Biraya Dair ve Biralı Haberler

Önce bunu gördüm, inanmadım; bi bakim dedim aşağı da link bırakıyorum ilgilenenlere :beers:

2 Beğeni
1 Beğeni

Bomonti bira fabrikasında bira keyfi yapan Osmanlılar… :slightly_smiling_face:

Sınırlı sayıdaki telefonlar - özellikle azaltılmış teknoloji yeteneklerine sahip olacak şekilde tasarlanmış - insanları geceleri akıllı telefonlarıyla bağlantılarını keserek gerçek hayatta daha iyi bağlantıların keyfini çıkarmaya teşvik etmek için yaratıldı.

Akıllı telefonların kullanıcı için bu kadar gelişmiş ve ilgi çekici hale gelmesiyle, çevrimiçi dünyaya bağlanmak her zamankinden daha kolay, ancak anda kalmak daha da zorlaşıyor. Harika bir gece geçirmek için gereken temel bilgileri sunmak üzere tasarlanan telefonun temel işlevi, çağrı ve kısa mesaj gönderip almaktır.

Telefonun şeffaf kasası ve holografik çıkartmaları, Z kuşağının Newtro moda ve tasarım sevgisinden ilham alıyor ve 2000’li yılların başlarındaki cep telefonlarını anımsatıyor. Günümüzün gösterişleri ortadan kaldırıldığında, telefon sosyal medyayı veya mevcut olmaktan uzaklaşan diğer uygulamaları indiremiyor. Yani navigasyon, sosyal medya hatta fotoğraf çekecek kamera bile yok. Ayrıca kullanışlı bir haftalık bekleme süresi ve 20 saate kadar konuşma süresi vardır.

Daha fazla detay; www.heineken.com/theboringphone

2 Beğeni

olmadıkları → almadıkları

6 Beğeni
  1. Türkiye Ev Biracılığı yarışması ile ilgili bir başlık ya da detay göremedim ama, konu açma girişimini organizasyon yetkililerine bırakarak katıldığımı ve bugün biralarımı gönderdiğimi duyurmak isterim :slight_smile: bakalım bu kez nasıl olacak :slight_smile:
2 Beğeni

Üç sene önceki yarışmada 120-130 bira katılımı vardı, gönderdiğimiz biraların hepsiyle ilgili hakemlerin score sheetleri yorumları puanları eksiksiksizdi, 2 senedir gönderdiğimiz biraların bir kısmıyla ilgili en ufak geri dönüş, yorum, score sheet vb yok, biz en başından beri bu konuda izevbiri destekledik, ama bu tutum yanlış, zaten katılım çok düştü, ben ve bir çok arkadaşım bu yüzden bu sene bira göndermedik…

2 Beğeni

Benim de niyetim vardı açıkcası katılmaya. Belgian single 26A ile katılacaktım ama başvuruyu bitirmek istediğimde 100₤ ücreti görünce vazgeçtim.
Bu ücret normal mi sizce? Bana çok geldi.

100 tl dir o, pound değildir

1 Beğeni

Siz yazınca paylaşılmadığını farkettim :slight_smile: Durul’un haklı olarak değindiği konulara rağmen yine de paylaşırdık, gözden kaçmış. Sanırım eski heyecanımız kalmadı. Sadece bizim de değil, dün baktığımda 44 giriş görünüyordu. Ama benim anlamadığım farklı noktalar da var. Belki sevgili @shqiptarkoska açıklayabilir. Geçen sene 8 kişinin yarıştığı kategoride 1.lik yok, yine 6 kişinin katıldığı bir başka kategoride 1.lik ve 2.lik yok. Nasıl bir işleyiş var çözemedim. Hatta paylaşayım;

Festival gerçekten çok keyifli ve yarışmaya katılmasam da festivale gitmeyi çok istiyordum ama sonrasında vazgeçtim. Yarışmaya da usulen destek için bira gönderme niyetindeydim ama katılımı az görünce vazgeçtim. Durul’u ikna edersem yollayabilirim :slight_smile:

2 Beğeni

Beni unutmuşsun çok üzüldüm

2 Beğeni

Sizin dediğiniz konuyu bende düşünmüştüm. Evet katıldığım ikinci yarışmada scoresheet paylaşımları olmuştu. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir çeşit katılım belgesi bile verilmişti. Güzel motive edici detaylardı. Ancak yine de katılıp bir organizasyona dahil olmuş olayım diye gönderdim. Yani eğlencesine katıldım :slight_smile: sonuçta kimse bize buraya katılıp derece aldığımız reçeteler için astronomik teklifler yapmayacak, maksat bir ortam içerisine dahil olmak diye düşündüm :slight_smile:

