Biram Bozulur Mu?

Merhabalar ismim Giray. Araniza yeni katildim. Bir yildir bira uc yıldır da sarap yapiyorum. Bira yapımı için kit kullaniyorum. Fermentasyon konusunda belli bir tecrübem oldu ama son bira kurulumumda sorun yasiyorum. Dün aksam hazirladigim kit icin bira mayasını ilk defa önceden uyandırıp karıştırdım başlangıçta hava kilidinde bir basinc oluştu fakat sabah uyandigimda su seviyeleri esitlenmisti. Kacak ihtimalini düşünüp kontrol ettim ama göremedim. Tedbiren kenarlari bantladim. Hava kilidinin cevresini izole ettim. Ama aksam baktim hala ayni.
Oncelikle problem ne olabilir. Sonrada cozum icin bir oneriniz olur mu? Elimde hazirda maya yok ekleme yapsam beklesem bozulur mu bilemedim. Simdeden teşekkür ederim cevaplariniz icin.

2 Beğeni

Acele etmemenizi tavsiye ederim öncelikle. Krausen oluşumunu takip edin bence. Hidrometre ile ölçüm alıp fermentasyon durumunu görebilirsiniz.

2 Beğeni

Tekrar merhabalar. Dünden beri herhangi bir degisiklik olmadı. Ya bir yerden hava giriş çıkışı var ve ben bulamiyorum yada maya çalışmıyor. Ama her koşulda yapabileceğim bir şey yok sanırım degil mi?

Hidrometre ile ölçüm aliyorum iki gündür 1050 gösteriyor.

Krausen de yok değil mi

Görebildiğim kadarıyla yok gibi…

hava klidi ve conta etrafına bal döküyorum ben genelde oradan kaçak oluyor bende

1 Beğeni

Ben yine de acele etmeyin derim.

2 Beğeni

Maya’yı uyandırıp koyduğunuzu yazmışsınız, maya uyandırdığınızda maya yarım saati içinde güzel bir şekilde köpürmeye başladığını, yani aktif olduğunu gördüyseniz maya için endişe etmenize gerek yok diye düşünüyorum. Bir gün daha bekleyin derim, muhtemelen bu gün akşama doğru çalıştığını göreceksiniz.

2 Beğeni

Ilk defa maya uyandirdim acaba bozdum mu mayayi diye tedirginim.

Maya düşündüğünüz gibi çabuk bozulmaz, sadece dikkat edeceğiniz husus sıcaklık. 40-45derecelerin üzerinde mayayı öldürmeye başlarsınız. Su’da mayanın aktif hale geldiğini görüntüden/kokudan anlarsınız, suda koyduğunuz gibi çökmüş halde durmaz, suda erir, yarım saat içinde de köpürme ve canlanma başlar. Siz aşırı bir sıcakta uyandırmaya çalışmadıysanız, köpürdüğünü görüp de koyduysanız o maya canlıdır, çalışır.

1 Beğeni

Internette yazılanları bakarak 29 derecede iki kaşık şeker ile uyandirmaya çalıştım fazlaca da köprüdü. O zaman kovada göremediğim bir hava kaçağı var. Bu 20 litrelik kovayı ilk defa kullaniyorum. Butik bira yaz aşkı dark kitini almıştım. 16 litre olarak kurmustum.

Merhabalar,
Konu havada kalmasın diye yazmak istedim. Fermentasyonun 5. gününde hava kilidinde bir basınç oluştu ve gaz çıkışı başladı. 23 derece sicaklikta hidrometredeki degeri 1044.

3 Beğeni

Merhaba, aynı durumu ben de yaşadım. Maya uyandırma işlemi mayayı hızlı yaşa genç öl moduna sokuyor. İlk anda fazlasıyla çalışıyor ve sonrasında yorulup tepki vermiyor. Eğer maya ölmediyse bir süre sonra yeniden çalışmaya başlıyor.
Açıkçası maya uyandırma işlemi neden yapılır hiç anlamıyorum.

1 Beğeni

Ben maya uyandırma işleminin doğru yapıldığı zaman çok faydalı olduğu düşünüyorum, okuduğum araştırdığım bir çok yer de bu fikri gördüm. Maya uyandırma işlemi yanlış yapılabilir, yani uyandıracağız diye mayayı bol şekerli bir suda kısa bir süre zarfında çalıştırmaya çalışırsak işte o zaman maya ne yapacağını şaşırıyor :slight_smile: Temiz bir suda 15 dk karıştırmadan bekleyip, karıştırıp 15 dk sonra miss gibi uyanmış ve aktif olmaya başlamış mayayı eklemek her zaman içimi daha rahat hissettirmiştir, ve acelem olduğu istisna durumlar dışında her zaman uyandırmışımdır. Özetle uyandırmadan serpmek de kötü değil, ama olması gerektiği şekilde uyandırıp eklemek de hiç kötü bir işlem sayılmaz :slight_smile:

5 Beğeni

Ben her zaman kaynamaya geçerken az bir şırayı cezvede hızlıca kaynatıp soğutur mayayı onda uyandırırım. Dolapta sktsi geçmiş bir sürü maya var, sonra kovada acabalar yaşamaktan iyidir :slight_smile:

1 Beğeni

Merak ettiğim konular var…
5. Günde fermantasyonun başlaması bana pek hayra alamet gibi gelmedi. Kontamine olmuş olabilir mi? Fermantasyon nasıl gitti? Kötü tat var mıydı? Fg nasıl bitti??

1 Beğeni

Merhabalar. Henüz devam ediyor son bir kaçgünde ölçüm alamadım. Sonuç nasıl olur bilemiyorum. Şişelerken tat ve koku konusunda bilgi veririm. :relaxed:

Maya bir anda şekerli bir sıvıya dalıp strese girmesin diye yapılır.

Mayayı nasıl uyandırıyorsunuz bilmiyorum, çoğunluk yanlış şekilde şekerli suda uyandırıyor, eğer sizde bu şekilde yapıyorsanız memnun kalmamanız normal.
Kuru mayayı şıraya serpilen ile og 1040 starter ile minimum 24 saat döndürülerek eklenen mayanın fermantasyon başarısı arasındaki fark her seferinde gözle görülüyor. Hiçbir şey yapılmıyorsa @augurs dediği gibi şekersiz steril ılık suya yayarak serpip 15 dakika kendi haline bırakın, sonra karıştırıp 15 dakikada o şekilde bekletip ekleyin.

4 Beğeni

Kesinlikle doğru, ama ne yazık ki çoğu arkadaş bunun için ekipman maliyeti ve zaman ayıramıyor, net olarak bu şekilde eklendiğinde saatler içinde fermantasyonun başladığını görebiliyorum. Bu şekilde çalışmayı da tam tahıla geçip ekipmanı alınca anladım :beer:

4 Beğeni