Basit Ale Birasi

Selamlar,

Bir suredir aklimda olusturmayi planladigim bir recete var. Farkli tarzda receteleri denemenin haricinde, Bu recete mumkun mertebe ucuz ve kolay bir malt tabanina ve hop profiline sahip, herhangi bir dry hop, fining agents, bilimum degisik teknikler vs icermeyecek. Ayni zamanda %6’lik bir alkolu ile cuma-cumartesi aksamlarini tasiyabilecek. Konu ile alakali alakasiz bir cok ortalama bira icicisi misafirin begenisini kazanmali. Takdir edersinizki kapali transfer ve ficilama olmayacak. Bu sebeple oksidasyona bir tik dayanikli olmasi gerekiyor. Maya olarak basit ev sartlarinda naturel ale profiline en uygun olan us-05 olacak. Sonucta buzdolabimiz yok ve geneli hedefliyoruz.

Basit teknikler uygulanmasi sebebi ile ben bu biranin rengini bir tik koyu tutmayi tercih ettim. Bu sayede olusabilecek bulaniklik sorunlari biraz maskelenecek. Koyu ama standart insanlarin kaldirabilecegi kadar bir koyuluk. Su an icin 15 EBC gibi planladim?

Tabii yaptigimiz sey temelinde lezzetli bir bira olmak zorunda, ama hatalari maskeleyen bir profilde. Renk konusunu yukarida acikladim. Bu renge ulasabilecek hem basit hem ucuz, hem dengeli,genele hitap eden bir profil icin ben kabaca %90 base malt, %10 crystal malt kombinasyonunu dusunuyorum.

Hop profili icin ise maliyet etken bir profil cizmemiz gerekmekte, bu sebeple 60 dk. natural bir acilik otu ile hedeflenen ibu’nun asagi yukari %50sini almayi hedefliyoruz. 2. parti otu son 15 dk icerisine yayacagiz. Bu ot acilik otuna gore daha pahali ve ozellikli secilebilir. Ama gramaj olarak 23 litre batch icin 50 gr sinirimiz var. Bunun sebebi turkiyede otlarin en dusuk 50gr paketlerde satilmasi. Bu sayede bir partide bir paket harcayacagiz.Ayni sekilde malt miktarlarida hep alim oranlarinin katlari olarak secilmistir. Bu sayede arta kalan urun miktari minimum olacak. Ibu tavanimiz 30-35 gibi olursa hem %6 alkolu , hem potansiyel off flavorlari saklayacak. Hemde cok aci olmayacak bir profil cizebiliriz gibi. BU/GU ratio 0.60 civari olur?

Receteyi olusturken guncel piyasa fiyatlari fayda-maliyet oranina gore dikkate alinmalidir. Mesela ekim 2021 itibari ile simcoe 50 gr icin 25 tl fiyati ile bu yonde avantajli gozukuyor.

Ben ilk adimi atarak asagiya taslak receteyi atiyorum. Sizlerden de devamini bekliyorum.

11 Beğeni

Çogzel düşünce.
Ben buna SMASH diyorum aslında kendimce.
Buradan sürekli kaynatılacak bir “garanti” çıkar.
Lazımdı da zaten.

4 Beğeni

Smash kadarda basit yapmayalim diyorum :slight_smile:

O da bir düşünce tabii… :slight_smile:

1 Beğeni

Preboil 28.6lt iken batch volume 22lt az değil mi?

1 Beğeni

Güzel gayet dengeli malt, ben olsam chinook+simcoe kombinasyonuna ilave biraz narenciye için cascade, citra, centennial vs en az birini eklerdim.

Chinook ve simcoe ikisi de reçinemsi, biraz otlara da denge gelirdi.

İlave olarak, bu reçete çok da basit bir ale olmamış sanki, daha basiti için smash derim ben de.

Pale malt + cascade ile apa,
pale malt + east kent goldings veya başka bir ingiliz otuyla british golden ale,
Pale veya pilsner malt + alman otuyla lagerimsi bira

6 Beğeni

Benim için söz ettiğiniz bira işte şu:
%90 Pale
%10 Caramalt
EKG ve/veya Fuggles. (IBU 35 civarı, aroma ve koku için girdap ve kuruhoplatma isteğe bağlı)
Gördüğünüz gibi klasik bitter. Bu nedenle belki Pale’i Maris Otter taklidine dönüşmesi için (Ucuz temel arayışı nedeniyle MO mecburen seçenek dışı) biraz Munich ile karışık kullanmak ya da bir iki avuç melanoidin eklemek düşünülebilir, ama hiçbir şekilde şart değil. Tabii Maya için de S04 tercih edilebilir.
Amerikan versiyonu da Sam Adams Boston Ale klonu gibi birşey olur herhalde:
%85-90 Pale
%10-15 C60 (Caramunich III)
Hallertau Hersbrucker (IBU 35 civarı, Aynı şekilde girdap ve kuruhoplatma isteğe bağlı.)

9 Beğeni

Abi bu benim avcumsa biraz sıkıntı :slight_smile:

3 Beğeni

Evet chinook ve simcoe benzer biraz, chinook direkt centennial ile değiştirilebilir, Hatta yerli brewers gold bile olabilir acılık otu.

Smash kadarda basit olmasın istedim, sadece pale malt yada pilsner kullanıldığında renk biraz açık kalıyor, Berraklaştırma çalışmaları yapılmaz ise ortaya hoş olmayan buğulu limonata gibi bir görüntü çıkıyor. Ek olarak ekleyeceğimiz karamel maltların bir görevide potansiyel off flavorları saklamak. Köpük dayanıklılığını arttırmak. Bu sebeple smash pek ideal bir bira gibi durmuyor bence.

Ayarlarım bu şekilde? Bir yerde bir hatamı var :slight_smile:

Saatte 3.6lt buharlaşma ve 2lt posa kaybı girili.
28.6-3.6-2=23 litre olması gerekiyor nasıl 22 anlamadım inanın.

Edit: %4 sıcaklıkta genleşme katsayısından geliyor sanırım fark.

3.6 buharlaşma sizde de aynı mı ? Benim en son kaynatmamda 3 litre oldu gibi.

Evet bende de 3.6lt/saat

Grain absorbtion rate 1 lt/kg gözüküyor, ? varsayılan değer 0,8 lt/kg

1 Beğeni

Son kaynatma da 28 litre kaynama başlangıcı, net kovaya giren 21,5. Aktarma da çok kayıp yaşıyorum sanırım hocam

Pale malt + cascade şekline smash 10 numara 5 yıldız olmuştu. Her zevke de uygun.Deneyin, denettirin bence

6 Beğeni

favorilerimden. %90 pale malt, %10 münih malt. damak zevkime göre kristal malta gerek yok. ot elde ne varsa. tercihen 60 dk. acılık amaçlı ocak sönünde de aroma amaçlı otlardan. renk kızıla çalsın istenir ise münih malt arttırılabilir.

3 Beğeni

Bence de ilk recete biraz hedeflenen basitligin uzerinde kalmis, %90 pale ale %10 munich guzel, %90 pale ale %5 munich %5 carapils illaki kristal malt eklenecekse yada. Bu hafta bu receteyi kaynatiyorum, 60 dk bilecik aroma son 15-10-5 dk civarida citra yapacagim.

1 Beğeni