Cascade APA (homerbrewer)

Edindiğim izlenime göre bira işinde kalsiyum eksikliği en büyük sıkıntıyı yaratıyor. Satın alınan içme sularındaki konsantrasyon ise genelde arzu edilen min 50ppm değerinden daha düşük oluyor.

Her zaman olduğu gibi yazarını yerini unuttuğum bir yazıda “Su kimyasıyla hiç uğraşmak istemesen de 50ppm kalsiyum konsantrasyonu sağlayacak miktarda sülfat veya klorür katıver” dendiğini hatırlıyorum.

10l saf su için Brewer’s Friend’e şöyle bir hesaplama yaptırdım:

Yani 10 litreye 1g CaSO4 ve 1g CaCl2 gibi hatırlanması kolay değerler dengeli bir sülfat/klorür oranı veriyor, içme suyundan gelenlerle beraber ise hemen hemen hiçbir zaman aşırı bir konsantrasyon oluşturmayacağı garanti oluyor.

2 Beğeni

Şöyle bi geniş olarak su markalarına ve bizim belediyenin raporlarına baktığımda mineral değerlerin çoğu olsa da kalsiyum verisini hiçbirinde göremedim, o halde @erhana dediğiniz gibi saf su kabul edip, 10 lt ye 1 er gram CaSO4 ve CaCl2 kullanmalıyız?

Hayat, Pınar ve Saka markalarında bira yapımında gerekli olan mineral değerlerine ilişkin veriler bulunmakta, temini kolaysa bu sulardan herhangi biri ana su profili olarak kaydedilip türlerin istediği mineral değerleri ilgili su profili üzerinden ayarlanabilir.

1 Beğeni

hayat suya göre de şu şekilde veriyor.

Saka su üzerindeki bilgiler bu şekilde. Ben Saka su ile yapıyorum biralarimi. Ama üzerinde bütün istediğimiz veriler yok. Sitesinden de baktığımda yeterli verilere ulaşamıyoruz.

Assu’nun etiketinde de ilgili değerler listeleniyordu fakat yaygın dağıtımı olan bir su olduğunu sanmıyorum.

Bir de tabii ki üreticiler seneler önce yapılmış bir analize göre basılan etiketleri, güncellemeden sonsuza kadar kullanıyor olabilirler. Fakat en azından Hayat Su’nun güncel etiket değerleri, beş yıl önceninkilerden farklı. Yani belli bir ciddiyetleri var gibi görünüyor.

Saka su gibi phı çok yüksek sularda ph düşürmek daha zor olmuyor mu ?

ben gümüş su kullanıyorum. hem ucuz hem de ph düşük.

Gidahareketi’nin sitesinde ambalajlı su raporları var, her firmanın olmasa da bahsettigim firmaların paylaştığı değerler ilgili sitede yer alan Excel Tablosunda bulunmakta.

1 Beğeni

Hedef zehir zıkkım bir IPA suyu olsa gerek.

1 Beğeni

Sanırım öyle Pale Ale yazınca ciddi bi IPA profili herhalde, ben de yakın olarak gördüğüm English ale e çevirince profil de düzeldi :slight_smile:

target profili remove yapıp alttaki style kısmından american pale ale seçip auto dediğinizde nasıl bişey çıkıyor ?

Stilden APA yı seçtim, o da şu şekilde oldu;

.

1 Beğeni

Evet Saka su da PH çok yüksek, laktik asit ve asit malt gibi çözümlere başvuruyorum ama ph metrem olmadığından hangi seviyelere geliyorum bilmiyorum.

Eve de Saka Su aldığımdan sipariş kolayıma geldi hep açıkçası :slight_smile:

1 Beğeni

şimdi gezinirken karşıma çıktı vinomarkette laktik asit varmış. gerçi 1 kg biraz fazla ama neyse

1 Beğeni

Ordan sipariş verdim pastör pipetiyle :grinning:

çoluk çocuğa miras bırakırsınız kalanı :smiley:

Bende de onun fosforik olanı var. Bu gidişle mezara götüreceğim. İstanbul Kadıköy tarafında isteyenlere 50ml civarında elden takdim edebilirim.

2 Beğeni

Ben hep katkideposu.com adresinden aldım.

1 Beğeni