Amarillo Pale Ale

Çoooook uzun bir aradan sonra bir bira kaynatacağım.Reçeteyi şöyle bırakalım. Adı çok havalı değil mi bu şotun ? :grinning:

Amarillo Pale Ale

8 Beğeni

Ot düzeni için ben olsam elde varsa Columbus FWH yapıp 30 dk ve 15 dk Amarilloları sırasıyla 15 dk ve 8 dk ya çekerdim. Columbus yoksa da 10-15 gr Amarillo FWH 20 gr 15 dk, 40 gr 8 dk 30 gr 5 dk yapardım. Hopstand 30 gr, kalan 40 gr da dryhop. Bu düzende ibu olarak eşit verir aşağı yukarı.

6 Beğeni

Amarillonun kendine özgü özelliklerini kavrayabilmek adına tek şotla ilerlemek istedim açıkçası. Ama öğrenmek ve bilgiyi paylaşmak için sormak istiyorum neden özellikle columbus ? Birde 8 dk ekleme ve 5 dk ekleme yerine hepsini 8 yada 5 dk da eklesek çok mu etki eder?

1 Beğeni

Columbus çok güzel bir dual ot. Çok hoş bir acılık veriyor kararında. AA sı da yüksek olunca az miktarla bile FWH olarak çok kullanıp memnun kaldığım oldu.

8 dk ve 5 dk konusu biraz hedeflediğin şeye göre karar verilecek birşey aslında. Aşağıdaki tablodaki gibi genelde 8 dk nın aroma için en ideali olduğunu okumuştum. Kaynama süresi azaldıkça acılıktan ziyade aroma kazancı oluyor bu durumda. Hopstandı de bu yüzden yapıyoruz bildiğin gibi.

Ha hepsini 8 dk veya 5 dk eklesek (miktarı ayarlayarak aynı IBU varsayımıyla) ayırt edebilirmiyiz konusunda gelince, mantıken aynı IBU için 5 dk da daha fazla ot kullanman gerekeceği için aroma yönü daha güçlü bir sonuç olmasını beklerim. Ama ne kadar ayırt edebiliriz o kısım damağa kalıyor.

7 Beğeni

Teknik olarak çok doğru aktardıkların. Damaktaki farka gelince o bende pek o derecede değil. Hiç giremedim o kadar detaylı bu reçete işlerine. Maltlarım bile 100gr baremlerde oynar, küsüratlar yoruyor beni. İşin güzel tarafı verdiğimiz bilgilerin bu şekilde altındaki realiteyi de açıkladığımızda çok daha paylaşımcı oluyoruz. 5 dk yı 8 yaptım, güzel hattına . Bu biradan gelir sana. emeğin var artık :grinning:
Çok teşekkürler yorumların için :+1:

5 Beğeni

Yukarıdaki reçeteyi 40gr 15 dk şotu,50gr 10 dk olarak ve ilave 50gr 3 gün dryhop amarillo ile revize ettim. 1050 og ve 1006 fg ile şişeye-fıçıya aldım. Fıçıda 5.gün sonucu altta. Amarillo net ben burdayım diyor. Ve ilk kez denediğim Vermont Ale maya oldukça başarılı.

14 Beğeni

1011 FG hedeflerken 1006 olmasının sebebi nedir?

1 Beğeni

FG yi kovanın dibinde kalan birayı dinlendirip aldım, etkisi olmuş mudur bilemem. Onun dışında bir fikrim yok. Olası senaryoları bilsem , bundan dolayı olmuş diyebilirim belki.

2 Beğeni

Maya sindirimi sende %88 olmuş, FG 1.011 olsaydı %78 olacaktı ki bu en alt sınırı vermontun.

%83 max sindirimle FG 1008 - 9 arası beklerdim.

İki puan fark var, ölçüm tekniği, numune, sıcaklık bir sürü durum etkilemiş olabilir…

Bize düşen görev OG FG takılmadan afiyetle yutmak :slight_smile:

11 Beğeni

Ben de amarillo ile 18 lt bir batch yapmıtşım, herşey mükemmel gidiyordu taki fermanter kenarına yapıştırdığım ısı kontrol probu kendiliğinden düşene kadar. US-05 mayalar 26 dereceye kadar çıkmış ben fark edene kadar. 1 hafta önce şişeledim, yaptığım en bulanık bira oldu ilginç şekilde. Kokusunda tanımlayamadığım kötü bir şey var ama bilmiyorum, özellikle bardakta birayı çevirince daha açığa çıkıyor o koku. 15 gün sonra falan açıp bir deneyeceğim bakalım fekat pek umudum yok :frowning:

1 Beğeni