2 Beğeni

Herkese Selamlar uzun zaman oldu sizlerle görüşmeyeli bir kaç ay babamın kaybı ile geçti insan çok zorlanıyormuş peşinede iş yoğunluğu eklendi aslında bu konuları cevaplayacağımız çok güzel bir yayın yapacaktık olmadı malasef.yarışma yaklaştı sizler artık bir yayın yapacak vakit varmı bilemedim pazar akşamı falanbelki olabilir eğerki yayın olmazsa buradan tüm sorulara cevap vereceğim yarışmanın organizatörü İzevbir onun başkanı Süleyman Çiftçioğlu kendisinede haber verdim uygunluk varsa yayın açarız yoksa cevaplarız. Yarışmaya katılıma gelince @Durul @menegin sizlersiz yarışma olmaz :slight_smile: tüm Turevbir katılımınızı bekliyoruz küçük bir aileyiz ve tutkumuz bira bu Brewers Festival biz ev biracılarının bayramı adeta imkanı olan herkes gelsin güzelce eğlenelim.

6 Beğeni

Değerli arkadaşlar merhabalar, ben İzevbir başkanı Süleyman, bazılarınızla doğrudan bazılarınızla dolaylı olarak zaten tanışıyoruz. Sağolsun @shqiptarkoska bana buradaki yazışmaları aktardı beni de durumdan haberdar etti. Ben aslında birkaç gün önce forumda yazışmaları kontrol edip yarışma ile ilgili paylaşım var mı diye baktım ama maalesef göremedim. Buraya da yarışma duyurusu için bir başlık açmalıydık o da bizim ayıbımız, telafisi için elimden geleni yapmaya hazırım.

Arkadaşlar biliyorsunuz biz bu yarışmayı tamamen Türkiye’deki ev biracılığı kültürünü yaygınlaştırmak, canlı tutmak amacıyla yapıyoruz. Bundan herhangi bir gelirimiz çıkarımız vs. yok. Kimseye büyük ödüller de vaadetmiyoruz çünkü buna gücümüz yok. Bu hobiye gönül vermiş tüm ev biracılarının katılımına desteğine ihtiyacımız var. Her türlü sorunuzu elimden geldiğince cevaplamaya hazırım. Lütfen çekinmeden yazınız. Instagram @biramann hesabından veya 05055841603 whatsapp üzerinden bana ulaşabilirsiniz. yarışma başvuruları 18 Mayıs’a kadar devam ediyor, türkiye ev biracıları adına katılımlarınızdan büyük mutluluk duyacağız. 25 mayıs’ta da festivale bekleriz, harika biralar olacak.

9 Beğeni

Durul hocam çok haklısın bazı eksiklerimiz oldu, bu biraz bizden biraz da jurilerin tutumundan kaynaklı. Jüri saysı günden güne artıyor, şu anda yanlış olmasın 5 tane bjcp sertifikalı jüri var, jüriler farklı şehirlerden geliyorlar ve bazı zamanlama sorunları nedeniyle çok detaylı scoresheet yazmak yerine doğrudan puanlama usülü değerlendirme yapılıyor. bu yıl her katılımcının scoresheetlerini yayınlayacağız.

6 Beğeni

hocam kategorilerdeki derecelendirme jürilerden duyduğumuz şekilde bu şekilde yapılabiliyor. kategorideki biraların aldığı puanlar yeterince yüksek değilse eğer bu kadar düşük puanlı bir birayı birinci yapamayız ama bu puanla ikinci veya üçüncü olarak değerlendirebiliriz diyorlar. BJCP kurallarına tabi olarak yapılan bir yarışma olduğu için işler bu şekilde ilerliyor.

9 Beğeni

Süleyman Hocam , Murat Koşka @shqiptarkoska geri dönüşleriniz için teşekkür ederiz, yarışmadan ari biz de 3-4 kişi bjcp hakemliğini düşünüyoruz, hazır sayı da artmışken Türkiye’de tadım sınavı yapılması düşünülüyor mu?

