Bal Şarabı ve Karadut Şarabı Yapımı

Tam tahıl bira yapımından sonra yavaştan başka şeyleri de yapabilir miyim, nasıl olur ki soruları artmaya başladı. Öncelikle hep gördüğüm “Mead” yani bal şarabını denemek istedim. Elimde Karadut özü de olunca ikisini birden kurayım dedim.

Deneyimli kişiler varsa tavsiye ve uyarılara açığım.
Kurulumları 5lt su şişelerine yaptım ve maya besini eklemesi de yapıldı. Maya olarak Biraburada’nın Şarap mayasını kullandım. 10gr ürünü uyandırıp bölüştürdüm.

Bal şarabında bal önemliymiş o yüzden 2 adet 850gr Anavarza bal kullandım. kavanozların dibinde kalanlarla uğraşmadım, böylelikle 1600gr bal ile ~4.5 lt şıra elde ettim. Çalkalaması önemli, 15-20dk çalkalamak gerekiyormuş.

FG 1.000’in altına düşüyormuş genelde 1.096 OG ile yaklaşık %12.6 ABV.

Fermantasyon kutuma koydum, sabahına başladı balkonda tıkır tıkır çalışıyor arkadaş.

1kg Karadut özünü ise suyla açıp ~4,5 litre şıra elde ettim, maya eklemeden önce 0,5gr PMS ekleyip 1gün bekledim.
OG beğenmeyince 300gr şeker ekledim.

1.000 FG ile %11 ABV.

Bu ise bal şarabı ile aynı yerdeydi. Arkadaş inat etti çalışmadı. Tekrar çalkaladım yok, ilave maya besini attım çalkaladım yok… 3. günün şafağında duramadım maya ilave edeyim dedim, dolaptan BB-35 çıkarım uyandırıp az da maya besini ile çalkaladım, yine tık yok.

Sonra bu bir yardırdı…

Fermantasyonlar iyi gidiyor şimdilik, 2. fermantasyon zamanı eklemeler yaparım.

8 Beğeni

Bal şarabı için çok uzun süre de beklemen lazım, renginin berraklaşması için. Ben 6 ay bekledikten sonra şişeledim. FG 1.001 gibiydi Yanlız 6 ayda mayadan eser kalmadı, gazlanmadı. İlave şampanya mayası vs atıp gazlandırmadım, bu şekli ile de güzel oldu, benimkini bu arada varlığını da unutmuştum, bir ara açıp tadına bakmak lazım, şimdi nasıl oldu diye. Bal şarabını tatlandırmak istersen tarçın, portakal ve karanfil atabilirsin, ben çok az koydum, koyduğum anlaşılmıyor bile şimdiki aklım olsa daha çok koyardım, eline sağlık :slight_smile:

1 Beğeni

Koptum :joy: :joy: :joy:

2 Beğeni

Kesinlikle, gazlanmasını ben de istemem tatlı bir mead olur umarım. 2. fermantasyonda tadarım tat oturmamış olacaktır tabi ama hiç tatlılık almazsam eritritol ile backsweeten yapabilirim.
Şişelemede bira şişesi mi kullandınız?

:sweat_smile: :sweat_smile:

İlk bir kaç şişede standart şeker ile denedim, olmayınca, diğerlerine eklemeyi denemedim bile…maya 6 ayda full ölmüş…

1 Beğeni

Tam 39. günde karadut fermantasyonu bitti, bal şarabınında 3-4 günü daha var sanırım. :unamused:
Bunu sifonlamak için bir ekipmanım yok. Gıda uyumlu hortum almak yerine bir akvaryum hortumu işimi görürü mü? Yoksa bu kadar beklemeye pintiliğin anlamı yok mu :smiley:

Sifon her daim lazım, şişeleme yaparken hatta benim için vazgeçilmez

1 Beğeni

Bu arkadaşlar baya baya unutuldu. :sweat_smile:

FG: 992 ile tam 4litre son ürün aldım ve %12.6 ABV bir bal şarabım oldu.

Karadut yarına kaldı, ondan pek umutlu değilim zaten…

4 Beğeni

@cNoyd bal şarabı tadıldı. Burunda ve damakta o bal kokusu ve tadı var şaraptan hiç anlamam ama içtiğim birçok şaraptan güzeldi. Çok özendim şimdi benimde yapmam gerekecek :joy::sweat_smile:

8 Beğeni