Alışveriş Siteleri ve Tecrübelerimiz

Hititten maltlık arpa aldım her yer böcek oldu.

Yakın zamanda mıydı bu deneyim? Çok yakın zamanda almadım ben ama gelen arpa çok şaşırtmıştı beni, en ufak pislik yoktu içinde. Hatta Tharician maltlardan bile daha temiz olduğunu düşünmüştüm.

8 temmuz 2023 sipariş tarihi. Geçen hafta kullanmak için baktım aşırı böcek doluydu ve poşeti bile delmişlerdi. Geldiğinde öyle değildi. Sanki larvalar gelip benim dolapta patlamış. Ama sadece maltlık arpada vardı. Pale, viyana ve diğer siparişlerimde yoktu. Hepsi aynı dolaptaydı.

Ham arpa veya buğdayı 1 aydan fazla poşet içerisinde muhafaza etmek doğru değil maalesef. Eğer hemen kullanmayacaksanız buzdolabında veya vakumlayıp saklamak gerekiyor. Aksi taktirde böcekleniyor.

3 Beğeni

Selamlar,
Aranıza yeni katıldım. Başımdan geçen olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Hazkat sitesinden GÖVDELİ PİLS GOLD EXTRA kitini candi sugar ile birlikte aldım.
Youtube videosunda 1060 ile başlanacağı söylenmesine rağmen 1050 ile başladım. (fazla su koymuşsunuz bende kuruyorum hep aynı seviyede başlıyorum dedi) :slight_smile:
Videodaki maya yerine 6Gr olan üstünde Belçika bira mayası yazan mayayı göndermişler (printerdan çıkan bir çıkartma ile yapıştırmışlar). Büyük harflerle yazmışlar “Uyandırma yapmayınız”
Peki dedim reçetelerine uyarak kurdum. 22-24 derece aralığında 8 gün geçti 1050’ den 1030’a inmiş. Firmayı aradım “1010’u beklemelisiniz” dendi.
Peki dedim bir hafta daha geçti 1015 ölçtüm. aradım anlattım durumu 1015 olmaz 1010u bekleyin. Tekrar peki dedik 29. gün sonunda 1012 de şişeledim ama kova nasıl bal şeker vs. kokuyor felaket.
oda sıcaklığında da 25 gün geçti. 2-3 günde buzdolabında bekledi ve tadım günü…
Aşırı yoğun bir bal/şeker kokusu vardı ayrıca bardak kenarında ince bir köpük, bardakta gaz çıkışı sıfır durumda.
Tekrar aradım durumu anlattım şirket sahibi Kadir ile görüştüm.
“Kesin yanlış bir şey yaptınız, ayda 1000 tane bu kitten satıyorum genelde yeni başlayan acemiler yapamıyor ve bizi arayıp şikayet ediyor. Firmayı övdü övdü her partide bende test için yapıyorum bizde öyle sorun olmadı, diğer siteler maya besini ile şarap mayası satıyor biz orjinal bira mayası gönderiyoruz vs vs. hiç bir yerde (google, sikayervar vs) bir şikayetimiz yok en iyi firmayız biz. Bu sektördeki satıcılarda yazılı olmayan kuraldır bu şikayet geldiğinde suç kullanıcıya atılır, yanında sembolik hediye çeki verilir konu kapanır” dedi.
Son olarak az önce konuştuğumda da “gazlanma olmadıysa canlı maya kalmamış olup şeker karışımını şişelemişsiniz” dedi.
Ne söylesem sizin hatanız şeklinde bir savunması var.
Bu firmadan alışveriş yaptığım için pişmanım arkadaşlar :slight_smile:

3 Beğeni

burda büyük sıkmışlar bence :slight_smile:

1 Beğeni

Kargo için hafta içi günleri olarak düşünürsek günde 50 adet kargo yapıyorlar. Ben de hemen bu furyada 5-6 tane alayım, kalmaz falan :slight_smile:

2 Beğeni

Merhaba aranızda daha önce yurtdışından maya siparişi veren var mı acaba? Gümrük sürecine dair bilgisi olan?

Şu sitede; https://www.morebeer.com/ mailleşince kargo tanımladılar 68 dolar kargo ücretiyle yolluyorlar, buz kasetleri falan da var. Fakat o kadar para verip gümrük başa bela olursa diye daha önce alan var mı sorayım dedim.

Geçen ay ben sake için koji kültürü (kuru formda) aldım ve bana geldi ama açıkçası o riske hiç girilmez.

Bugün biraburada lager kitlerine bakıyordum almak için yanında gelen mayada ale yazıyor. Whatsapp üzerinden sordum 7 gram ale maya yolluyorlarmış lager kitlerle. Sanırım maliyetten dolayı. En azından müşteriler için seçenek koysalardı.

1 Beğeni

Yazarsan kesin hallederler.

1 Beğeni

Bazılarında lager maya var, misal butikbira Winter Lager.

1 Beğeni

Merhaba,

tam tahıl setlerinde lager ve ale mayası olarak seçenek var. Eğer malt özütlerine bakıyorsanız, yanında ale mayası geliyor. Lager mayası isterseniz yazarsanız, gönderilir.

10 Beğeni

Abi güzel geri dönüş. Teşekkürler. Siteye seçenek eklerseniz çok güzel olur. Maliyetlide olsa almak isteyen alır.

İlk başlarda vardı. Fakat ne yazık ki Malt Özütü kullanan arkadaşlar genelde dikkat etmiyor. Tüm açıklamalara rağmen yanlış siparişler, ve takiben iadeler yüzünden kötü sonuçlar aldık. Bu sebeple malt özütlerine şu an için eklemeyi düşünmüyoruz.

5 Beğeni

Anladım abi. Lager fermantasyon zor iş. Haklılık payınız var. Whatsapp üzerinden yazacağım siparişi verdiğimde.

Siparişi verdim ama yine ale mayası yollanmış whatsapp üzerinden yazmama rağmen.

Selamlar, sıfır durumda 33’lük ve 50’lik şişeler mevcut, toplam 50den fazla. 3-4 sene önce kitle beraber almıştık sanırım vinodan, kapaklar kayıp. Fazlalık durumdalar, ihtiyacı olan varsa iletişime geçebiliriz.

1 Beğeni

Biraburada’ daki aşağıdaki Lager maya 34/70’ mi? Bilgisi olan var mı?