Bira Fotoğraflarımız

Buraya yüklemesin de fotoğraf yok sıkıntı orada :smiley:

3 Beğeni

Sildim ben onu.
Demiştim de sildiğimi hatta. :slight_smile:

1 Beğeni

Niye bamyadan dolayı mı :roll_eyes:

İki konum arasında sanırım 300 mt kadar fark var😄

1 Beğeni

Sevgili @Taxym e teşekkürlerimle😇

8 Beğeni

Dün akşam içtiğim kutu versiyonuyla arasında bariz kalite farkı var. Şişe sadece bir gün sonra üretilmiş ama ikisini aynı anda farklı bardakla getirseler asla aynı bira demezdim. Kutunun üretim tarihi 17.06,şişenin 18.06

9 Beğeni

American Pale Ale

11 Beğeni

16 Beğeni

Gereğinden fazla değer verilen bir bira olduğuna dair söylentiler var…

2 Beğeni

Chimay Blue’ya demez kimse öyle yaa

3 Beğeni

Brewed in sveydi :sunglasses:

8 Beğeni

En son Biraburada’nın Nova Lager mayası ile 16 derece de kurduğum, 3 gün cold crasch ve 10 gün fıçıda dinlenmesine ancak sabredebildiğim Lager biram. Çok güzel olmuş…

14 Beğeni

Cold crash pek işe yaramamış gibi :slight_smile: bu mayayı ben de çok merak ediyorum. Aldım bakalım deneyeceğim. İsminden ve açıklamalarından anladığım kadarıyla sanırım Lallemand’ in mayası. Açıklamlar birebir aynı, biraburada’ nın marka belirtmemesi sanırım büyük paketleri bölerek satmalarından kaynaklı.

Şu Maya:

2 Beğeni

Bu maya ile cam gibi bi şeffaflık olmuyormuş zaten. Evet maya bu doğru. Kullananlardan güzel yorumlar duydum hep. Burada da bir arkadaş kullanmıştı. Yorum yazmıştı bana sağolsun. Nasıl oldu birası acaba?

3 Beğeni

O kişi sanırım bendim. :slight_smile:
Ben 3 biramda kullandım 3’ünden de memnun kaldım, 4. yakındır.
Dolapta 3günden fazla bekletEmediğimden chill haze az da olsa oluyor.

Jelatin ve cold crash yok.

Ama sizin biranız stilden kaynaklı veya berraklaştırıcı kullanmadığınızdan da bu şekilde olabilir.

6 Beğeni

1. günde açtım.
13 Beğeni

Buğdayı %70 oranında , şerbetciotunu da toplamda 65 gr (Hallertauer Mittelfrueh) kullandım. İbu ;18 oldu. 1046 og ile ferm. başladı. İlk dört gün 17-18 sonra 18-19 derecede fermente oldu. Fakat 12. gün ölçtüğümde fg 16 çıktı. Sonuca biraz canım sıkıldı ve sıcaklığı kademeli olarak 20 -21-22-23 e çıkardım ve arada sık sık ölçüm aldım . Fg her seferinde düştü. En son 18. gün 1006 ile fıçıladım. (Bu arada yıkanmış wlp 300 ile mayalamıştım.) Sonuç: %5,3 alkol oranlı güzel bir weißbier yapmayı becermişim. :beers::heart_hands::beers:

17 Beğeni

Renginden belli zaten güzel olduğu

1 Beğeni

Merhabalar. Bu bira üzerine biraz gevezelik etmek istiyorum izninizle. Benim için bu birayı üretmek bu hobiyi sürdürmem konusunda yaşadığım bir dönüm noktası oldu ve ufkumu açtı. Daha önce de burada yazmıştım, “ailecek” çok bira tüketiyoruz, yani ürettiğim biraları sadece ben tüketmiyorum. Bu koşullarımı düşünürsek bununla paralel ilerleyen düşüncelerim var;

Bu hobiye yeni başlayan herkesin kafasındaki sorunun cevabı aslında. “Marketten aldığım birayı üretebilir miyim?” sorusunun cevabı, bu fotoğraf oldu benim için. Daha önce de ürettim aslında lager bira lagerlama, uygun derecede mayalama yaptım fakat bu biraya ayrı bir özen gösterdim (Diasetilinden ıvır zıvırına herkes biliyor sonuçta süreçleri buradaki). Sonuç; benim için mükemmel, Tam bir market birası.

“Heineken Clone” reçetesi çalışsam da Belfast’dan daha az kokulu ama tadım notu Belfast’a benzer bir bira elde ettim, neredeyse aynısı ama daha lezzetli, emek var :slight_smile: . Sonuçta mutlu muyum? Başarmaktan kaynaklı mutluyum fakat memnuniyetsizliğim de var buna ayrıca değineceğim;

Memnuniyetsizliğime giden süreç emek ve litre hesabının tutmamasından kaynaklanıyor. Ben bu birayı 3-4 ay arası süreçte içilebilir hale getirdim, lagering aşamasından sonra saldığım için tam süreyi bilmiyorum ama 3-4 ay arası işte :slight_smile: . E bunu yaptım ama sonuç nedir? 20 litre. Bir haftalık tüketim bile değil benim koşullarımda. Aynı emeği yüz litreye verseydim belki farklı düşünürdüm.

3 hafta kadar jelatin etkisinde soğuk şoklamada kaldı. Nihayetinde pırıl pırıl olmadı ama görülebildiği üzere ki biraz bardakta da buğu var ama kitaplar görünüyor. Tadıyorum, marketten iki bira almış gibi oluyorum ama elimde 40 şişe var. Kendimin iki hakkı vardı, beraber yaptığım dostumun da iki hakkı var. Biraz da lansman birası olarak düşündüğüm için geri kalan herkese birer hak koydum :smiley: . Yakında işimiz düzgün giderse bunun üzerine kişisel ufak bir atölye açmak istiyorum yüz litre kadar üretebileceğim bir yer. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, bu süreci yaşadığınızı biliyorum, en azından tahmin edebiliyorum. Yani bir daha bu sürece girmeyi açıkçası emek-litre hesabı nedeniyle istemiyorum. Ale yap geç kardeşim işte diye düşünüyorum. Ne hissettiğinizi ve deneyimlerinizi de merak ediyorum.

7 Beğeni

Ben seviyorum bu tatları. Ale de seviyorum falan ama bence bunun yeri ayrı. Muhtemelen uzun bir zaman boyunca başka seçenek olmadan yaşadığımız için. ama ben berraklık konusuna takılıyor da değilim ben.

Belfast son zamanda keyif aldığım biralardan biri, bana Efes’in pirinçli, yeşil şişedeki birasını anımsatıyor.

Reçeteyi ve süreci paylaşmış mıydınız?

Afiyet olsun.

5 Beğeni