Buğday Birası İlk Tadım

merhaba

kit buğday birası kurdum. 1050 ile başlayan fermenyasyon 1000 ile bitti (üretici 1005 ve altında biter demiş ) gazlanmadan tadına baktım. buruk garip bi tadı var . bildiğimiz biralar gibi değil. tadının böyle mi olması lazım ?acaba bir kontamine vakası mı yaşadım?

kapağı açıp kontrol ettim . herşey yolunda gibi. 16 saniyelik bir video da ekliyorum.

1 Beğeni

Buğday biraları aromatik biralardır. Karanfil tadı alıyor olabilirsiniz gazlanıp soğuyunca daha iyi olacaktır.

1 Beğeni

bir şişe gazlandırdım. hiç bir aroma yok kırmızı tuborg gibi bişey olmuş. pek hoşuma gitmedi. bu birayı aromalandırmak geldi aklıma. hiç denediniz mi ne tür aroma verici kullanabilirim ?

Buğday biralarında ekşilik olabilir. Mayasına göre bazısında fazla bazısında az hissedilir. Aynı şekilde fermentasyon süreçleri kaynaklı karanfil veya muz aromaları gelebilir. Bazen hiç biri gelmez sadece ekşilik gelir (bkz. Wb06) şişede durma süresi arttıkça ekşilik azalabilir. Biranıza en az 1 ay zaman tanıyın. Olmazsa shandy fln yaparsınız, greyfurtla güzel olur.

2 Beğeni

satın aldığım yer sağolsun mayası yüzünden bütün hevesim kırıldı . muz kurusu alıp dryhop gibi bişey yapmayı düşündüm bilmiyorum nasıl olur ? mango ve elma suyu da aldım bugün 2 şişeyi %20 meyve suyu karışımı ile gazlandıracağım bakalım nasıl bir şey olacak.

1 Beğeni

Meyve suyu ile gazlandırma yapmak gibi bir planınız varsa meyve suyundaki şekeri de hesaba katmayı unutmayın ve şişelerinizi korunaklı bir şekilde saklayın. Meyve suyundaki şeker işleri karıştırıp aşırı gazlanmaya ve şişelerin patlamasına neden olabilir.

4 Beğeni

@EmrU dediği gibi meyve suyuyla karıştırıp shandy yapmanız meyve suyuyla ikinci fermantasyondan daha işlevsel ve güvenli olacaktır

3 Beğeni

200 ml meyve suyu koyup şekeri %30 düşürdüm. plastik şişelere güveniyorum açıkçası cam kullansam bu kadar rahat olmazdım .

1 Beğeni