Belgian İpa Denemesi

Merhaba eski forumda sanırım vardı ama ilk ve tek kaynattığım bira olduğu için ayrıca buradaki dostlarla fikir alışverişi yapabilmek için ekliyorum. Hata, eksik, ilave ne isterseniz söyleyebilirsiniz eleştiriye ve fikirlere açığım. Yapalı üzerinden hayli geçti unuttuğum şeyler olabilir. Hazy ve güzel bir görüntüsü vardı. Alkol kısmen yüksek olmasına karşın hissedilmiyordu, şerbetçi otlarından gelen turunçgil baskın geriden gelen bir tropik meyve de yok değil. Bitiminden sonra dahi ağzınızda bu tatları hissedebilirdiniz fakat bu bira için tam ipa demek doğru olmaz çünkü ben stilin en alt sınırında kaldım hesap yaparken ve bu da hissedilen acılığı ciddi derecede düşürdü yani hopy bir bira değildi tam olarak ama içtiğinizde düz bir ale gibide değildi benim amacım zaten böyle olmasıydı ve tam istediğim gibi olduğunu düşünüyorum. M-47 ye gelecek olursak bence çok iyi uyum sağladı. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum, bu reçeteye başlarken aslında neipa yapma niyetindeydim ama o zaman ki stoklarla ortaya bu çıktı.

12 Beğeni

Abv alt linitte kalmış ama ibu alt limitten de düşük, buğday malta gerek yoktu bence, foto çok güzel görünüyor, eline sağlık

1 Beğeni

Cevap için teşekkürler, buğdayı biraz köpük birazda tat konusunda çok malty olmasını istemediğim için koymuştum. İbu konusunda haklısın ipa için çok düşük, benim gibi ipa içemeyenler için birebir.

1 Beğeni

Belgian pale ale diyelim mi bu biraya, tabi decoction da yapılır o zmn, buğday köpüğe etki eder tabi de malty olmazdı zaten bu bira bu maltlarla, bir de buğday maltı stil için çok gerekli değil ama tabiki ev biracılığının en güzel yanı, yapılan hiçbir şeyin yanlış olmaması, o yüzden mottomuz
“ sky is the limit”….
Hatta
“ hangi çılgın bize zincir vuracakmış, şaşarım”…

10 Beğeni

Belgian pale ale olabilir tabi ki. Dediğiniz gibi ev biracılığının en güzel yanı bu kesinlikle katılıyorum. Yani tam tahıl bira yapımın en güzel yanı birazda şundan koysam ne olur kafası. Forumda hıyarlı bira olması gibi bu konuda örnek çok. :cucumber: :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

Şişeye koyarken gazlandıramadım, yoksa yarışmaya gidiyordu o bira :slight_smile:

3 Beğeni

Experimental kategoride şansı yüksek olabilirdi. :smiley:

1 Beğeni

Sorachi ace de kullanmış mıydın Engin?

2 Beğeni

Yok Durul, o sırada elimde yoktu. Değişik bir bira oldu, bir taraftan buram buram salatalık, bir taraftan da karabiber :slight_smile:

2 Beğeni