Cascade APA (homerbrewer)

Uzun zaman sonra şöyle bir APA yla tekrardan kuruluma başlamak istiyorum. Herhangi bir öneriniz varsa alabilrim, sonuçları da altında paylaşırım. Aslında smash diye yola çıktım o yüzden çok farklı bir reçete değil, tek şot kullanıyorum, okuduğum bir kitapta farklı maltların APA lara derinlik katacağını ve artan miktarda şot kullanımının yaygın olduğunu söylediği için bu şekilde yaptım.

Cascade APA (Smash)

American Pale Ale

5.3% / 12.5 °P

Recipe by

homerbrewer

All Grain

ZD40

70% efficiency

Batch Volume: 23 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 19.25 L

Sparge Water: 12.67 L

Total Water: 31.92 L

Boil Volume: 28 L

Pre-Boil Gravity: 1.045

Vitals

Original Gravity: 1.051

Final Gravity: 1.011

IBU (Tinseth): 32

BU/GU: 0.64

Color: 10.2 EBC

Mash

Mash in — 67 °C60 min

Mash out — 72 °C10 min

Malts (5.25 kg)

5 kg (95.2%) — Thracian Pale Malt — Grain — 6.2 EBC

250 g (4.8%) — BestMalz Munich — Grain — 15 EBC

Hops (100 g)

15 g (10 IBU) — Cascade 6% — Boil — 60 min

25 g (13 IBU) — Cascade 6% — Boil — 30 min

30 g (10 IBU) — Cascade 6% — Boil — 15 min

30 g — Cascade 6% — Aroma — 0 min hopstand

Miscs

1.95 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

3.84 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

8.15 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

0.95 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Sparge

1.86 g — Epsom Salt (MgSO4) — Sparge

3.95 g — Gypsum (CaSO4) — Sparge

Yeast

1 pkg — Fermentis US-05 Safale American 81%

Fermentation

Primary — 16 °C14 days

Conditioning — 15 °C21 days

Carbonation: 2.4 CO2-vol

Water Profile

Ca2+
134Mg2+
18Na+
9Cl-
56SO42-
300HCO3-
41

1 Beğeni

%10a kadar caramalt güzel oluyor diyor bilenler

1 Beğeni

Bu tuzlar fazla değil mi Fırat?
Aldın mı bu arada makineyi?

1 Beğeni

Brewfather benim apa reçetemde de böyle saçma miktarlar vermişti. Bunları azaltıp laktikle dengelemiştim.

1 Beğeni

Geçen yıldan kalma 200 gr kadar kırılmamış olması lazım ama bozulmaz derlerse, ekleriz :slight_smile:

Abi dün aldım makineyi, bi de değirmeni aldım. Bugün de maltlar gelirse, denemeyi yapıcam. Tuzlar konusunda aslında bana da biraz fazla gibi geldi elden hesaplamaya çalışınca da tekrar başka bir suyun değerlerini girip denicem.
Pale ale için olması gerekeni; Ca 140, Mg 18, Na 25, Cl 55, So4 300, HCO 110 olarak veriyor.

1 Beğeni

Biraburada da laktik asit kalmamış onu sepetten çıkarttı, o da yok elimde maalesef.

Bence ilk denemende tuzları kullanma.
Caramalt geçen seneden olsa da kullanabilirsin, sonuçta bizim aldıklarımızın da tazelik garantisi yok, sürekli tarih güncelleniyor hissi var bende.
Unuttum bu arada, hayırlı olsun, iyi günlerde kullan. Ben foto çekimi yaparken kontrol ünitesinin trafosu yandı :slight_smile: Detaylı anlatım yapayım diyene kadar sen almışsın :slight_smile:

1 Beğeni

Çözüm bulabildin mi abi? :slight_smile:

1 Beğeni

Yok, o konularda çok iyi. Ben fırsat bulup gönderemiyorum. Görüntülü görüştük, kargo yapıp göndereceğim, trafosunu değiştirecek. Servis sıkıntısı hiç yaşamazsın, o konuda rahat ol.

bir kere ph düzenleyeyim diye bir damacana suya yarım çay kaşığı epsom atmıştım, içilmez olmuştu.

ondan sebep kendi batchime göre (12 Lt) tuzlarda 3 gryi aşmamaya çalışıyorum.

1 Beğeni

Sanırım bu değeri Ca miktarını vermediğim için verdi, o da sanırım şişede yazmıyordu diye hatırlıyorum. Güncel su değerleri hakkında bir kaynak var mıdır acaba?

hangi suyu kullanıyorsunuz ? genelde hepsi sitelerinde analiz raporlarını yayınlarlar.

1 Beğeni

Bakteriyolojik muayeneyi gördüm de mineral olarak geçer geçer yazmışlar gibiydi son baktığımda, fuska olacak sanırım

12 litre için 3 gr yine fazla. Hiç kullanmasanız ne oluyor ki?

evet kalsiyum yok listede

standart 3 gr değil abi max 3 gr benim kafamda.

ortalama 0,8 - 1gr civarı kullanıyorum aldığım suya göre.

ha çok farkını gördün mü dersen yok yani ama hissiyatı güzel. sanki bir kimyagermişçesine keyif veriyor :slight_smile:

Yani normalde suyun kimyasını programa girip eksikleri eklemek gerekir :slight_smile:

yanlış ifade ettim karıştı yine :slight_smile:

programa kullandığım suyun değerleri kayıtlı. ona göre otomatik hesaplanan tuz değerleri genelde düşük çıkıyor. ortalama dediğim değerler onlar.

onun dışında bazen türe veya malta göre bazı tuzları çok yüksek hesaplıyor program. aynı yukarıda 12 gr gysum vermiş olması gibi. bende öyle durumlarda tuzları kısıp laktik asitle ph düşürmeye çalışıyorum. orada da benim kafamdaki sınır 3gr. eğer çok fazla laktik eklemem gerekirse yine de eklemiyorum. o zaman acid rest denenebilir diye düşünüyorum.

tuzların veya laktiğin fazla eklenmesini hiç tecrübe etmediğim için risk almamaya çalışıyorum.

aslında yeri gelmişken bu konulara biraz girsek ve sizin bilgileri alsak süper olur abi. daha bilinçli oluruz. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben kolay kolay kullanmıyorum. Bir kaç reçetede denedim.
Su değerleri

Bu adreste gaski verileri yayınlıyor. Suyu arıtmadan kullandığım için veriler çok doğru değerlerde olmuyor. O yüzden de denemeden öteye geçmedim.

1 Beğeni