Bira su kimyasali

Selamlar

Elimdeki şu değerlerine göre ne kadar bira kimyasali eklemem gerekiyor yardim edebilir misiniz?

HCO3 36,6 MG/L
CI 0,3 MG/L
SO4 2,3 MG/L
CA 10 MG/L
MG 2,4 MG/L
NA 1,1 MG/L

Citra ipa yapacağım, eklemem gereken miktarları aşağıdaki gibi buldum. Şerbetçiotu öne çıkaracak şekilde Önerisi desteği olan varsa çok sevinirim.

3 gr epsom salt
7,6 gr caso4

Fermenter hacmi 20 litre

1 Beğeni

Uygun bir hedef mineral kompozisyonu belirlemekle başlamak lazım. Bir de, mayalanacak hacimden ziyade mayşede ve yağmurlamada kullanılacak su miktarı önemli.

Brewersfriend’in “Light Colored and Hoppy” hedef profilini kullanarak 20l su için şöyle bir sonuç elde ettim:

IPA’lar için yüksek sülfat/klorür oranı öneriliyor ama miktarları çok abartmamak lazım.

Sayfanın linki: https://www.brewersfriend.com/water-chemistry/

Mineral kompozisyonun yanısıra mayşenin pH’ı da önemli. Martin Brungard’ın Excel hesaplayıcısında hem malt reçetesi hem de kullanılacak suyun kompozisyonu ve tuz miktarları girilerek bir pH tahmini yapmak ve bunu istenen değere getirmek için ne kadar asit kullanılacağını belirlemek mümkün. Ama güncel zeka seviyem ile ne yazık ki her reçete için en az yarım saat tablolarla boğuşmak zorunda kalıyorum. Download Bru'n Water Software | Bru'n Water

6 Beğeni

Brewfather ve diğer uygulamalar kullandığınız malt ve suya göre hedeflediğiniz stile uygun olarak ne kadar ekleme yapacağınızı hesaplıyor. Büyük kolaylık bence.

5 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Toplam su miktarına göre kontrolünü sağlayacağım.