Arizeus Pilsner

İlk lager reçetem olarak şöyle bir reçete düşünüyorum.
Önerilere açığım.

5 Beğeni

Çek görünümlü germen pils sanırım :wink:
Hopstand ve whirlpool yanlışlıkla mı girildi? Ot yok o kademede.
Normalde traditional otlar deniyor ama saazı seviyorsan b.gold u azaltıp saaz oranı arttırarak daha hopy yapabilirsin sanki. Şimdiden eline sağlık. Çöp falan olursa dökeceğin yeri biliyorsun.

1 Beğeni

Hopstand yok, olmasada brewfather programında görünüyor. Elimde hersbrucker var saaz yerine onu da kullanabilirim. Çöp falan deme @BoBo kızıyor sonra :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Reçetenin son hali bu şekilde.

1 Beğeni

Brewers goldu 90 yerine first wort olarak düzenlesene

2 Beğeni

Olur abi öyle yapayım.

1 Beğeni

Aslında bir şey daha söylemeliyim; german pils için gereken tek tahıl pilsner maltı. Maltsılık decoction dan geliyor. Decoction yapma imkanın varsa dene derim, gerçekten fark yaratıyor. Hersbrucker nerenin bilmiyorum, taze ise aroma alabilirsin ama elindeki saaz daha iyiyse ikisini beraber kullanabilirsin.

Bir de 34/70 ile daha düşük derecelerde başlayıp sonra yükseltsen daha iyi olur.
Yorum istersen olacağı budur :smiley:

1 Beğeni

Decoction yerine Melanoidin kullanacaktım aslında. Renk koyulaşır diye tercih etmemiştim. 10 dereceye düşürürsem yükseltebilir miyim bilmiyorum :grin: kova için dolabım yok. Ama straforlu kutumda deneyebilirim.
Hersbrucker Alman üretimi.

:grin:

1 Beğeni

Munich Helles’e de baya benzemiş sanki :slight_smile:
34/70 maya kullanılacaksa 2 paket maya kullanılması gerekiyordu sanırım.

2 Beğeni

Mayayı çoğaltıcam, maya sorun olmaz.

1 Beğeni

Abi ekipman ayarlarından “Whirpool / No Chill Time” sekmesini boş bırak, o kaybolacaktır. Zaten hopstand eklerken zaman girmek zorundasın.
Durulama suyunu da 10 litreye sabitlemişsin “water/grain ratio” sekmesine çok yüksek bir rakam verirsen “Top-Up Water” da kaybolacaktır.
Ve en altta “calc strike water temp” tikini açarsan strike sıcaklığını da verecektir. :beers:

Bir de şu verimliliği nasıl %75 yapıyorsun bir ara anlat, benim hala düşük. :slight_smile:

3 Beğeni

Ayarları tekrar gözden geçiririm sağ olasın :slightly_smiling_face:
75 düşük 80nin altına düşmüyor normalde diyeceğim moralin bozulacak :grinning: Bilerek düşük giriyorum ki ne olur ne olmaz diye.
Maltı uzun süre süzüyorum. Süzdükten sonra katıştırma kaşığı, kepçe vs. ile biraz bastırıyorum. Makine üzerinde süzdükten sonra da ayrı bir yere alıp orada bekletip dibindeki mayşeyi de alıyorum. Bunun dışında Ekstra yaptığım bir şey yok aslında. Kullandığın kovanın ölçü doğruluğunu teyit et istersen. Kovada da sıkıntı olabilir.

1 Beğeni

Bol bol karıştırmak verimi çok arttırıyor

2 Beğeni

Benzer reçeteyi çok defa kaynattım güzel bira oluyor. Berraklık bu biraya çok yakışıyor onun için de karajenan öneririm. Maya ekleme sıcaklığı da mümkünse 8C civarı.

4 Beğeni

Tavsiyelerini uygulamaya çalışacağım. O kadar düşük derecelerde uzun süre tutabilir miyim bilmiyorum.

1 Beğeni

Çöpün nereye döküldüğüne göre değişir bu.

2 Beğeni

Reçetenin son hali bu,
25.5 litre 1046 og olarak kovaya girdi.

9 Beğeni

Ellerine sağlık, çok güzel olacak🍻

2 Beğeni

Teşekkür ederim :beers:
İlk lager denemem. Dolap olmadığından ısı kontrolü zor olacak. Serpantin ile 14 dereceye kadar düşürdüm ve kovaya aldım. Strafor kutuda 1 saat sonra 12.5 dereceye kadar düşürüp mayayı ekledim. Maya ekledikten 7 saat sonra ısı 10 dereceye düştü. Maya da henüz çalışmadı 8 derecelerde çalışırsa iyi olacak. Bakalım zaman ne gösterecek :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Çalışır merak etme, lager daha çok sabır gerektiriyor sadece

1 Beğeni