3 Beğeni

Sevgili arkadaşlarımla bu yüzden tartıştığım da oldu, okuduklarında yine zırvalamaya başladı bu ihtiyar diyecekler belki de ama ben yine yazmak zorundayım.

Öncelikle ülkemizde böyle yarışmalar yapmanın aslında hiç de kolay bir iş olmadığının bildiğimi, daha doğrusu tahmin ettiğimi söylemem lazım. Ancak bu durum, yarışma için hazırlanan ve yarışma ve sonrasında olacaklar hakkındaki bilgileri veren web sitesinde yazanlarla yarışma ve sonrasında olanlar arasındaki farkları mazur göstermez diye düşünüyorum. Web sitesinin başka bir kaynaktan tercüme edilmiş olması ve bazı detayların gözden kaçırılmış olması da bu farkları kabul ettirecek bir açıklama değildir. Bir organizasyon hakkında belli bilgilendirmeler yapılıyor ve bunlar yarışmanın web sitesinde yayınlanıyorsa, açıklananlar öyle ya da böyle, bir şekilde yerine getirilmelidir diye düşünüyorum.

Bu seneki yarışmadan haberim oldu ama katıldığım yarışmada tecrübe ettiğim birtakım aksaklıklar (yine bana kızacaklar ama söylemem şart; bu aksaklıkların en önemlisi göremediğim puanlama kağıdı, dijital bir şey olmasına rağmen teslim edilmeyen katılım belgesi ve madalyam) bende bu organizasyona karşı, haklı ya da haksız bulabilirsiniz, bir güvensizlik oluşturmuş durumda ne yazık ki.

Lütfen yanlış anlaşılmasın, bunları bu seneki yarışmayı düzenleyen arkadaşlarımıza yönelik bir eleştiri olarak ifade etmiyorum, sadece neden katılmadığım konusuna açıklık getirmek istedim.

Ayrıca minik bir eleştiri olarak şunu da iletmeliyim ki İzevbir önceki organizasyonlarda da forumun desteğini almak için herhangi bir çaba içerisinde olmadı. Yani bizler katılmak istedik, arkadaşlarımızı katılmaya teşvik etmek için paylaşımlarda bulunduk, elimizden geleni yaptık ama İzevbir’in temsilcisi olduğunu ifade ederek ya da yarışma organizasyonu içerisinde bulunduğunu belirterek buradan herhangi bir paylaşımda bulunan hiç olmadı diye hatırlıyorum (aklımda yanlış kaldıysa peşinen özür dilerim). Bu anlamda @BiraMann ve @shqiptarkoska’ya teşekkür ederim, bence olması gereken sizlerin de burada bir şeyler söylüyor olmanızdı.

Bu sene artık geçti korkarım ama seneye katılmayı düşünebilirim ben de zira hepimizin hedefi ve isteği aynı. Şimdiden kolay gelsin.

11 Beğeni

Yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederim. Geri dönüş alamadığınız konusunda haklısınız, yarışmaya katılanların büyük çoğunluğunun amacının büyük emeklerle ortaya çıkardığı ürünü hakkında bir geri bildirim almak olduğunun farkındayız. Bu yıl yarışmaya katılanlara olabildiğince detaylı geri bildirim yapma niyetindeyiz.Benim de sizlerden ricam hemen kırılıp, kızıp cephe almak yerine iletişim araçlarını kullanarak bize bu geri bildirimleri iletmeniz. Forum’un desteğini alma konusunda da haklısınız ancak inanın önceki forum zamanında burayı daha sıkı takip ediyordum daha sonrasında yaşanan bölünme kapanma durumlarından sonra ortada hâlâ aktif bir forum olduğunu bilmiyordum. Burası gibi mecralarla aramızda köprü olması gereken arkadaşlar da sağolsun @shqiptarkoska gibi beni haberdar etseydi emin olun durum daha farklı olurdu.

Herşeye rağmen iş işten geçmeden iletişime geçebildiğimiz için mutluyum. Eminim hepinizin elinde çok güzel biralarınız vardır. Yarışmaya katılmak için hâlâ vakit var, katılımınızdan kıvanç duyarız. Herkese çok selamlar.

18 Beğeni

Durul hocam BJCP ilk sınavına online olarak katılınıyor. Ancak sonraki aşamalar konusunda @shqiptarkoska daha fazla bilgiye sahiptir. Hepimizi aydınlatacaktır.

7 Beğeni