Bir Fermentasyon Dolabı Projesi: Dijitsu DW90 Şarap Soğutucu

Hocam efsane cevap vermişsin çok teşekkürler. Ben damacana contasiyla kristal hva kilidi takayım diyorum, yaparsam yazarim

Amacım tartışma yaratmak değil, sadece kullandığınız şekilde hava kilidini kullanmak yerine daha efektif alternatif önermekti. Zira bu aparatın dizayn prensiplerine tamamen aykırı kullanım şeklinin doğru olup olmadığını konuşmak hiç birimize fayda saglamayacaktir.

Yalnızca bu cümlenize açıklık getirmenizi rica ettim, tartışma yaratmak gibi bir maksadım yok, tavsiyeniz için de teşekkür ederim. Aparatın tasarlanma maksadı ile kullanım biçimi birbirine tezat oluşturmadığı sürece (örn. yan yatırarak kullanım) ne şekilde kullanıldığının bir önemi olmadığını düşünüyorum.

Bahsettiğim şöyle bir şey; fermenteri yan yatırıp elimizle ya da uygun bir şeyle bastırırken saç kurutma makinesi ile uzaktan sıcak hava vermek. Bu şekilde bir kaç tane 3 litrelik pet kola şişesinde oynamalar yapmıştım farklı amaçlar için. Bahsettiğim fark 1.5 - 2 cm olduğu için çok fazla bir uğraş gerektirmez. Tabi bu bahsettiğim durum basınçlı fermentasyona pek uymaz. Çünkü basınç fermenteri eski formuna geri dönderecektir. Gerçi bu dolap fermzilla için alınacaksa fermenter üzerinde işleme gerek kalmıyor. Dolabın soğutucu levhasını ittirerek 1.5 cm lik yer açmak yetiyor.

1 Beğeni

Bu tip hava kilitleri, normal kullanımda bile, fermentasyonun hızlı olduğu zamanlarda yeterli kalmayıp içindeki sıvı tahliye olabiliyor. Sizin kullandığınız yöntemde performans daha da düşecektir, benzeri durumla karşılaşma ihtimaliniz artacaktır. Ayrıca sıvı eksildiğinde sizin kullandığınız şekilde tamamlamak pek mümkün ya da pratik görünmüyor. Ben genel olarak bu tip hava kilidi (kristal olan da dahil) yerine yukarıda bahsettiğim yöntemi tercih ediyorum, fermentasyonun en güçlü zamanında bile hiç sıkırıntı çıkarmıyor.

2 gönderi mevcut bir konuyla birleştirildi: Oradan Buradan Taşınanlar

Öneriniz için teşekkürler hocam. Bahsettiğiniz olayı daha önce hiç yaşamadım, aklımda bulunsun.

Hocam 33 lt kovanın tutma yerlerini testere ile kessek sence sığar mi

Tutma yerlerini kapak tarafına değil yanlamasana yerleştirmiştim. Yani tutacak yerler sorun olmamıştı. Kovanın en geniş yerinin çapı tutma yerleri dahil olmasa bile dolaba sığmayacak kadar büyük.

Dolabı almak çok istiyorum, bir fermenter çözümü ariyorum

Daha ufak 26ltlik mi 16ltlik falan kovalar olacak onlara bak.

26 lt kovada 22 lt kurulum yapabilir miyim

Yapılabilir ama yoğun krausen oluşumunda kapağı ve hava kilidini zorlar. Lager biralarda durumu kurtarır ama ale biralarda özellikle buğday kurulumlarında zorlayabilir.

Kabul görmüş önerilen headspace (tepe boşluk) miktarı fermente edilecek hacmin %25’i kadar, 22 lt için bu 5.5 lt. Bu kurala göre toplamda 27.5 lt bir fermentere ihtiyaç var. Şahsi kanaatim, aradaki 1.5 lt’nin çok problem oluşturmayacağı yönünde.

2 Beğeni

Ale tarafta US-05 krausen oluşumu lager mayalara çok yakın, tabi uygun sıcaklıktan bahsediyorum. 19-20 derecede 2 parmak krausen oluşturuyor. Corni fıçıda fermante ettiğimden US-05 kullandığımda 18.5 LT şıra alıyorum. Bu bile taşma olmadan kurtarıyor.

1 Beğeni

Çok iyi bir bilgiymis bu teşekkürler, bulamadım zaten 26 lt kova internette 30,33 birde 20 var. Plastik kovalarda

1 Beğeni

bu güğümle basınç altında fermentasyon yapılabilir mi ?

Basınç altında fermantasyon için cornelius fıçı alın. Bu güğümlerden çok daha ucuz.

Corneliusta hacim daha az. Bu dolapla kullanabilmek için istiyorum.