Baharatlı Bira Reçete İçin Yardım?

Merhaba ben önümüzdeki yeni yılda baharatlı buğday birası pişirmeyi düşünüyorum.
Rendelenmiş zencefil, kişniş tohumu ve portakal kabuğu kullanılıyormuş.
Son hacim 4.5 litre olacak, kaynatma esnasında hepsinden 3’er gram eklemeyi düşünüyorum.
Fakat internette kaynatma süresi ile alakalı kesin bir bilgiye ulaşamadım her tarifte farklı süre verilmiş.
Aranızda daha önce deneyen oluysa beni aydınlatır mısınız ?
Bu baharatları kaç dakika kaynatsam iyidir ?
Bu arada zencefil de bi acılık veriyor ve şerbetçiotu da kullanacağım ipa gibi bişey çıksın istemiyorum buna göre yorum yaparsanız sevinirim :slight_smile:

1 Beğeni

Bunların hepsi forumda var. Yeni başlık açmanıza da gerek yok. Reçetem olur musun veya yeni başlayanlardan sorular kısmına yazabilirsiniz. Başlık kirliliği oluyor bu şekilde

1 Beğeni

Ayrıca;

Burada bir çok öneri var.

4 Beğeni

Ben daha önce denemeler yaptım. Misket limon kabuğu, kişniş, mandalina kabuğu, portakal kabuğu(kokulu) vs. Ekleme konusuna gelince. Kurulum esnasında (kit) istenilen miktar kaynamış suda demlenip soğuyunca eklenir. Tam tahılda son 15 dk ekleme yapılabilir, soğuk eklemede yine kaynar suda demlenir isteğe göre süzülüp sadece suyu eklersiniz ya da posalarla beraber ekler 3 gün sonra şişelersiniz. Bodoslama yöntem var bazen yaparım. Kişnişi ezip istenilen narenciye kabuğuyla direkt kovaya amaaa kontamine olayına dikkat azıcık vodka ile yaparsanız bakteriyi öldürür kontamine riski olmaz. AYRICA YENİ DENEMEM KURU LAVANTA İLE SOĞUK EKLEME YAPACAM SONUÇLARI PAYLAŞIRIM UMARIM FAZLA KESKİN BİR AROMA KATMAZ.

1 Beğeni

Ersoy abi napmış öyle 1 kilodan fazla zencefil kullanmış benim kullancağım malt 1 kilo zaten :smiley:
bi de normal ibu da 34 olmuş onunki üstüne zencefil çok acı olur gibi
ben daha minnoş bi içim tarzı arıyorum

ben soğuk ekleme yönteminden biraz korkuyorum olmuş ürünü bozarım falan diye
şimdi aklıma geldi candy yerine mesir macunu ekleyerek de farklı bir baharatlı bira yapılabilir belki :slight_smile:
15 dakikayı kaydettim teşekkür ederim

Rica ederim. Mesir macunu da yaratıcı olur. Kış ayları başlıyor malum yazın olduğu gibi lıkır lıkır bira gitmeyeceği için baharatlı, aromatik, yüksek alkollü biralar yapacağız. Soğuk eklemede direkt kovaya atmak evet tehlikeli ben dediğim gibi bir bardağa koyup üstüne alkol döküp öyle ekliyorum. Bazı kış birası kitlerinin yanında baharat karışımları gönderiliyor hatta karışımın içinde ne olduğunu çözebilirsem aynısını ben de yapacam :smile:

2 Beğeni

Karemelize zencefil, pomelo kabuğu kurusu ve kişniş tohumu. Umarım hüsran olmaz iyi bir aroma vereceğinden emin miyim bilmem :smile:

4 Beğeni

Kişniş tohumları çok kaliteli görünüyorlar.

1 Beğeni

Evet üstadım. Bulunduğum yerde yetiştiriliyor. Atalık tohumdur. Bizimkilerin mahsulü. Size de yollayabilirim. Kullanan arkadaşlar olursa kesinle çekinmeden isteyebilirler. :blush:

3 Beğeni