Bira Makınası için Sicaklık kontrolü nasıl yapılabilir?

Herkese merhaba kendi bira kazanımı yapmaya çalışıyorum baya da bir mesafe katettim fakat sıcaklık kontrolünü nasıl yapabiliceğim konusunda yardima ihtiyacim var.
Şimdiden çok teşekkürler

Biraz detay verebilirseniz belki daha kolay ve nokta atışı öneriler gelebilir. Ama özetle kazana aşağıdaki gibi thermowell takıp sensörü de termostata bağlayabilirsiniz.

Haklısınız biraz ozet gecmisim. Istediğim şey aslında basit. Termostatım var ancak bir düzen kuramadim. Amacladigim şey bira kazani ile priz arasina bir sistem kurabilmek kontrol paneli gibi ama daha basiti, kisacasi mayseleme asamasindayken termosati 65 dereceye ayarladigimda maysem 65 dereceye geldiginde prizden gelen enerjinin kesilmesini istiyorum.

Pıd kontrolden bahsediyorsunuz. Hazır sistemleri yukarıdaki satıcıdan da bulabilirsiniz. Yada kendiniz elektrikten ortalamanın üzerinde anlıyorsanız kontrol paneli oluşturabilirsiniz. “Pıd dijital sıcaklık kontrol” sizin işinizi görecek kavram.

Bunun için bir termostat kullanmalısınız. Termostat üzerinden ısı ayarı yaparak enerjiyi otomatik açıp kapatma yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim ısı probunu da termostata bağladığınızda kazan içindeki ısıya göre enerji açılıp kapanacak.

Sizdeki nasıl bilmiyorum ama örnek olarak aşağıdaki gibi bir termostat kullanabilirsiniz.

Teknik bilginiz varsa internette bağlantı şemaları var. Kendiniz yapabilirsiniz. Eğer yoksa, hazır satın alabilirsiniz.

Hazır sistemler çok pahalı olduğu için kendim yapmak istiyorum

Araştırma süreci, yapılacak hatalar, alınacak risklere ve gereksiz malzemelere göre düşünüldüğünde fiyat normal sayılacaktır. Sizin gibi kazanı ve sıcaklık kontrol panosunu kendim yapmam neticesinde normal diyebiliyorum.

Yazılım bilmiyorsanız direk hazır set almanızı öneririm.
Diğer türlü az bir bilgi ile Arduino kullanarak kontrolü sağlayabilirsiniz.

1 Beğeni

Elimde bu termostattan var . Bunu kullanmam uygun olur mu? Anladigim kadariyla her termostat olmuyor çünmü

http://web.craftbeerpi.com/

Tabi bir sürü ekipman lazım. Forumda detaylı çok güzel anlatılmıştı. Küçük bir aramayla bulabilirsiniz.

Ama bunlarla uğraşmayın, gidip bir makine alın. Makineye harcanan zamanı bira yapmaya harcarsınız. Çok daha verimli olur. Yani bence öyle, keşke ben öyle yapsaydım yani :joy:

1 Beğeni

Cihazın prob ucunu doğru ölçecek şekilde konumlandırırsanız bir kaç basit kalibrasyon ayarı sonrası kullanabilirsiniz.
Bir çubuk içine koyup sıvı içine doğru uzatabilirsiniz, veya biab olacaksa yüzeyden termowell bağlantı parçası ile kazan içine sokabilirsiniz, veya rezistans olacaksa rezistansa çok yakın olmayacak biçimde tabandan ölçüm alabilirsiniz.