Biraya Dair ve Biralı Haberler

Festivalde içmiştik bu biraları. Heyecanla bekliyoruz.

3 Beğeni

Yenilik atölyesi adıyla satılan fıçı neipa içmiştim, çok beğenmiştim. İnşallah aynısıdır.

2 Beğeni
5 Beğeni

13 Beğeni

Toz bira yapımı için çalışmalar sürüyor
Neuzelle bira fabrikasının sahibi Stefan Fritsche’ye bu toz içecek gelecekte kişilerin bira tüketim şeklini değiştirebilir.
Suya eklendiğinde bu toz alkolsüz biraya dönüşüyor.
Fritsche hala alkollü versiyonun üzerinde çalışıyor.
Eğer ürün geliştirilebilirse kıtalararası nakliyesi ve ticareti çok daha az masraflı olacak.
Bira yapımının köklü bir geçmişi olan Avrupa’da Fritsche tepki ve tereddütle karşılaşacağının farkında.
Ürünün bira olarak pazarlanıp pazarlanmayacağı da ayrı bir tartışma konusu.
Toz biraları pazarlamak için yapılan önceki girişimler başarısız olmuştu.
2016 yılında Danimarkalı bir bira fabrikası farklı aromalara sahip dört çeşit toz bira üreteceğini duyurmuştu, ancak şu anda web sitesinde bu projeden hiçbir iz yok.
Ve 2014 yılında ABD’li Lipsmark şirketi de benzer bir ürünle yola çıkmıştı ancak ürün çoğu eyalette yasaklandı ve daha sonra raflara bile çıkmadan geri çekildi.
Ancak Fritsche, diğerlerinin başarısız olduğu yerde kendi ürününün başarılı olacağından emin.

9 Beğeni

2 Beğeni

Son bir çalışma, iklim değişikliğinin bira üretiminde önemli bir bileşen olan şerbetçiotu kalitesi ve miktarı üzerinde ciddi etkilere yol açabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, önümüzdeki 27 yıl içinde şerbetçiotu üretiminde yüzde 4 ila 18 arasında bir düşüş ve alfa içeriğinde yüzde 20 ila 31 arasında bir azalma yaşanabileceğini tahmin ediyor.

Özellikle yaz sonları, bira endüstrisi için hayati öneme sahip olan şerbetçiotunun erken olgunlaşmasının iklim değişikliği nedeniyle 20 gün daha erken meydana geldiği belirlendi. Bu değişim, her yıl yaklaşık 0.2 metrik tonluk bir şerbetçiotu üretim kaybına neden oldu.

2050 YILINA KADAR SÜRE VAR

Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Slovenya gibi ülkelerde şerbetçiotu yetiştirilen alanlarda, 1970-2050 yılları arasındaki verilere odaklanan araştırma, bu bölgelerdeki şerbetçiotu miktarının ve kalitesinin ciddi şekilde etkilenebileceğini gösterdi.

Bira endüstrisine göre, bu durum tüketicilere yüksek fiyatlar veya düşen kalite olarak yansıyabilir. Dolayısıyla, bu sorunun çözümü için uyum sağlama ve sektörün geleceğini güvence altına alma adına acil önlemler alınması gerektiği öneriliyor.

İklim değişikliği, özellikle sıcaklık artışı ve yağış eksikliği nedeniyle şerbetçiotu üretimini olumsuz etkileyerek bira endüstrisini tehdit ediyor. Bu sorunun üstesinden gelmek, şerbetçiotu üreticilerinin daha fazla çaba ve yatırım gerektirebilir.

Çalışma, 10 Ekim’de Nature Communications dergisinde yayımlandı.

9 Beğeni

3 Beğeni

“Brewfather Premium kullanıcısıysanız veya daha önce kullandıysanız, herhangi bir indirim kuponu kodu kullanamazsınız.”
:smiling_face_with_tear: :+1:

Çok saçma olmuş bu yahu…
İnsan Siyah Cuma’ya inancını kaybediyor…

1 Beğeni

https://web.brewfather.app/ üzerinden giriş yapıp denediniz mi?

1 Beğeni

Evet. Kod girilecek bir yer göremedim ama 2 gün sonra Premium bitecek ve başka kartla yenileyeceğim belki o zaman promosyon kodu girmeye yer olur.

Gerçi sitenin SSS kısmında da böyle yazıyor ama yine şansımı denerim. :slight_smile:

1 Beğeni

Tahmin ettiğim gibi evet, bir kupon daha kullanmana izin vermiyor.

6 Beğeni
8 Beğeni
5 Beğeni

8 Beğeni

Neden aklıma bu şişenin Efes ya da Tuborg olabileceği fikri geldi ki :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth:

1 Beğeni

ben becks demiştim yada carlsberg

1 Beğeni