Alternative SahTea (Ardıçlı Bira)

Ardıçın hazır mevsimi iken bir bira kaynatmaya karar verdim. Ardıçın o güzelim aromasını seviyorum ama içinde muz ve karanfil olmasını istemiyordum. Yine maltsı ve çavdardan gelen baharatlarla desteklemek gerekliliğine karar verince stil araştırmasına başladım. Biraz incelemeler neticesinde 31A nın en uygun stil olduğuna karar verdim. Sahti yapımı hem en kolay hem de en zor biralardan bana göre. Kolay çünkü kaynatma yok, zor çünkü içinde çavdar var. Yine Sahti kuralına yakın olarak çavdar tercihimi yaptım ve yine kaynatmasız kuralını 10 dk olarak değiştirmeye karar verdim.

Bu bilgiler ışığında BJCP-31A stilinin Türkçeleştirmesine bakalım.

Alternatif Tahıl Birası
İlave veya standart olmayan demleme tahıllarının (ör. çavdar, yulaf, karabuğday, kavuzlu buğday, kavuzlu buğday, darı, sorgum, pirinç) eklendiği veya özel olarak kullanıldığı standart bir biradır (Klasik Tarz veya değil). Tamamen glütensiz içeriklerden yapılan glütensiz biralar buraya girilebilirken, işleme dayalı glüten giderimi kullanan biralar ilgili temel stil kategorilerine girilmelidir.

Genel izlenim
Ek tahıllarla zenginleştirilmiş veya bu tahılların karakterini içeren bir baz bira. Spesifik karakter büyük ölçüde eklenen tahıllara bağlıdır.

Aroma
Temel bira stiliyle aynı. Eklenen tahıl, belirli bir karakter verecek, ancak bazı tahıllarla bira biraz daha grenli veya cevizli görünecek ve bazıları nispeten nötr bir karaktere sahip olabilir.

Dış görünüş
Temel bira stiliyle aynı, ancak bazı ek puslar fark edilebilir.

Lezzet
Temel bira stiliyle aynı. Ek tahıl, mutlaka tanımlanamayabilirse de, lezzet açısından fark edilebilir olmalıdır. Bazı tahıllar fazladan grenli, ekmeksi veya cevizli bir tat katarken, diğerleri sadece temel biranın lezzetini arttırır. Bazı tahıllar finişe bir kuruluk katar.

Ağız Hissi
Temel birayla aynı, ancak birçok ek tahıl (ör. yulaf, çavdar) gövdeyi ve viskoziteyi arttırırken bazıları (ör. GF taneleri) daha ince bir bira oluşturur.

Yorumlar
Ek gren, duyusal profilde bir yerde görünür olmalıdır. Alternatif tahıl, biraya belirgin bir şekilde ayırt edilebilir bir karakter sağlamıyorsa, onu temel stil olarak girin. Bu tarz, alternatif tahılın stil tanımı için temel olduğu stiller için kullanılmamalıdır (örn. Rye IPA, Oatmeal Stout, Rice- veya Corn-based International Lager). Sake’nin bira olmadığını ve bu kategori için tasarlanmadığını unutmayın.

Giriş Talimatları
Katılımcı, kullanılan alternatif tahıl türünü belirtmelidir. Katılımcı, Biranın Bir Temel Tarzını veya Biranın içeriklerini, özelliklerini veya hedef karakterini tanımlayan bir tanımını belirtmelidir. Biranın özel doğasının genel bir açıklaması, gerekli tüm öğeleri kapsayabilir.

Önemli istatistikler
OG, FG, IBU’lar, SRM ve ABV, temel alınan temel biraya göre değişir.

Ticari Örnekler
Blue/Point Rastafarye Ale, Green’s India Pale Ale, Lakefront New Grist, New Planet Pale Ale, Rogue Morimoto Soba Ale, Voodoo Yüzme Kotları

Aslında 30A, 34C de olabilir diye kafamı karıştırdı ama bu daha doğru geldi. 30A için fazla herbal gelmedi, 34C içinde fazla expermrntial görünmedi gözüme. Sahti den çıkaran kısmı mayası ve şerbetçiotu eklemesi oldu.

Yakışacağını düşündüğüm için bütün bunlara ek olarak biraz kişniş ve kakule eklemeye karar verdim.


Bu sıralar yoğun olduğum için Overnight Mash yöntemi bu bira için uygun göründü.

İlk hazırlık tabii ki ardıç dallarını ve yapraklarını tohumlarından ayırdıktan sonra yıkayıp 90⁰ C sıcaklığa çıkardığım suda 1 saat civarında bekletmekti.1 saat sonra ardıç dal ve yapraklarını çıkardıktan sonra ardıçtan elde ettiğim suyu 67 ⁰C ye düşürüp malt eklemesini yaptım ve 15 dk kadar karrıştırdıktan sonra makineyi kapatıp gece boyunca beklemeye bıraktım.


Ertesi gün 35 ⁰C ye düşmüş maltlı mayşeyi mash out ve yağmurlamaya alıp kaynatma sıcaklığına çıkarttım. Kaynatma 10 dk olduğu için sıcaklık 90 ⁰C yi geçtiğinde serpantini ve şerbetçiotu sepetini sanitasyon için kazana koydum.
Kaynama başlar başlamaz açık paketlerdeki kalan otları koruma amaçlı 15 ibu civarlarında ayarlayıp 10 dk lık kaynatmaya ekledim. Hemen akabinde 2 dk sonra kişniş ve kakuleleri ekledim. Kısa sürede kaynatma bitti ve soğutmaya aldım.

Sıcaklık 18 ⁰C altına düşünce fermentere aldım.

Ve maliyet…

10 Beğeni

Tam bende bu sene kimse ardıç birası yapmıyor mu diyecektim :slight_smile:

Kar yemeden ardıç olmazmış, fin atasözü :roll_eyes:

1 Beğeni

Biz daha istanbulda kar ve ardıç göremedik valla. Bugün kar belki bakalım.

1 Beğeni

Zaten o finli de benim :slight_smile: yok öyle bir söz :wink:
Ardıç illa ki vardır ama yerde olanlardan toplamayın, köpekler seviyor :wink:

1 Beğeni

Hamsiydi yaw o dediğin

1 Beğeni

Mash stepe 45 derece 35 dk eklerdim ben, Engin bir de ardıç tohumlarını ne yaptın, nasıl kullanacaksın, overnight mashingde 67 derecede 1 saate programladın 1 saat mayşelendikten sonra kapandı cihaz ve kendi kendine soğudu di mi?bir de kazan dibinde reçine vb problemler yaşadın mı? Bir de bu bşra niye sahti kategorisinde olmasın?

1 Beğeni

Overnight de gerek kalmıyor

10 dk kaynatmayı sırf tohumlar ve şerbetçi otları için ekledim.

Hayır, 45 dk mayşelemeye bırakıp overnight mashing e bıraktım.

Hayır, problem olmadı. Çavdar-buğday oranı normal sahtiye göre düşük.

1 Beğeni

Gerçi og ve fg de düşükmüş, rye oranı için bir veri yok yeni bjcpde bu arada

1 Beğeni