29D Grape Ale- Şiraz Ale - Kızarmış Ekmek Üstü Üzüm Reçeli

Bu sene yapmayanı dövüyorlarmış…
Bu sene @menegin ile beraber @BoBo ve @FAtE nin yardımıyla eriştiğimiz 60 kg Şiraz (Syrah) üzümünü fermente edip sıktım. 38 litre şıra, 20 kg yakın da cibre çıktı.

Bu cibrenin ne yapılacağını eş dosta sorduğumda sirke veya grape ale yapabileceğimi söylediklerinde de mantıklı geldi.

İşte bunun sıkımından kalan cibre üstüne 3 gün önceden 200 gr toz şeker koyarak sulanmasını sağladım. Bunu sıktığımda geriye 2,5 litrelik bir şarabımsı kaldı.

Malt tabanı olarak biraz kızarmış ekmeğe benzesin diye şöyle bir taban oluşturdum ki tamamen elde kalan maltlar yüzünden böyle şekillendi.

• Vienna Malt 2.6 kg
  • Pale malt 1 kg
  • Pilsner malt 1kg
  • Çavdar ezmesi 1 kg
  • Caramunich 2; 250 gr

Şerbetçi otu
Sorachi Ace 20 g ( Tamamen elde kaldığı ve bir yere uyduramadığım İçin)

Mash esnasındaki renk bu şekilde.

Sonrasında kaynamanın son 15 dakikasında da bahsettiğim o 2,5 litre şarabımsıyı koydum.

Son renk bu şekilde oldu. Maya olarak S-04 kullanacağım. Şu anda tadına baktığımda “Kızarmış ekmek üstüne üzüm reçeli” hedefime ulaşmış gibi duruyor. Bakalım nasıl olacak cidden merak ediyorum.

resim

18 Beğeni

ben cibreyi süzdükten sonra posaları çöpe attım. şu an çok üzgünüm :confused:

Sirke bile yapmadın mı

:frowning:

((((20 karakter))))

1 Beğeni

Ay bence oldu bu iş :slight_smile: gazı oturunca mükemmel olacak. Bakalım yarışma da beğenecek mi?

11 Beğeni

Eline sağlik, FG değeri ne oldu?

1 Beğeni

1010’da bitti.
Karbondioksit tüpüm bittiği ve taaa Antep’e kadar götürüp @menegin yüzünden gazlandıramadığım için tam olarak gazı olmadı. Neyse iş başa düşecek ben halledeceğim.

2 Beğeni

10 Beğeni