir çok kez kullanmıştım. Sıcaklığınız çok düşük değil ilse m54’de siz de bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

1 Beğeni

Heralde şöyle yapıcam, 4-5 gün evvelden 1 paket ile starter hazırlayacağım. Onu çökeltip sizin dediğiniz gibi mayşe içinden önden bir miktar alıp 4-5 saat çevirdikten sonra soğutma vs tamamlanınca ekleyeceğim.

Bu arada isminde lager geçse de m54 ü hibrid bir maya gibi düşünmek lazım, ferm sıcaklığı da zaten öyle, california common, kölsch gibi hibrid sıcaklık isteyen biralara benziyor, tek paketi de bu tür biralara fazlasıyla yeter

1 Beğeni