33 Derecede Fermantasyon Olur mu

Merhaba.
Amerikan Ale bira mayasını, yaz olduğu ve Adana da bulunduğum için
33 derece oda sıcaklığında bira özünde fermente etmeye başladım
5 litre damacana da test çalışması yapıyordum.
Mayayı yanlışlıkla 40-50 derecelik suya döktüm, şekeri erittiğim suya
Neyse
1 gün sonra gaz çıkışı başladı, 7 gün sonra bitti sayılır
hidrometrem 6 gün geldi, 6. ncı gün ölçümüm 1007 değerindeydi
7. nci gün 1002 değerindeydi
0,5 ml. pet şişelere 1,5 çay kaşığı şekerle şişeledim
şişeleri fazla salladım sanırım, taş gibi oldular ve kapaklar zaman içinde bombeleşti
Bu gün 8.nci gün ve berak bir sıvı oluştu
Dip tortusu mevcut
Bir şişeyi enjektörle kapaktan deldim ve gaz basıncını ve kokusunu kontrol ettim
Yüksek gaz basıncı ve tam bira kokusu tespit ettim
Sorularım şu:
1-Başlangıçta yaptığım hatalar biranın içeriğine zarar vermişmidir
2-33 derecede fermantasyon, mayanın yapısını bozmuşmudur?
3-İçim testine ne zaman başlamalıyım?

Selamlar
Tayfur

Öncelikle 33 derecede fermantasyon olur fakat elde edilen ürün bira olur mu muamma. Mayalar için oldukça stresli bir fermantasyon olmuş. Isı düşüşü mayayı hali hazırda fazlası ile strese sokar, üstelik siz mayayı öldürecek bir dereceden başladığınızdan daha da stresli bir fermantasyon olmuş, birada olmaması gereken tatlar kuvvetle muhtemel oluşmuştur. Isı yüksek olduğundan gazlanma da yine hızlı olmuştur. Çok yüksek derecede fermantasyon yaptığınızdan da istenmeyen tatlar asla tam olarak yok olmayacak. Ben olsam 3 hafta bekler ve içerdim.

Not: forumun en acemi üyelerindenim.

2 Beğeni

Test amaçlı yaptığınız fermantasyon mu

Cevap için teşekkür ederim

1 Beğeni

Evet, test amaçlı olan için sormuştum

Şişelerdeki hava boşluklarına dikkat etmenizi daha az boşluk bırakmanızı tavsiye ederim. Yüksek sıçaklıklarda fermente olan biralarda meyvemsilik, maya kokusu ve hiç geçmeyen tatlar oluşur. 18-22 derecelerde bu tat daha az olur ve lager tarzı biralarda nerdeyse hiç oluşmaz. Bende ilk lager biramı yapıyorum 9 derecede ve ticari biradan farksız. Biranın tadına en büyük etki kontrollü yapılan bir fermente aşamasıdır. Tabii o sıcaklıklarda kveik gibi mayalar veya vb. mayalar ile yapılıyor ama içilmesi zor biralar oluyor. Hem tat hemde koku olarak. Yani tabii severseniz içersiniz. Tek seferde ne bileyim 3 şişe içmeyen biriyseniz bir şişe yemekle içiyorsanız vs olabilir ama dediğim gibi sıcaklık arttıkça içim zorlaşıyor.

1 Beğeni

Cevap için teşekkür ederim.
Yapılan test biralarını buzdolabında bekleterek açtık
-Dip tortusu görüldü/mevcut
-Sıvı yapısı: berrak
-Koku: klasik bira kokusu
-Tat: bira tadı da var, tanımlayamadığım bir farklı tat da var
-Alkol etkisi: Hissedilir derecede
-Köpük: Sıcak açılanlarda dayanıksız köpük var, soğuk açılanlarda dayanıksız az köpük var
-CO2: Soğuklarda az, sıcaklarda daha fazla görüldü

2 Beğeni