Alışveriş Siteleri ve Tecrübelerimiz

Ben 10 paket us05 maya almıştım 5 adedini sorunsuz kullandım. Kalanlar dolapta sırasını bekliyor.

1 Beğeni

Ben sodyum perkarbonat 1 ölçü ve sodyum bikarbonat 1 ölçü oranını kullanıyorum. Pbw dan daha ekonomik bir çözüm benim için bu kombinasyon. Fermentasyon sonrasında kovayı sıcak su ile doldurup içine bu karışımı atıp kapağını kapatıyorum. Ertesi gün duruladığımda plastik kova gerçekten kar gibi beyaz oluyor. Denemenizi öneririm. Yabancı brew forumlarında bikarbonat için 2 ölçek önerenler de var.
Ürünlerin linklerini de bırakıyorum incelemek isterseniz.

3 Beğeni

Sadece sodyum percarbonat kullanılması yeterli olur sanırım, Sodyum Karbonat ile birlikte kullanmak gerekir mi acep? Bu şekilde hammaddebi bulunabilineceğini düşünmemiştim, güzel oldu bu bilgi…

1 Beğeni

Haklısınız tek başına sodyum perkarbonat ile tatmin edici sonuç alınabiliyor ancak bazen kovada uzun süre bekleyen biralarımda coşkulu krausen izleri için sodyum bikarbonat ile çok etkili oluyor. Ben her ikisini de ayrı kutularda muhafaza ettiğimden kovanın ve kirin durumuna göre birlikte ya da sadece perkorbonat kullanıyorum. Bu şekilde Pbw den çok ekonomik bir çözüm benim için. Faydalanacak birileri olmasına sevindim.

6 Beğeni

Eğer gerçekten bir güvenilir PBW muadili bir ürün elde ediliyorsa bu iki ürün çok uzun süre yeter.

Hitit maltın sitesinde bir sürü özel malt var.
Malûm ana maltları pek verimli değil ama özel maltlarının kalitesi hakkında deneyimi olan var mı?

1 Beğeni

Kızıl çavdar ve İsli maltları yarından sonra sanırım elimde olacak. İlk denemede durumu paylaşırım.

7 Beğeni

Biraburada’dan Çek pilsner için maya ve malt ve şerbetçiotu alacaktım, alacakken fark ettim ki Bohemian tam tahıl set tek tek almaktan daha ucuza geliyor ama set içinde olan melanoid maltı ve 34/70 mayayı istemiyordum. Forumda da değişiklik yapılabildiğini söyleyenler olunca Whatsapp’dan iletişime geçtim. Melanoidin malt istemiyorum ve 2 paket lager maya yerine 1 paket Novalager maya istiyorum dedim sağ olsunlar tam istediğim gibi göndermişler. Hatta istemediğim 200gr melanoidin maltı da diğer maltlarla tamamlamışlar.

8 Beğeni

Bende böyle bir istekte bulunmuştum dorumda hakan bey söylediği için ama dikkate almadılar. İletişime geçtiğimde ehatsapp üzerinden ekstra satın almam gerektiğini söylediler.

En son aliexpress üzerinden şöyle bir alışverişim olmuştu.

Bana istediğim ledli refraktometre yerine aşağıdaki refraktometreyi yollamışlar.

Bende iade talep ettim ve 1140tl iade yaptılar bunu üzerine.

Kızıl çavdar güzeldi, kavrulmuş arpa da almıştım zamanında işimi görmüştü @UfukP

2 Beğeni

Hazkat sitesinde https://hazkatturkiye.com/urun-detay-candi-sugar-belcika-bira-sekeri-1-kg böyle bir ürün var. Sitede EBC-SRM değeri yazmadığı için mail attım ve 350 EBC olduğunu söylediler.
Bir sonraki üretimi Belgian dark strong ale olarak planlıyorum o yüzden bunu kullanmayı düşünüyorum
350 EBC de yaklaşık D-180 e denk geliyor.
Evde yapmak zor geliyor güzel bir ürün gibi görünüyor.

2 Beğeni

Ben de senin gibi düşünüyordum ama inan gerekli malzemeler elinde olunca 1 saat bile sürmüyor yapması.

2 Beğeni

işte oradaki gerekli malzemeler kısmı biraz zor geldi. Sönmemiş kireç tedariği ve bir miktar mayşe hazırlamak da işin içine girinde gözüm korku 1 kilo aldım geçtim :slight_smile:

2 Beğeni

Eritmesi zor bir ürün taktiği bilmek lazım

Mayşe lazım değildi, sönmemiş kşreçi 1 gün suda bekletiyordun o kadar, maya besini ve yapılacak miktarda şeker, üç elementti lazım olan, bu aldığın muhtemelen asidik ortamda yapılmış bir şey, biraya bir şey katacağını sanmıyorum

1 Beğeni

Hazkat ile görüştüm. Kendileri üretmiyorlarmış başka bir yerden alıyorlarmış. Tedarikçi bilgilerini paylaşmadılar doğal olarak ama ilgili kişinin dediğine göre üretiminde pancar şekeri ve sitrik asit kullanıyorlarmış. Bu da onu candy sugar değil de karamelize şeker yapıyor.
Ben bu haftasonu biyerden kireç bulayım en iyisi :slight_smile: :beers:

5 Beğeni

Oleeeey yakınımda bilen bir arkadaş :innocent:

1 Beğeni