Bira Yapımında Gövdeyi Artırmak

Geleneksel ale, brown, porter ve stout gibi birçok bira stili için yüksek gövdeli biralar makbul kabul edilir. Dolgun gövdeli biralar karmaşık bir karakter, daha yüksek köpük dayanımı ve doygun bir damak hissi sunar. Daha yüksek gövde, yarım bir fermantasyona neden olmadan, biranın son yoğunluğunu (FG) yükselterek elde edilir. Gövde, fermente edilemeyen (kompleks) şekerler eklenerek ve ayrıca biradaki protein miktarı artırılarak geliştirilebilir. Aşağıdaki dört ipucunu kullanırsanız, evde yüksek gövdeli biralar yapmak kolayca mümkün olacaktır:

Daha fazla Karamelize ve Kavrulmuş Malt Kullanın

Karamel veya kristal maltlar gibi karamelize edilmiş maltlar, dekstrin adı verilen uzun şeker zincirlerine sahiptir. Carapils gibi daha hafif karamel maltların içinde bile dekstrin bulunur. Dekstrin şekerleri neredeyse tatsız karbonhidratlardır, fermente olmazlar ve daha sonra bitmiş birada kalarak biranın ağızda bıraktığı hissi ve algılanan gövdesini arttırırlar. Yarım kilo Carapils veya karamel malt, ortalama 5 galonluk bir bira partisinin gövdesini önemli ölçüde artıracaktır. Malto-dekstrin tozu, dekstrin miktarını ve dolayısıyla biranın gövdesini arttırmak için eklenebilecek bir başka yardımcı maddedir. Kavrulmuş malt, çikolata ve özel maltlar yüksek oranda diğer fermente edilemeyen şekerlere sahiptir ve benzer şekilde tatlılık katar, FG’yi yükseltir ve lezzeti arttırırken biranın gövdesini arttırırlar. Bu yöntem, malt özütü kullanarak bira üretenlerin yanı sıra tam tahıl bira üreticilerinin de işine yarar.

Maltlanmamış Tahıl Ekleyin

Maltlanmamış tahıllar ve arpa dışındaki birçok tahıl büyük oranda protein içerir. Örnekler arasında buğday, yulaf ezmesi, arpa ezmesi, maltlanmamış arpa ve modifiye edilmemiş maltlar sayılabilir. Proteinler fermente olmaz ve ağız hissini arttırmada ciddi bir etkiye sahip olabilirler. Ne yazık ki proteinler bitmiş biranın berraklığını da azaltır, bu nedenle büyük miktarlarda protein arttırıcı bileşenler en iyi koyu biralarda (Oatmeal Stout) veya karakteristik olarak bulanık olan biralarda (birçok buğday birası) kullanılır. Buğday, taneli tahıllar ve modifiye edilmemiş tahıllar gibi birçok maltlanmamış tahılın mayşeleme gerektirdiğini ve malt özütü ile bira yapımı için uygun olmadığını unutmayın.

Daha Yüksek Bir Mayşe Sıcaklığı Kullanın

Bira gövdesini geliştirmek için üçüncü bir yöntem de mayşeleme sırasında sıcaklığı arttırmaktır. Sakrifikasyon aşamasında daha yüksek bir sıcaklık (yaklaşık 69-70 derecede dönüştürme), birada daha büyük şeker zincirleri bırakarak beta amilaz enziminin etkisini azaltacaktır. Bu uzun fermente edilemeyen şeker zincirleri birada kalarak daha yüksek bir son yoğunluk ve daha yüksek bir gövde ile sonuçlanacaktır.

Düşük Atenüasyonlu Maya Kullanın

Düşük atenüasyona sahip bir bira mayası türü seçin. Düşük atenüasyonlu mayalar daha az kompleks şeker tüketerek daha yüksek bir son yoğunluk ve dolayısıyla daha gövdeli bir bira elde etmenizi sağlayacaktır. Mümkünse ortalama atenüasyonu %70’in altında olan bir maya seçin. Düşük atenüasyona sahip maya örnekleri arasında birçok İngiliz, Avrupa ve geleneksel ale mayası ve birçok İngiliz ve İngiliz ale mayası varyantı bulunur.

Bir sonraki yüksek gövdeli İngiliz ale, porter veya stout biranız için bu dört yöntemi birleştirerek yüksek gövdeli bir bira elde edebilirsiniz!

Beersmith Blog’dan tercüme edilmiştir.

14 Beğeni