Bira Nasıl Yapabilirim

Herkese merhaba. Uzun zamandır bira içiyorum ve siteyi inceledikten sonra gerçek bir bira içip icmedigimi sorgulamaya başladım.
Öncelikle burası ustalar zirvesi.kendi birami yapmak istiyorum elimde hiç bir ekipman yok satın alma sürecinden itibaren ne yapmam gerektiği konusunda sizlere danışmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

2 ana yol var:

1. Kitlerden bira yapmak
  2. Tahıl maltı kullanarak bira yapmak

Birinci yöntemi kullanacaksanız içinde fermentasyon yapabileceğiniz bir kovaya ihtiyacınız var. İkinci yöntem üzerinden ilerleyecekseniz, başlangıç olarak bir miktar tül ve büyükçe bir tencere edinmelisiniz. Bu yöntemi tercih ediyorsanız malzemenin sonu yok.

Ayrıca biranızı şişelemek için de belli ekipmana ihtiyacınız olacak.

Tahıl maltından bira yapımı hakkında fikir sahibi olmak için aşağıdaki başlığı okuyabilirsiniz.

3 Beğeni

Sevgili @BoBo üstat size bilgi vermişken yine kendisinin üşenmeden jet30 tam tahıl ekipmanı ile nasıl bira yapılacağı yönündeki açıklama linkini de okumanızı tavsiye ederim. Bu hobi sonuçta hem zaman, hem emek hem de her hobi gibi maliyeti olan bir uğraş. Ama uğraşmaya kesinlikle değiyor. Yatırım yapmadan önce forumu vakit ayırıp okumanız çok faydalı olur. İster kit’den yapmak isterse tam tahıldan yapmak olsun, kova vs gibi bazı ana ekipmanlara zaten ihtiyacınız var, ben sizin yerinizde olsam ilk biramı temel malzemeler ile birlikte alacağım bir kit birası ile başlardım. Eğer hoşuna gider, bütçeniz ve yeriniz de müsait ise arayı çok açmadan tam tahıla geçerdim. Tabi direkt tam tahıldan başlamak da bir seçenek :slight_smile:

3 Beğeni

BoBo Teşekkür ederim.
Kitlerden bira yapmayı tercih etmek durumdayım.
Bir çok siteden satılan var
Tavsiyen var ise samimiyetine güvenerek hareket edebilirim.
İyi akşamlar

Rica ederim. Zamanında Butik Bira’nın ithal kitlerini çok kullanmıştım. İthal ürünlerin gelişi durduktan sonra çok bira yapmadım kit ile, bu yüzden sağlıklı bir öneride bulunmam biraz zor. Biraburada, Kediköy ya da Butikbira kitlerini kullanabilirsiniz. Piyasada başka markalar da var bildiğim kadarıyla ama bendeki kişisel izlenim, bu markaların daha güvenilir oldukları yönünde.

1 Beğeni

Teşekkür ediyorum inceleyip degerlendiricem

Bira markette ithal kitler var
Vienna lager şekersiz yaparsanız gerçekten iyi

İthal olan hangileri acaba?

3 Beğeni

biraburada.com kitleri çok iyi tavsiye ederim

brewmasters markasıyla çıkarılan ürünler

Ben yurtdışında üretildiklerine dair herhangi bir bilgi bulamadım. Sizde var mı bu türden bir bilgi?

Bende emin olmak için mail atmıştım.
Sadece brewmaster kitler ithal diğerleri yerli üretim cevabını aldım.

1 Beğeni

Anladım, teşekkür ederim bilgi için.

araştırdığımda butik bira da sonra zamanlarda bir köpürme sorunu yaşandığını öğrendim. o yüzden biraburada yercih ettim. şimdilik bir sıkıntı yaşamadım.

Merhaba bende biraburada üzerinden başlangıç kiti aldım. Ben bu kiti 19 lt cam damacanada fermente edip gönderilen kovaya aktarım yapıp sonra şişeleme yapmayı düşünüyorum. Kit 23 litre ile kurulması tavsiye edildiği için az su ile kurmada ne gibi farklılıklar ile karşılaşırım?

Nasıl kurmayı düşünüyorsunuz şekerle mi? Malt özüyle mi? Ne kadar kullanmayı düşünüyorsunuz

İlk etapta şekerle, Kitin tamamını 19 litre cam damacanada tavsiye edilen aynı kurulum şekliyle planlıyorum.

1 kilo şeker mi sorum o

1 kg şeker evet. Kiti aynı şekilde kuracağım dediğim için belirtmedim