Bira Köpüğü ve Baloncuk

Merhaba…
Sorduğum şey saçma olabilir o yüzden şimdiden saçmalıyorsam kusura bakmayın lütfen.
Kitten yaptığım pilsner tarzı biralarda gazlanma gayet yeterli fakat bardaktan çıkan baloncuklar ve bardakta oluşan köpük çok kalın. Tadlarını denemek amacıyla içtiğim bazı ticari biralarda mesela (frederik yakima ipa) bardaktan çıkan baloncuklar çok minik ve bardağın üzerinde oluşan köpük kremamsı. Bunun sebebi nedir acaba?
Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba Siz tattığınızda biranın gazlanmasında bir anormallik sezmiyorsanız baloncuğun büyüklüğü çok bir önem arz etmeyebilir. Köpük kısmını bilemiyorum benim yaptıklarım da çok güzel baloncuk çıkarıyor ama üzerindeki köpük hiç kalıcı olmuyor.

Her bira stilinin kendine has bir köpük şekli, dayanımı farklılık gösterir. Bunda sorun olarak görünecek bir şey yok bence.

Cevaplar için teşekkür ederim. Benim kit biralarında da erken açtıklarımda kalıcı köpük olmamıştı. 2 ay kadar oda sıcaklığında beklettiklerimin köpüğü ise yoğun olmasa da bitişe kadar eşlik ediyor.
Bu arada sorun oluşturmasından ziyade sebebini merak etmiştim. Acaba şekerle gazlandırdığım için mi baloncuklar büyük oluyor diye :thinking: