BB-35 Amerikan Ale Mayası

Merhaba arkadaşlar,
dolaşırken fark ettim BB-35 Amerikan Ale Mayası fiyat olarak epey uygun. Normalde ben maya yıkalam yaıyorum ancak alıp bir kaç tane dolaba atmayı düşündüm. Nedersiniz?

Bende fark ettim ve bu mayalarda Pilsener, ingiliz ve amerikan ale mayalarından birer tane ne olur ne olmaz buzlukta dursun diye aldım. Belli olmaz acil durumda kullanırım dedim. Tavisye edilen tüketim tarihleri de öyle çok aşırı yakın değildi…(öyle bir enflasyonist döneme girdik ki, bu gün aldıklarımızı bir sene sonra kaça alacağımızı da bilemiyoruz).

Kesinlikle katılıyorum. Genelde büyük paket Fermant US-05 i bölüp satıyorlar muhtemelen buda öyledir diye tahmin ediyorum.

FB gruplarında bu mayadan çok memnun olanı görmedim. Us-05den bölme/paketleme de değil sanırım. Oraya dikkat edin.

Fermantis maya olmadığı kesin, Fransadan getirdiklerini bana yazmışlardı, maya firması ismi vermediler. Ben acil bir ihtiyaç olur elimde olsun ve bir de ne kadar kötü olabilir ki diyerek aldım. (valla bir ara yurtdışında çok ekonomik rakamlara Çin malı Angel Beer Yeast görmüştüm, uzun süre getirtip getirtmemeyi düşündüm, yorumlara baktım, en son bir sitede çinli bira yapanların da fermantis ve benzeri mayaları kullanıyorlar yorumu sonrası vazgeçmiştim :slight_smile: -bazen bu paketlenen bira mayaları içinde inşallah böyle ucuz maya getirtip bize fermantis ve benzeri maya diye satmıyorlardır diye düşünmek istiyorum )

Muntosun kendi mayası olmasında :slight_smile: Asla maya tadı kokusu gitmiyor çünkü.

1 Beğeni

Hangi grubu takip ediyorsunuz? Ben bildiklerimi taradım ancak bir yorum bulamadım. Genelde gruplarda yeni başlayan kit ile üretim yapan üyeler var. Geri dönüşleri çok sağlıklı bulmuyorum.

bu çok üyeli grupların hepsine girmiştim zamanında. arada bakarım hala. malum firmanın kitlerle beraber artık bu mayayı gönderdiğini ve aşırı maya kokusundan şikayetler fln olduğu aklımda kalmış.

bir de fiyat olarak değerlendirmek lazım. ithal edilmesine rağmen bu fiyata satılabilen bir ürünün kalitesi bende şüphe uyandırır.

Edit:
Dolapta olması hayat kurtarıyor. Hatta bundan sonra maya çoğaltmak yerine dolapta stoklayıp her partide yeni paket açıp açmama kararı arasında gidip geliyorum…

Az önce sitelerindeki chatten yazdım fermentis maya değil farklı bir markanın mayası dediler. Marka bilgisi vermiyorlar ama.

bb-35 fermentis-us 05 aynı maya değiller. görüntüleri ve kokuları çok farklı. sonuç güzel oldu. 2 partide kullandım tadı us-05 ’ göre daha gevrek geldi bana. beğendim kullanırım. ayrıca arkadaş geçenlerde butiğin belçika mayasını ve buğday mayasını kullandı sonuçlar gayet iyiydi. ben de yine belçikasını kullandım şişede bir ay olmadı henüz onu tadınca editlerim.

2 Beğeni

Ben BB’ya mail yazıp bu mayalar fermantis mi diye sordum, fermantis değil ama fransadan başka bir firmadan getirtiyoruz diye cevap vermişlerdi, yoksa fermantis mayanın fransız veya fransız olmaması ile ilgili değil sözüm :slight_smile:

1 Beğeni

Firma kendisi bu şekilde bilgi veriyorsa aksini iddia etmek bana düşmez, editleyeyim.
Ama ben mayalardan kullandım, hem sağlıklı çalıştı hem sonuçtan memnun kaldım.

2 Beğeni

Stok yapılacak bir maya değil. Yıkadığım maya yerine arkadaşın fazlası olarak kullanmış bulundum. 20-21 dereceyi geçmediğim fermentasyonda acayip anormal aroma katmıştı pilsner’ime. Ekmek mayasından hallice bana göre.

bb-25 belçika alesiyle yaptığım birayı şişede 21. gününde içtim. düşük alkollü ve daha az tatlı bir leffe blond olmuş. bu mayanın performansı çok iyi ayrı bir başlığı bile hakediyor. :slight_smile: 21 derecede başlayan fermantasyon havanın ısınmasıyla 25-26 derecelere kadar yükseldi.

3 Beğeni

Arkadaşlar mayayı denedim ve memnun kalmadım. Özellikle çökelme durumu çok kötü. Zorda kalmadan kullanmanızı önermiyorum.

2 Beğeni