Braggot by BE-134

Merhaba,
Bir sonraki kaynatmada Braggot düşünüyorum. Yüksek abv ve bal aromasi olacak…Daha önce ayni receteyi hallertau blanc ile aromalandirmistim. Bu defa mittelfruh kullanacağım. 100-150 gr kadar melanoidin eklesem nasil bir tat degisimi olur? Yorumlarsaniz sevinirim…

2 Beğeni

Bal miktarı bence biraz az kalmış. Stile uygun bir
Braggot yapmak istiyorsanız genel uygulama; fermente edilebilir şekerlerin %50si malttan %50si baldan olacak şekilde yapılması.Nacizane tavsiyem eğer stile uygun braggot yapacaksanız reçetenizde şerbetçiotu olmamalı. Bir diğer takıldığım konu, neden Saison mayası kullanıyorsunuz?Ürettiği ester/fenoller braggotta istenen birşey değil. Şeker sindirimi yüksek ve nötr profilli bir maya tavsiye ederim ama takdir sizin.

5 Beğeni

Doğru, aslinda braggot’dan çok saison braggot olacak. Daha önce ayni reçeteyi MJ31’le kovaya almıştım. Gayet lezzetli olmuştu. Şimdi orjinal reçeteye biraz daha yaklasmaya çalışacağım.

Buradaki receteyi uygulamaya calistim. French saison maya yerine be-134 kullanacağım, şu anki bal oranıyla abv tolerans sınırının anca içinde kalıyor. Og yi cok yukseltmek istemiyorum, o yuzden bali arttiramiyacagim. Yorumlar için tesekkur ederim, ben de receteyi tekrar sorguluyorum sayenizde. Melanoidin konusunda ne dersiniz? Yuksek abv, sek bitiş, bal ve saison maya ile melanoidin etkisi nasil olur?

2 Beğeni

O kadar melanoidinin hissedilir bir etkisi olmayacağını düşünüyorum, benim winter seasonal beer da % 9 civarında melanoidin kullanmama rağmen 1004 ile bitmişti kingster saison mayayla.

1 Beğeni

Ben %50 malt %50 bal kullandığımda balı 2 ye bölüp; yarısını ilk fermentasyon, diğer yarısını 9-10 gün sonra 2.fermentasyon olarak eklemiştim %15.2 gibi bir abv elde etmiştim.

2 Beğeni

Küçük bir miktar ekemem, hissedilir büyük bir değişiklik yapamayacak o halde…Receteye sadık kalacağım.
Teşekkürler @Durul :+1:

1 Beğeni

Yarisini sonradan eklemek aromayi da arttiracak tabii ama karıştırma şansı yok, öylece bosalttiniz mi disarida suyla mi seyrelttiniz?

Biraz seyreltebilirsiniz.

1 Beğeni