Bir Garip Rye Ale

Şarapta fermentasyon bitmek üzereyken bir şekilde vakit bulup cibreyi kullanmak için aşağıdaki reçeteyi kaynatmaya niyetim var.


Asıl reçete elbette kaynadığında güncellenecek…

10 Beğeni

Hep bir kelime oyunu

1 Beğeni

İşine gelirse, beğenmiyorsan içme :wink:

1 Beğeni

Bu tehtid siyaseti ile bir yere varamayız

1 Beğeni

D ile T nin yer değiştirmesi lazım, hep harf oyunu.

1 Beğeni

Çok takılıyorsunuz bu minik detaylara.

2 Beğeni

Okuyunca tam şarap zamanı yapılacak bira dedim, cibreyi değerlendirmek için harika fikir aklıma hiç gelmezdi :slight_smile: Güzel fikir görünce araştırmayı severim, cibreyi bir kaç yerde ben kaynatma aşamasında değil de ikinci fermantasyonda kullananları gördüm bu şekilde daha az şarabımsı tat alırken daha çok meyvemsi tat ile topraksı bir karakter biraya geçtiğini yorumlamışlar. Bir de uygulamada cibrenin yarısı kadar da patlatılmış üzüm konmuştu. Sizin bira hedefiniz üzümden gelen meyvemsi aromalar ile çavdar’dan gelen baharatlı tatların güzel bir karışımı olacak sanırım, güzel sıradışı bir bira olacağı kesin, şimdiden elinize sağlık :boom:

9 Beğeni

sabah sabah çavdar maltı aratıyorsunuz insana. ayıptır.

2 Beğeni

Dur ya, yine mi aynı biraları yapacağız :sweat_smile:

1 Beğeni

Bu sefer ben de yapmayı planlıyorum ama saison türü daha ilginç olabilirmiş gibi geliyor. Bakalım, kısmet.

1 Beğeni

çavdar maltı bulmak biraz sıkıntılıymış. benim gazım söndü, şimdilik aklıma yazdım bu işi :slight_smile:

1 Beğeni

Ham çavdar ve çavdar ezmesi gayet iyi iş görüyor. Hatta link atayım, çavdarı oldukça temizdi.

Aklif

Aslında ben tam olarak sıkmayıp hem daha kaliteli şarap elde etmeyi düşünüyorum, hemde şaraptan gelecek tatların biraya daha fazla geçmesini istiyorum. Cibreyi zaten sirkede kullanıyorum :wink:

3 Beğeni

bu süper oldu işte. büyük marketlerde çavdar ezmesi gördüğümü hatırlıyorum.

Bir kaç değişiklikle bugün kaynadı.


Açık paket brewers gold 13 gr olunca pacifica ile destekledim.
zythos da hava almıştı o da aradan çıksın dedim ve üç alakasız otla reçeteyi güncelledim :slight_smile:

Değirmenin temizliğini yaptıktan sonra ayarı kaçırmıştım, yeni ayarı yaparken sınırı biraz daha zorlayayım dedim.

Kredi kartı sığmıyor. normalde de biraz ince kırarım aslında ama bu sefer işin içinde çavdar olunca başıma iş alacağım belliydi.
işe bir gün önceden cibre hazırlığı ile başladım. Merlot çok garip kokular üretince yeni sıkım yaptığım cabarnet i kullanmaya karar verdim. 30 kg cibreye 1 kg kadar şeker serpip karıştırdım. Amaç reçel mantığındaki sulandırmaydı ve ayrıca o cibrenin hepsini kullanmayacağım için diğer kullanacağım ürünlere hazırlıktı bir diğer amaçta.
suyu kazana koyarken bir taraftan cibrenin yarısını tekrar sıkmaya başladım yaklaşık 1,2 litre %14 alkollü ve bir miktar şekerli türev şarabı 1 köşeye ayırdım. yaklaşık 10 kg lık cibreyi malt sepetinin içine döktüm ve mayşeleme sıcaklığına gelene kadar orada bekletmeye karar verdim. sıcaklık 67 C ye geldiğinde mayşeleme suyu aşağıdaki renkteydi.

Süzdüm ve kırmış olduğum maltları ekledim. Renk ve berrak görünüm değişti elbette :slight_smile:

Cibreden mayşeleme suyuna geçen şeker miktarı 2 brix oldu. alkolü önemsemiyoruz çünkü kaynarken uçup gidecek. Aslında burada bir risk var. cibreden renk ve tat almayı kafaya koymuştum ama pekmez tadı oluşur mu? İçince göreceğiz.
Bu arada söylemeden geçemeyeceğim. Geçen sene malum firmadan aldığım ve kaynatma yaparken şüphelendiğim pale ale malt vardı, sözde weyermann dı ama sadece etiketi öyle olduğuna eminim ama ispat edemem.
Kaynatma sonunda eldeki 3 litre tortu, weyermann kalitesinin belgesi (!)

yaklaşık 1,5 litre kayıpla kaynatma tamamlandı. 3 litrelik tortu çökelince onu sulandırıp maya çoğaltmakta kullanacağım.
Kovaya aldığım mayşe unlaşmalardan dolayı opak oldu ama berraklaşacaktır.

fermentere 1.2 litre %14 lük türev şarabı da ekleyip, temizliği yapıp, sanite edilmiş buz akülerini attım. Gece mayayı ekleyip görevi tamamlayacağım. kalan cibreler sirke ve diğer ürünlere dönüşecek. Sonuçlar yine bu başlık altında.
(biranın adını bir garip rye ale koyunca kaynatma boyunca her türlü garipliği yaşadım, bundan sonra düzgün isim bulmam gerekiyor)

9 Beğeni

Çöp olmuş bu. Hatay’daki çöplere dökebilirsin:)

1 Beğeni

İzmir Hatay demek istedin sanırım😇

1 Beğeni

Sıcak sudaki cibre pekmez tadı yaratır mı diye benimde aklıma geldi. Acaba bira fermente olduktan sonra pms lenmiş cibrede bekletsek nasıl olur. Gazlandırmak icin taze maya yada fıçı şart olur galiba.

Bu arada bence akla en yatkını da cibreleri bu aşamalarda kullanmak yoksa 20 litrelik biraya konulacak 2 3 litre şarap veya turevinin amaca hizmet edebileceğini düşünmüyorum.

1 Beğeni

Bir reçete tarifinde aşağıdaki cümleleri görmüştüm, bu tarifte hem cibre hem de bir miktar üzüm birlikte kullanılmıştı, belki fikir verir (başka bir iki tarifte de kaynatmanın sonuna gelindiğinde atıldığını okudum ama bul desen bulamam şimdi :slight_smile:, ben cibreden kendim yapacak olsam aşağıdaki gibi fermanterin içine direkt koyardım herhalde, bu hafta bizim de üzüm sıkımımız olacak ama artık yeter diyerek hiç bulaşmayacağım).

“Add grape pomace (grape solids left after pressing) and grape must (crushed grapes) to fermenter before transferring wort. Add the last hop addition at the end of the boil and whirlpool for 15 minutes prior to cooling to fermentation temperature. Chill wort then transfer wort onto the grape must and pomace. Pitch yeast and aerate well. Ferment at 74–78 °F (23–26 °C) until gravity is stable. Upon hitting terminal gravity, age for an additional two weeks before packaging. Due to the large amount of particulate found in pomace and must, transferring to a secondary vessel for the final two weeks of aging may be helpful for achieving clarity”

3 Beğeni

Sana bira getiriyorum. Muhtemelen Özer’e bırakırım. Brewstival e gelebilirsem orada görüşürüz :wink:

2 Beğeni