Belgian Brown Ale

%80 Pilsner malt
%10 Münich malt
%5 Special W malt
% 4 Carapils malt
%1 Caramünih3 malt
500 gram Belgian dark candi
60 dk mittelfrüh
15 dk saaz
E256 maya

Birkaç hafta önce kaynattığım bugün ise gazlanma kontrolünü yaptığım biranın reçetesi. Bu birayı yaparken daha önce yapmadığım bir kaç yöntemi denedim. Birinci fermantasyonu 17 derecede başlatıp her gün 1 derece artırıp 26 derecede ilk fermantasyonu sonlandırdım. İkinci fermantasyonda daha önce başka bir konu altında tartıştığımız e-300 askorbik asit ekledim (18 lt için 0.5 gram). Yabancı forumlarda ve videolarda kaynama sırasında eklenmiş ama maya için gerekli oksijeni tüketeceğini düşündüğüm için ikinci fermantasyonda ekleme yaptım. İkinci fermantasyon 7 gün 10C de bekledi. Final gravite 1008. Gazlanma için yeterli maya kalmadığından elimde bulunan m41 mayayı mayşeden aldığım 250ml’lik 1030 graviteli şerbete bir çay kaşığı kadar ekledim, mayalanmanın tamamlanmasının ardından çalkalayıp şişeleme öncesi birayla karıştırdım ve şişeledim (stir plate yapmaya gerek yok). 7 günün ardından gazlanması gayet iyi. E300 herhangi bir tat vermemiş, oksitlenmeyi engellemede ne kadar etkili olduğunu 5-6 ay sonra göreceğim.
E256 mayayı ilk kez kullanıyorum, sıcaklık kademeli artırıldığında işini çok iyi yapan bir maya ben beğendim.

6 Beğeni