5 Litre Seyyar Kegerator Yapmak

Bu başlığı açmalı mıyım yoksa en son ne aldık başlığının altına mı yazmalıyım bilemedim. Bence ayrı bir başlık olması daha iyi. Yönetim uygun görmezse taşır zaten…

Şişe yıka, kapakla vs sevmediğim için fıçı sistemine geçmiştim. Ama sonrasında da parkta, bahçede, piknikte, sahilde, belki de iş çıkışında ne içeceğim derdine düştüm ve 5lt’lik “mini-keg” oluşturmaya başladım. Malum fiyatlar Türkiye’de pahalı o yüzden yurtdışından toparladım.

Bundan sonra tek tek linkleri ve içeriklerini yazacağım.

5 litre mini fıçı

Ball lockların olduğu kapak

Bal lock connectorlu musluk

300ml Co2 tüpü

Gaz konnektore bağlı mini regulator ve co2 tüpüne uygun başlık

Co2 tüpünü kendi büyük tüpümüzden doldurmak için ara bağlantı)

Sonuçta hepsini toparlayınca ortaya böyle birşey çıkıyor.
Toplam maliyet ise 5500

13 Beğeni

Bunun içine bira basınca köpürme oluyor. İçini ıslatıp basın. Ya da basınçları eşitlemek işe yarayabilir. Birde içine salınan silikon hortum zorluk çıkarabiliyordu. Bazen basıyorum hava geliyor bira gelmiyordu. Sanırım boyunun ayarlamak lazım. Biranın üzerine çıkıyordu bir şekilde.

2 Beğeni

Daha rijit bir hortum takılabilir.

3 Beğeni

Superb…güle güle kullan
Nasıl dolduracaksın? Tüpü doldurma aparatın var mı?

2 Beğeni

Ben buna benzer bir fıçı kullanıyorum 5 lt ve dolum sırasında köpürme sorunu yaşamadım.

2 Beğeni

Sende de yok yok yani :rofl:

1 Beğeni

Dikkat edersen linkini paylaştım. Biraz dikkatli okuyalım lütfen :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ben oradaki paylaştığın parçayı tüp’ün regülatöre bağlantı aparatı diye düşünmüştüm :thinking:

Şöyle bir ara adaptöre de ihtiyaç yok mu?? Sanki Özer böyle bir şey almıştı, oradan aklımda böyle bir detay kalmıştı, yanlış da olabilir…

1 Beğeni

Ehmm, şeyyy iki tane olabilir o fıçıdan. :sweat_smile:

Ahanda burada işte @augurs

1 Beğeni

Bize hiç 20 karakter üç nokta

2 Beğeni

O zaman ben yanlış anlıyorum, o parçayı co2 tüpünü regülatöre bağlamak için diye anladım ben. Co2 tüpün üzerindeki başlık normalden ufak veya büyük??, bundan dolayı o aldığın aparat ile regülatöre bağlanıyor diye anladım. Bende bir tane hiç kullanmadığım 5lt fıçı var, atıl durumda duruyor, sen bunları alınca bakasım geldi :slight_smile: Yoksa sana daha masraf yaratmaya çalışmıyorum :))

Sanırım bu aparat da sana lazım olacak, senin aldığın’dan farklı, burada nasıl doldurulacağını da anlatmış, bir gece önce tüpü dondurman lazımmış :blush:

3 Beğeni

Ben yanlış linki atmışım gerçekten. Hemen düzeltiyorum linki

1 Beğeni

O parçaların hepsi de birbirine benziyor, ama bu sayede alırsam bana ne gerekir öğrendim, de yine masraf yine masraf…

1 Beğeni

Bu işin sonu belli demişti bir Antepli düşünür

1 Beğeni

Güle güle kullan @Baltazar.
Ben de bir zamanlar bunlardan 3 tane edinmiştim. Bugün olsa tekrar alır mısın derseniz, tek kelime ile hayır. Bunun nedenine birazdan döneriz ama önce illa böyle bir sistem kurmak isteyenler için bilgi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle siyah renkliler her ne kadar daha güzel görünse de soğuk durmasını istediğimiz içeceğimiz için pek de uygun olacağını düşünmüyorum. Ben tercihimi boyasızlardan yana kullandım.
Tüp için yurtiçi alternatifler de mevcut. Conax, Sodalife gibi markalar ile aratırsanız bulabilirsiniz. Ben 2 tane 450gr lık almıştım.1000gr lık versionları da mevcut. Hata bazıları biraz pahalı olsa da dolum hizmeti de sağlıyorlar. Kargo ile dolu tüpü gönderip boşu alıyorlar. Başlangıç için belki alternatif olabilir.
Musluk olarak bira hattı çok kısa olduğu için akış kontrollü musluk ya da ball lock kullanmak çok faydalı olacaktır. Yüksek gazlı biralarda bunlar bile yeterli olmayabilir, dikkate almak lazım.
Gelelim neden bu fıçıdan tekrar almak istemeyeceğime. Fiyat performans olarak bugün aşağıdaki gibi alternatifler mevcut

Bu aparatı 0.5lt den başlayarak 2,5lt ye kadar kola vs gibi pet şişelerle kullanabilirsiniz. Bu şekilde maliyet 5 de 1 ine düşüyor. Ayrıca hafifliği de büyük avantaj. Bir de bu petler pikniklerde kullandığımız termos kutuların içine rahatlıkla sığabiliyor normal olarak.

Ya da aşağıdaki 8lt lik alternatifi birabuda gibi sitelerde yurtiçinden de bulunabilir

7 Beğeni

Conax, sodalife sizlere ömür.
Akış kontrollü ballock iyi iş görüyor bu sistemlerde.
O musluğu alırken uyardım ama acele etti, şimdi nukatap’ın mini musluğunu da aldı sanırım. Bu sistem nitro kahve için de çok güzel oluyor. Onu yapması için elinde her şey mevcut aslında. Evde hazır kurulu sistemi olanlar için bu küçük kegeratorler mantıklı, yoksa sadece bunu alayım fıçım olsun, hemde yer kaplamaz diye düşünülürse başına yeni bir belâ sarmış olur.
Hayırlı olsun şimdiden…

4 Beğeni

Conax 450 gr co2 tüpü çiçeksepeti üzerinden almıştım 2-3 ay önce.

Aktarım sırasında bardağa doldurma ile ne farkı var ki transfer yapmanın? Yani bardağa dökerken köpürüyorsa, sıvı fıçının iç yüzeyine temas edincede köpürüyor(köpürebiliyor). Benim deneyimim bu yöndeydi.

Abi bunların siyahı beyazından ziyade cidarlı olanı soğuk tutmasına fayda sağlamıyor mu? Yani metal arada boşluk sonra tekrar metal. Benim aldığım öyleydi ama tek metal katmadan oluşuyorsa dışarıda duran kutu biradan farkı kalmaz tabi.