Biraya Dair ve Biralı Haberler

4 Beğeni

Bizimkiler taze değil mi? Süresi dolanın yerine anında yeni tarihlisi geliyor meşhur firmada .

1 Beğeni

https://seyler.eksisozluk.com/bir-kimya-muhendisinin-gozunden-ev-yapimi-bira-konusunda-ekstra-dikkat-edilmesi-gereken-seyler

Sevgili arkadaşlar ; “Biradaşlar” isimli bir watsapp grubu var , Bu yazı orada paylaşıldı. Bende konuyu buraya taşımak istedim. Bu hususta en azından titiz , tecrubeli ve bilimsel yaklaşımları olan bir çok arkadaş var burda. Belki bir araştırmanız - fikriniz vardır . Paylaşırsanız iyi olacağını düşündüm. …:beers::wave:

Benim gözüm korktu. Bir daha bira yapmamaya karar verdim.

1 Beğeni

Hocam o kimya mühendisi arkadaşın yazısını daha önce okumuştum. Sanırım kraft biradan haberi yok. Bizi boşverin de, yüzyıllardır Belçika nın nüfusu sıfırlanmalıydı. O yazının sahibi kimya mühendisi ise tabii ki.

3 Beğeni

Tek bildiğim zatı muhteremin hiç bir şey bilmediği

3 Beğeni

mevcut stoğunuzu ben alabilirim hocam. sağlığınız bizim için önemli :smiley:

2 Beğeni

Anında döktüm hepsini lavaboya. Başkalarının başına gelebileceklerin de müsebbibi olmak istemem.

6 Beğeni

Çoook uzun zaman önce ülkede konu hakkında yazılan en boş ve yalan yanlış yazı. Neresinden tutsa elinde kalıyor insanın…

3 Beğeni

Bu yazıyı hatırlıyorum, kit biracılığının populer olduğu dönemde çıkmıştı. O dönemde kit’den bira yapımında ciddi bir artış olmuş ve tam tahıla doğru da ilgi başlamıştı, işte bu dönemde bu ve buna benzer yazılar yayınlanmaya başlamıştı bu yazıların da arkasında ticari bira üreticilerinin olduğuna dair konuşmalar vardı. O zamanda ciddiye almamıştım hala da almıyorum.

8 Beğeni

O kadar yazmış hiç botulizm dememiş. Ordan bir hayal kırıklığı oldu bende.

Sevgili arkadaşlar , cevaplarınız beni biraz gülümsetti, sanki elinizden biranızı alıyorum hissiyatına kapıldım bir an. Açıkcası bir dr bir mühendis arkadaş çıkar birkaç kelam eder diye beklemiştim. Ama konuyu keşke buraya taşımasaydım da dedim içimden. Mağdem teknik bir yorum yok bende yazıyı okuyunca ne düşündüm? onu yazabilirim dedim. " Bir kere bu bira binlerce yıldır yapılıyor diye düşündüm, mayanın dahi ne olduğu bilinmeden … Şifa olarak tüketilmiş yüzlerce yıl. ( ben de aynı kanaatteyim ; şifalı sudur:))) Şarap da aynı şekilde dünyanın herbir yanında binlerce yıldır ve hala yapılagelmekte… Sonra yurtdışına gittiğimizde dağ başındaki küçük kilisenin minicik birahanesinin , yada bir küçük köy mekanının kendi birasını ürettiğine şahit olmuşuzdur. Acaba bir fabrikada yapılan işlemler bu mekanlarda da gerçekleşiyormu ? Bence taze taze o bira tüketiliyor… Bu ülkelerin gıda güvenliği ile ilgili titizliğini de hepimiz biliriz. Ama şunuda düşündüm : belkide haksızım bilmiyorum ; ev biralarını şişede özellikle oda sıcaklığında bekletmemek gerekteğini, ve devamlı dolapta saklanan fıçı sisteminin birayı hem lezzet hemde sağlık olarak koruduğunu… Selamlar ve sevgiler …

8 Beğeni

Bence kimse elindeki birasının alınacağı gibi bir yorum bence yapmadı, tabi benim görüşüm. Birayı sadece alkol tüketmek için yapmayan biri olarak craft bira veya evde bira yapımı nedir, hangi aşamalarda yapılır, dünyada, özellikle Amerikada neredeyse bira sektörünün 1/4’'den fazlasını craft biracılık kaplamışken 2018 yılında yazılan bu yazının gerçekte neden yazılmıl olabileceğini ve anlamını düşününce üzerinde ben dahil bir çok arkadaş kafa yormaya gerek görmemiş olabilir. Risk mi? En büyük risklerden biri ev yapımı peynir de de var! Evimizde yaptığımız olsun, hafta sonu gittiğimiz kırsal alanda köylülerden alıp yediğimiz taze peynirler olsun bu risk yok mu? Bunu araştırıp biraz da buradaki riskleri görünce yememek mi lazım. Fabrikasyon üretim ile küçük çaplı üretim ve elbette evde üretim bir olmaz. Bira yaparken, diğer gıda ürünleri gibi, yapmasını, saklamasını özetle nasıl tüketiliyor olduğunu bilerek yaptığımız sürece sorun yok. Yazıyı okuyup biraz blgi sahibi olup biraz da kendimizi güvende hissedeceğimiz şekilde geliştirip eğitirsek ne iyi bize :slight_smile: Hepimze sağlıklı biralar :slight_smile:

6 Beğeni

Muhtemelen çok uzun yıllar önce geçmiş 2 forumda uzun uzadıya yazılıp cevapları verilmiş bir konu olduğu için aynı cevaplar için boş yere yeniden zihin parmak yoracak enerjiye sahip değiliz. Tek sebep budur, yanlış anlaşılmayalım yok yere :slight_smile:

Kaldı ki bu yorumlara kendince cevap bulamayanlar için de, mazur görün fakat, konu hakkında yeteri kadar okuma/araştırma/deney vs. yapmamış anlamı çıkartabiliriz.

Ha bu arada dipnot; kimya mühendisi vs. ünvanlara çok takılmamak lazım, neticede artık sınıfta kalma yok, diplomalar eğitimsiz dağıtılıyor vs. Ne makine mühendisleri gördüm daha kumpas tutamıyor :slight_smile: Bu yüzden ağzı olan konuşuyor efendim.

9 Beğeni

Belki yazıdan sonra kimya mühendisliğine lanet okumuştur. Öylecesine bir yazı.

3 Beğeni
1 Beğeni

Ne yapmaya çalıştığınızı anlayamıyorum korkarım ama sonu hoş olmayacak.

Bu arkadaşı daha layık olduğu yerlere gitmesi için teşvik eder misiniz. Tırt forumumsuda tırtçık olmasın.

1 Beğeni

ahahha can erik jenerik

Sevgili arkadaşlar, bu arkadaş benim yazıma istinaden ekşiden bişeyler koymuş, okudum ama ben bir şey anlamadım. Acaba saat 04.00 itibarıyla eve geldiğimden mi diye düşündüğümden yarın tekrar muhakeme edeceğim. Dersim güzel memleket yakın zamanda gittim gördüm de buradaki durumu inanın algılayamadım. Yarın sağlim kafayla da anlamassam eğer biri vana izah etsin …

6 Beğeni