Bira Fotoğraflarımız

İzmir grubuna bayılıyorum ya, nazar değmesin :nazar_amulet: :beers:

5 Beğeni

Maşallah makineler dizi dizi…

2 Beğeni

Chocolate Oatmeal Porter
%7.6 ABV

13 Beğeni

Boşver onlarda iş yok

Var var, hatta kıskanıyorum ben :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Emekli adamız ne işimiz olacak. Bira yapıp içiyoruz işte😉 Sen mesaini düşün😜

1 Beğeni

Sevgili @Taxym sayesinde tattım, yorumlar daha sonra :beers:

11 Beğeni

O bardağın geri kalanı nerde

Bardak bu kadar abi :slight_smile: 1 şişe 2 bardakla geldi, standsız bardak bunlar.

1 Beğeni

Kölsch. Güsel ama bana pek hitap etmedi, damağı eğitimsiz birine fazla pilsenere yakınsayan bir tat veriyor. Pilsenerin içine birkaç damla narenciye suyu damlatmışım sanki. Bununla uğraşacağıma pilsener yaparım.

6 Beğeni

Kit mi, tam tahıl mı, orjinal mi? Yazın lıkır lıkır içmeye gayet güzel biradır aslında.

2 Beğeni

Tam tahıl, reçeteyi paylaşayım tekrar. He evet yani kötü değil zaten ama emek-faydayı karşılamadığını düşündüm. Aynı emeği pilsene veririm bundan sonra denemiş oldum. İmkan olursa orijinalini de içerim ama tabii ki :). Arkadaş ben de hep tam tersi zamanlarda bira yapıyorum. Yazın Double Black İpa yapıp normal bira gibi içip hastanelik oluyordum kış ortasında da yazlık bira yapmışım :D.

Bu reçete de benim elimin ayarı da bu

Mayanın markasını bilmiyorum bu arada sordum biraburadaya Kölsch dediler :smiley:

3 Beğeni

Yalnız berraklığı ve açık rengi beni benden aldı. Berrak olunca güzel olmazmış gibi hissediyorum ön yargılı olarak :smiley_cat:

1 Beğeni

Reçete güzel. Viyana ve buğday belki biraz arttırılabilirdi ama bu haliyle de güzel.
Bu biraların yapılma zamanı geliyor. Şubat-mart gibi yapıp yazın sıcağında lıkır lıkır tüketiliyor.

3 Beğeni

Berrak olsun diye uğraşmıyorum artık bu son biraydı bunun için uğraştığım. Vakit ve kontamine stresine değmez kesinlikle. Çökeltici ekle, 1 derecede beklet, ikincil fermantasyona aktar. Yetti mi yetmez, şişe bulplatmadan bardağa doldur ki dibi hareketlenmesin. Ama tabi kötü olup olmadığını bilemiyorum çünkü elimde bir referans yok eğer kargoyla kabul eden olursa gönderebilirim kesinlikle denenmesi için. Samimiyetle…

2 Beğeni

Hocam aslında azalttım EBC ondan düştü 230 grama düşürdüm yanlış hatırlamıyorsam.

1 Beğeni

Geçen sene yaptım ve hoşuma gitti, bir daha yapacağım, reçeten benim malt oranlarına yakın, Sadece bu birayı yaparken @menegin önerisi ile Extra Pale Premium Pilsner malt kullandım, çok rahat içimli bir bira oldu, mayadan gelen aromlar önce biraz değişik geliyor ama sonra bağımlılk yapıyor :slight_smile:

2 Beğeni

Kaynatmanın son beş dakikası az bir soğuk su ile açtığınız karajenan ekleyebilirsiniz. Hem kazanda hem de kovada ne var ne yok dibe yapıştıracaktır.

3 Beğeni

Evet karragenan etkisi de vardır kullanıyorum onu. Kaynatma biter bitmez de 2 dakika içinde serpantinle hızla da soğuyuncada iyi çöküyor. Eğer tıkanmaz olmazsa zaten doğrudan kazanda başlıyor berraklık.

2 Beğeni
2 Beğeni