5 Litre Seyyar Kegerator Yapmak

Eyvallah, Corny sığsa da evde yıkaması uğraşması zor bence. 4 adet var bende 5L. değiştirip takıyorum :slight_smile: Etiketim bile var :slight_smile:

8 Beğeni

Bu ufaklıktan kaç tane sığıyor oraya?

İki tane yan yana sığıyor böylece bitmeden yenisini soğutabiliyorum. Paralel de bağlanır aslında ama 5 litre gidiyor en az bir hafta bana, gerek duymadım.

1 Beğeni

Karbondioksit dolumu yapan bazı firmalarda bu tüplere uygun aparat oluyor ve dolum yapabiliyorlar. Bulunduğunuz bölgedeki firmalara sorabilirsiniz. Biraz daha pahalı oluyor ama tüp küçüldükçe fiyat artıyor maalesef. Ben de dahil bu tüplerden kullanan forumdaki arkadaşlar normal CO2 tüplerden özel aparatı ile dolum yapıyorlar. Anladığım kadarı ile sizde başka tüp yok, o yüzden bu seçenek uygulanabilir değil. alternatif olarak,fiyat fazlaymış ama aşağıdaki firma ya da benzerleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir de böyle bir ilan buldum. Güncel gibi arayarak bilgi alabilirsiniz. Çözüm bulursanız forumda paylaşırsanız aynı sıkıntı içinde olan diğer arkadaşlarda faylanmış olur.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-elektrikli-ev-aletleri-beyaz-esya-soda-makinesi-tup-dolumu-350.tl-1111391182/detay

1 Beğeni

İlginiz için çok teşekkür ediyorum, buzsu ile iletişime geçtim, maalesef artık dolum yapmadıklarını söylediler. Biraz araştırma yaptım; anladığım kadarı ile CO2 tüp dolumu ile ilgili yönetmelikteki bazı maddeler 01.01.2024 tarihinde yürürlüğe girdi ve 450 g tüpler bu kriterleri karşılayamadı. Muhtemelen büyük bir tüp alacağım. Belki ben de küçük tüpleri doldurup kullanırım çünkü yer kaplamıyor ve pratik.

Mini keg küçük gelenlere maxi keg: Sol baştaki şişe dolum trakya işi, tezgahın arkası harika! Sistem nasıl kurulur konusunda doçentlik tezi gibi olmuş, sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim https://youtu.be/wKGUjBd236g?si=qfGMugk6UisCdjUV

2 Beğeni

O sırada benim iç ses; fermentorüm zaten 16 litre. Tam doldurmadığım için 12 lt kuruyorum hep. Tortuyu çıkınca zaten 10 lt kalıyor. Yukardaki linkte bi de 10 lt keg var. Onu alsam şişelerden kurtulsam. Sonraaa…

3 Beğeni

Sodastream tarzı küçük tüpler bulunmadığı için, taşınabilir olarak en mantıklı çözüm nedir şu anda acaba? Şu 5 litrelik ficiyi alıp sahile, pikniğe gitmek istiyorum bu sene ama Co2 işini bir türlü oturtamadım kafamda. 16 gramlık tüpler satılıyor ama dolum veya tedarik açısından ne kadar sürdürülebilir emin olamadım.

Aliexpreste var işte bu tüple

aa dun linkler acilmiyordu ya urunu kaldirmislar sandim. simdi acildi. tesekkurler.

Hocam 16 g. tüpler (veya 20 g olanları da var) aslında kullanışlı, 5 litre mini fıçıyı servis etmeye (anca) yetiyor. Kullanmak istiyorsan uyumlu bir mini regulatör gerekiyor. Bir de akvaryum için olanları kullanırsan iyi yaparsın. Paint-ball veya bisikletçilerin kullandığı teker şişirmek için olanların içerisinde yağ olabiliyor galiba. Tam emin değilim ama en sağlıklısı akvaryum için olan CO2.

Akvaryum için olanlar genelde vidasiz ya da ben bulamadım. Onlara uygun regulator var mı acaba

Vidasız kartuşla çalışan aparatlar var ama çoğu regülatör vidalı. En çok gördüğüm marka “ista” 20 g. olanlarını kullanıyorum ara ara.

https://www.hepsiburada.com/ista-co2-yedek-tup-16-gr-3-adet-pm-ptm691i509

1 Beğeni

10 litrelik su termosu ve 5 litrelik mini fıçım ile seyyar kegeratör projem hazır, bu hafta deniyeceğim. Etrafını buz ile doldurunca bakalım ne süre soğuk duracak.

9 Beğeni

Termosun duvar ve kapak kısmında boş kalan yerleri poliüretan köpük ile doldurabilirsiniz. Az az kontrollü birkaç seferde şişmesine izin vererek sıkmakta fayda var