Biraya Dair ve Biralı Haberler

İlk sınav online teorik o basit, sonrasında 3 hakkımız var bildiğim kadarıyla 1 yıl içinde hangi ülkelerde olursa katılmak gerekiyor, o kısmın Türkiye’de olabilme ihtimali var mı acaba hazır bunu yapabilecek hakem sayılarımız da artmışken

3 Beğeni

Selamlar abi evet ilk sınav online fakat basit konusuna pek katılamayacağım epey zor. :slight_smile: 3 haklı bir sınav satın alınabiliyor istersen tek sınavda satın alabiliyorsun.1 yıl içinde yazılı sınava girmen gerekiyor burada da sınavlara yer bulabilmek zor olabiliyor vize ve sınavı denk getirmek biraz zor oluyor sınav sonucu 6 ayda geliyor.Türkiye de bu sınavı düzenleye bilmek için National seviyesinde judge olması lazım bu seviyede olabilmek içinde yazılı sınavdan 80 ve üstü puan alıp başka bir yazılı sınava girme hakkı kazanıyorsun ve bu sınavda sorulan sorulara yazılı cevaplar veriyorsun bu farklı ve uzunca anlatılması gereken bir konu.Bu seviyede en az iki tercihen 3 judge olması isteniyor henüz bunu yapmamız zor ama bu sınavı yapma isteğimiz var belki davet ile national judge çağırıp organizasyon denenebilir fakat bunlarda bütçe işi. :slight_smile:

5 Beğeni

Farklı kaynaktan Teyit bulamadım.

1 Beğeni

Tahminimce bu arkadaş satış yapıyordur. Yoksa kim ne bilsin kimler evde bira yapıyor. Yasal olarakta belli bir miktara kadar evde üretilebiliyor diye biliyorum.

Bence de satış yapmıştır. Yoksa ticari amaç olmaksızın yasal olarak 350 litreye kadar fermente alkol imal edilebiliyor.
4733 Sayılı Kanun

Malesef işler pek böyle 350 litre serbestliği ile yürümüyor arkadaşlar. İhbar muhtemelen evde kaçak içki üretildiği şeklinde gidiyor. Savcı evde buna dair ne varsa muhafaza altına alınıp incelenmesi şeklinde talimat veriyor. Polis baskın yaptığında ne var ne yok toplayıp gidiyor. Fermenterde mayalanan biram var bozulur sonra alın deme şansınız yok. Giden malzemeler inceleme için beklerken bozuluyor. Kapaklanmış şişeleriniz açılıyor numune alınıyor. Hemen geri kapatalım bozulmasın yazık demiyor kimse. Ayrıca kanun “kendi ürettiği mahsüller”den bahsederken net değil. Arpayı, üzümü mü üretmiş olman gerekiyor yoksa maltı mayşeyi kendin üretmiş olman yetiyor mu netlik yok. Hakim ya da savcı inisiyatifinde kalan bir durum. Her durumda böyle bir şey yaşarsanız evde kendim yapıyorum, satmıyorum kanun 350 litreye kadar serbest bırakıyor demek sizi kurtarmaz. En basiti ceza almasanız bile evdeki tüm takım taklavat incelenmek üzere götürülür. Ayrıca konu medyatik de olduğu için adliye de kolluk da pek pas geçmiyor

7 Beğeni

https://www.instagram.com/p/C7Gkd3LIhgr/?igsh=ejZ1OWM2MnE2Nmlo

2 Beğeni

‘Bira içerken, sevindikten sonra,
Kalbim neşeli, içim iyi olduktan sonra,
Kalbimin kalbi neşesiyle,
İçimdeki hoşnutluğu bir kılığa büründürdükten sonra,
İnanna’nın kalbi onarılmış olacak!’

(Boşuna bakmayın reçeteyi yazmamışlar)

8 Beğeni

Yatirim tavsiyesi degildir :smile::smile::smile:

1 Beğeni

bu zatı muhteremin dediği doğru ise bira içenlerde eski dönemlerde koleradan ölümün azaldığı efsanedir. çok şey bilmek her zaman doğruyu söylemek demek değildir

2 Beğeni

Yazıyı okuyunca aklıma aşağıdaki sahne geldi :melting_face: (mizah amaçlıdır)
Ve tabi ki sizi @keyfibiradan tenzih ediyorum :beers:

:underage:

1 Beğeni

image

Yatirim tavsiyesi degildir. :sweat_smile:

3 Beğeni

Takipteyim valla %100u gecti benim paylasimdan sonra yatirim yapan varsa bi birasini içerim :smile::smile:

1 Beğeni

Sanırsın forumdaki bilgileri kitap yapmışlar :beers::laughing:

3 Beğeni

Geçen amazondan aldım bunu. İnceleme fırsatım olmadı.

2 Beğeni
2 Beğeni