A Little Sumpin Sumpin Clone

Yurtdışından gelen çocukluk arkadaşımın bana harika bir bira hatta annem de bayılda bu biraya, eğer bunu yaparsan çok sevinirim diye bana yapmamı ısrarla önerdiği bira için baktığımda USA’de oldukça sevildiğini gördüm, clone reçetesi de vardı, gördüğüm bu reçeteyi farklı platformlarda da paylaşılmış ve yorumları hep olumlu ve de ticari aslına benzer lezzette olduğu yorumlanmıştı.
Denemekten ne çıkar dedim, malzemeleri toparladım, haftasonu kazanın altını açacağım :slight_smile:

21 L
Boil: 90 min
Pale Malt 3.180 kg 46.9%
Wheat Malt - Pale 2.270 kg 33.5%
Caramel Wheat Malt 0.085 kg 1.3%
Wheat, Flaked 0.790 kg 11.7%
Rice, Hulls 0.450 kg 6.6%
HOPS
Nugget 21.000 g 60 min
Willamette 7.000 g 30 min
Citra 28.000 g 15 min
Willamette 7.000 g 15 min
Columbus (CTZ) 21.000 g Dry Hop
Amarillo 21.000 g Dry Hop
Chinook 21.000 g Dry Hop
Centennial 21.000 g Dry Hop
Cascade 21.000 g Dry Hop
YEAST
Dry English Ale
Product code: WLP007
MASH STEPS
66°C for 60 minutes
75°C for 10 minutes
FERMENTATION STEPS
19°C for 7 days
15°C for 5 days
OG 1.072
FG 1.016
IBU 45.2
45.2
WATER VOLUMES
Mash27.36 L
Sparge8.91 L
Total Water36.27 L
7 Beğeni

Clone reçetede torrified wheat yazıyordu. yerine ne koyabilirim diye baktığımda flake buğday olabileceğini anladım. 500 gr buğday ezmesi aldım, kalanı da azcık fantezi yaparak ballı buğday patlağı ilave edeceğim. Buğday patlağının da torrified wheat yerine ikame olarak kullanılacağı yazıyordu, bu torrified wheat olmadığına göre bulduğum ile idare edeceğim :slight_smile:

2 Beğeni

Klon reçetede neden tek kademe,mash-out olmadan yazmışlar acep :thinking:

2 Beğeni

evet o kısım benim de dikkatimi çekmişti, hatta tekrar okuyup onları gibi mi yapsam yoksa ufak ve kısa bir mash out yapsam mı diye aklımdaydı, iyi fark etmişsin…

1 Beğeni

Kısa bir bakındım, burada konuşmak yerine belki başka bir konu başlığında araştırıp konuşmak daha iyi olur,
kimileri demiş ki, zaten ticari bira üreticilerinin çoğu mash out yapmak ile vakit kaybetmiyor,
kimileri demiş ki ben her iki yöntem arasında yani mashout yapma ile yapmama arasında bir fark görmedim,
Kimisi demiş ki, 10 yıldan uzun süredir bira yaparım hiç mash out ile zaman kaybetmedim direkt mayşelemeden sonra kaynatmaya geçerim arada geçen sürede zaten enzimlerin denatüre oluyor…

Özetle farklı derin bir konuymuş, bu clone reçetede mash out yapmamanın sanırım çok özel bir sebebi yok, anladığım yapılda da yapılmasada fark yok diyen bir grup var…biz bu ev biracılığında gerçekten daha başlardayız. Yukarıda adamın ben 10 yıldan uzun süredir bira yapıyorum lafını 2021’de yazmış.

2 Beğeni