Basınç Altında Fermantasyon Denemesi - Oda Sıcaklığında Lager - Munich Helles - 4A

Bahsettiğiniz gibi şuan biraz stres altındayım rahatlamaya ihtiyaç var. Kurs ödemeleri vs. derken harcamalarım çok fazla ve kalan bütün param borsada. Ama @Baltazar hocamın dediği beni biraz ürküttü :slight_smile: Düdüklü tencere gibi ufak ufak gaz boşaltmak gibi olmuyo sanırım. Biraz forumu karıştırsam iyi olucak. Acele etme sebebim sadece bahsettiğim stres değil. Kit biradan öğreneceğim birşey kalmadı, bunu da yaparak öğrenirim diye düşünmek. Ama reçete, bar, basınç ve valfler falan derken. Biraz daha forum sayfası karıştırsam iyi olucak sanırım.

Sadece iki kit birası yaparak bu prosesle ilgili herşeyi öğrendiğinizi düşünmek sizi yanılgıya götürür. Acele etmeden, sabırla, adım adım ilerleyerek, sürece tam olarak hakim olduktan sonra bir sonraki aşamaya geçmekte fayda var. İster kit ister tam tahıl olsun fermentasyon aşamasında stile göre dikkat edilmesi gereken süreçlar var. Temelde lager-ale-bunların alt stilleri olarak buğday, saison, pilsner gibi gibi. Bunların hepsi için ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Sindire sindire…

3 Beğeni

Hocam neden aynı fıçıdan içmediniz aktarmanızın sebebi nedir ? Daha doğru aktarmadan fermente ettiğimiz fıçıda içsek sıkıntı olur mu ?

1 Beğeni

Fermentasyon sonucu oluşan tortudan kurtulmak için aktarma işlemi yapılıyor. Yapılmazsa tortulardan dolayı dip tube da tıkanma sorunu ve, veya tortulardan dolayı biranız bulanık olacak ve maya kalıntıları karışması sonucu istemediğiniz tadlarla karşılaşmanız yüksek ihtimal.

Sifon var bende hocam sıkıntı olmaz o zaman

Yine aynı fıçıdan içmiş olmazsınız. Ayrıca kapalı transfer oksidasyon riskini kaldırıyor. Bir de sifonlarken gazlı bira olacağı için köpürme yapar.

Hocam fıçının içinde dip tubeyi söküp sifon sistemi yaptım. Yani birayı tepeden çekiyor

Sifon dediğinizde fıçı kapaklarını açıp aktarma yaptığınız düşünülüyor dipten. O yüzden anlaşmazlık yaşıyorsunuz.
2 tip dip tube vardır. Bize lazım aşağıdaki görselde sağda belirtilen floating dip tube’dür.
İstemediğimiz dip tube ise solda belirtilen regular dip tube’dür.
image

6 Beğeni

Evet hocam bendeki flouting tube. O yüzden başka fıçıya aktarmam gerekli mi bilemedim.

1 Beğeni

Bence gerekli. Cold crush yapıp, dip tortusunun basınç kaynaklı minumumda olsa kalkma ihtimalini ortadan kaldırmak adına garanti bir yöntem. Fazla fıçım yok diyorsan, direk cold crush yapıp içmeye de başlayabilirsin elbet ama tortunun kalkabilme riski mevcut olacak ama az ama çok risk.

Teşekkür ederim hocam fıçı fazla yok maalesef. Aklıma damacanada yapılabilir mi o takıldı

Basıncı damacanada kontrol etmek çok zor olsa gerek. Dolayısıyla hem basınç altında fermantasyon yapamazsın, hemde fıçı niyetine kullanamazsın. Bence elin bollaşınca 1 fıçı daha al.

Berrak bira denemesi olduğu için aktararak durultma işlemini öneririm

2 Beğeni

Anladım, sifon denince farklı anladım. Yine de imkanınız olursa ikinci fıçı can kurtarıcı oluyor.
Ben fermenter olarak kullandığım fıçının sıvı kısmındaki boruyu 5 cm kestirdim. İlk başta çok düşündüm ama aslında hiç sorun değil çünkü silikon hortum kesip istediğiniz zaman borunun ucuna ekleyebiliyorsunuz.
Aktarma yapmazsanız bir şekilde tortu biraya karışacaktır .

4 Beğeni

Bu tip yüzen paslanmaz toplu şamandıralar özellikle 19lt lik fıçılar gibi nispeten dar (çapı küçük) olan fıçılarda randımanlı olmuyor. Hortum ucu içeride sıkıştığı için her zaman sıvı içinde kalmıyor ve tekrar daldırmak için fıçının sallanması gerekiyor. Bu da tortunun kalkmasına sebeb oluyor. Benim denemelerim de durum böyle olmuştu. Bu sorunu gidermek için yaptığım uygulama paslanmaz topun ucuna ek ağırlık (paslanmaz somun, civata vs) bağlamak olmuştu.

7 Beğeni

Bundan aldım ve maya tıkanma sorunu yaşamadığım gibi sıvı üstünde kalıp birayı çekememe sorunu henüz yaşamadım. tavsiye ederim.

Bende de aynısından var. Fermentasyon için bir kez kullanma şansım oldu. Ben de herhangi bir sorun yaşamadım aktarma esnasında.

1 Beğeni

Mayayı ekledikten sonra kapağı kapatıp içine co2 veriyoruz. Sonra 10 psi kadar indiriyoruz akışına bırakıyoruz doğru mu ? Ben bu şekilde yaptım ama 10 saat sonra sonradan basınç 0 a düştü

Ya spunding valf ayarında ya da fıçı basınç ayarında bir sorun olmalı

1 Beğeni

@Baltazar ın söylediklerine ilave olarak ya da fıçıda kaçak var.

1 Beğeni