Biranın Gövdesinin Düşük Olması

Öncelikle herkese iyi hafta sonları diliyorum.
Biraburada.com sitesinden continental lager kit alıp kurulumu yaptım. Kovada 14 gün beklettim, ancak herhangi bir ölçüm yapmadım. Maya olarak kitin içinden çıkan mayayı kullandım. Güneş görmeyen bir ortamda 20-22 derece sıcaklıkta bekledi.
Şişelemeyi de skol şişelerine yaptım. Biranın tadında, renginde hiç bir problem yok. Ancak çok hafif bir bira oldu. Gövdesi yok gibi. Sanki su içiyormuşum gibi. En son şişeyi, şişelemeden 20 gün sonra açtık ama hala tat aynı.
Bekleyince düzelir mi acaba veya başka bir işlem yapılabilir mi?
Teşekkürler.

1 Beğeni

Öncelikle hoşgeldiniz…
Stil olarak çok gövdeli olmayacak bir bira zaten, ayrıca 1.8 kg lık maltözü ile yapılan biranın gövdesinin çok yüksek olmasını da beklememek lazım. Kiti hiç bilmiyorum ve en doğru cevabı @hozkan verecektir. Sadece merak ettiğim kısım beraber gelen maya lager mi yoksa ale mi?
Tadında sıkıntı yok demişsiniz ama sonunda da “tat değişir mi?”, sorusu gelmiş. Eğer gövdeyi kastettiyseniz o değişmez.

7 Beğeni

Teşekkür ederim.
Malt özü ve şerbetçi otsuz malt özüyle kurulum yaptım. İçinden çıkan maya Ale maya. Evet kastettiğim gövdeydi. Değişmemesi kötü oldu. Sadece bir husus daha var. Skol şişesi olduğundan iki bardakta içiyorum. İkinci bardakta filtresiz ticari biralar gibi hafifçe şişeyi salladım. O zaman biraz daha dolgun bir biraya benzedi.

1 Beğeni

İlgilenen herkese teşekkürler.
Bira burada şirketinden canlı destek aldım. Gövde düşüklüğünün sebebi, şişeye atılan şekerin az olması.
Kanaatimce, şeker kabı starsan suyuyla ıslak olduğundan şeker kabı tam dolmadı. Bu nedenle şişeleri açıp, skol şisesi, biraz daha şeker ekleyince gövde oturdu.

Bunu anladığımı sanmıyorum. Şişe şekerinin gövdeyle nasıl bir ilgisi olduğunu da açıkladılar mı?

Ya gövde derken aynı şeyi anlamıyoruz, ya da şişeye şeker kattıktan sonra mayanın çalışmasını beklemeden tadıp, aldığınız tatlılığı gövde olarak yorumladınız.

8 Beğeni

Bence gazlanmayla gövde karıştı burada.

3 Beğeni

Hiçbirşey olmamışsa da birşeyler olmuş olabilir…

2 Beğeni

Şekerle olan ilgisini açıklamadılar maalesef.

Gazlanma hala yok yani bira öyle çok gazlı bir bira değil ancak içimi biraz daha biraya benzedi. Önceki hali sanki biraya su katılmış gibiydi, çok hafifti. Şimdi biraz daha düzeldi.

:grinning:
Dediğim gibi bira çok hafifti, miller bile çok ağır kalır yanında. Şimdi biraz daha biraya benzedi. Umarım anlatabilmişimdir.

1 Beğeni