Chestnut Ale (Birra Alle Castagne)

Sevgili @augurs un Kestane Kebap Ale reçetesini görünce fikir çok hoşuma gitti. Biraz değiştirip şu şekilde bir plan çizdim ;

Kestane tadını alabilmek için açık renkli ve daha az karamel malt olan bir reçete yaptım. Yine aynı amaçla kestane oranını %45e çektim. Aynı reçetede hem haşlanmış hem de kavrulmuş kestane kullanmayı düşünüyorum. Kavrulmuş kestaneden biraz is tadı alabilmek gibi bir hedefim var. Kestaneleri bir kaç gün önceden kavurup kurumaya bırakacağım ve mayşeye una yakın bir formda kırıp (çekiçle fln) ekleyeceğim.

Kestane ve kış ayı birlikteliğini düşününce abvyi biraz yükseltmek iyi olur diye düşündüm. Reçete 7 gösteriyor ama verimlilik sapmasıyla 6,5lara yakınsayabilir.

Yorumlarınızı da beklerim bu arada :slight_smile:

TT#x Chestnut Ale

7.0% / 17 °P

All Grain

EmrBIAB

72.9% efficiency

Batch Volume: 8 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 8 L

Sparge Water: 5 L

Top-Up Water: 1.56 L

Total Water: 14.56 L

Boil Volume: 12.38 L

Pre-Boil Gravity: 1.053

Vitals

Original Gravity: 1.070

Final Gravity: 1.017

IBU (Tinseth): 35

BU/GU: 0.51

Color: 13.8 EBC

Mash

prest — 52 °C15 min

kestane rest — 60 °C30 min

mash — 68 °C30 min

Mash out — 75 °C15 min

Malts (3.35 kg)

1.7 kg (50.8%) — Thracian Blonde Pilsener — Grain — 3.9 EBC

750 g (22.4%) — Chestnut Boiled — Grain — 2 EBC

750 g (22.4%) — Chestnut Roasted — Grain — 5 EBC

100 g (3%) — Thracian Carapils — Grain — 8 EBC

50 g (1.5%) — Castle Malting Chateau Crystal — Grain — 150 EBC

Hops (30 g)

16 g (23 IBU) — East Kent Goldings (EKG) (BH) 5.15% — Boil — 60 min

8 g (9 IBU) — East Kent Goldings (EKG) (BH) 5.15% — Boil — 30 min

6 g (4 IBU) — East Kent Goldings (EKG) (BH) 5.15% — Boil — 15 min

Miscs

0.3 g — Baking Soda (NaHCO3) — Mash

1.9 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

1.8 g — Canning Salt (NaCl) — Mash

1.6 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

2.1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

3 ml — Lactic Acid 80% — Mash

0.2 g — Slaked Lime (Ca(OH)2) — Mash

Yeast

5 ml — Fermentis S-04 SafAle English Ale 75%

Fermentation

Primary — 20 °C14 days

9 Beğeni

Reçete gayet dengeli duruyor, sadece pils yerine pale kullanırdım. Aslında kestane şekeri yapılıp eklense çok mu zor olur ki? diye düşünmeden edemiyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Abi araştırdığıö reçetelerde hep pils vardı. Senin pale tercihin nedendir?

1 Beğeni

Aynen bu birada genelde bende Pils gördüm, ama benim de aklımda hep pale malt kullanmak vardı, hep kullansam mı diye düşündüm, sen kullan ki farkı görelim :slight_smile: Benim hala kestane ile ilgili ümidim var, bu gün bir şişe daha içtim, bir önceki tam kova dibiydi, bunda baskın bir tat gelmedi. Isındıkça belli belirsiz bir kestane tadı geldi diyeceğim ama hayal ürünü olabilir, ben sana haftaya bir şişe yollarım sen kendin test edersin :slight_smile:

2 Beğeni

Bilmem, tamsmdn tercih. Yani çok çıtır çıtır bira olsun istemem. O yüzden pilsner mslt ilk tercihim olmaz.

2 Beğeni

Çıtırı kim sevmez anlamadım

3 Beğeni

Yangın vaaaaaaaaaaaaaar🔥

1 Beğeni

Peki seninki çıtır bir bira mı oldu ? Ben kestane çıtırlığı alır diye düşünüyorum :slight_smile:

Bana sorarsan, benim hislerime göre pilsenere göre daha aromatik ve gövdeli bir tat oluyor. Düşündüğüm tarzda bir çıtırlık bence yok :sweat_smile: Bu arada buralar da bir garip, sabah sahilde pazara uğradım, Bozdağ kestanesi kg120TL diye satıyorlar :upside_down_face:

Sorma bende 80 tlden aşağıda bulamadım buralarda kestane. 1,5 kg kullanabilmek için 3 kg kestane almam lazım. İş astarından pahalıya çıkıyor :flushed:

Hafta başında pazarda kilosu 25 tlye kestane bulunca 3 kg aldım hemen. (keşke 5 alsaymışım) Reçetedeki haşlanmış kestaneyi kurutulmuş kestane olarak değiştirdim. 2 kilodan 1 kilo kurutulmuş elde ederim diye düşündüm. 1 kiloyu da kaynama günü kavurup eklemek üzere dolaba kaldırdım.

Dün akşam kurutma işlemi için 90 derecede 3-4 saat fırınladım. Sabah kontrol ettiğimde biraz ortalarında yumuşaklık hissettim. Dedim bir hızlı kavurma daha yapayım (elim kırılaydı ahh ahh) 150 derecede 45 dk kadar tekrar kavurdum kestaneleri. Soğuduktan sonra görüntü aşağıdaki gibiydi. Kurutulmuş kestane yapayım derken kömür yapmışım :smiley: 2 kilodan 640 grama düştü.

Tabi bu iş benim bütün hesapları altüst etti. Çok kuruması sorun değil ama karamelize bir tat vermesi ve rengi koyulaştırması sorun. Ve umarım hesaplanan ogde sorun çıkmaz. Renk için %20si kestaneden oluşan bir suyu 1 saat kadar demlenmeye bıraktım. Gözlerim yanlış görmüyorsa 25 ebc civarlarında bir renk vermesi olası.

Bunu reçeteye uyguladığımda tabiki renk altın sarıdan ambere doğru yol aldı. Bu durumda reçeteden kristal maltı çıkardım. Bu haliyle de 16 ebcde kaldık. Rengi açmak için ne uygulanır bilemiyorum ama bu halini kabulleneceğim sanırım.

Kavrulmuş kestaneleri sadece yumuşayıncaya kadar pişirip ezdikten sonra ekleyeceğim. Reçetenin son halini sonuçları aldıktan sonra eklerim.

7 Beğeni

Senin arzu etmediğin ama aslında bu birayı yapanların arzu ettiği karamelize kestaneyi yakalamışsın :slight_smile: Kavrulmuş kestaneyi pişirmene gerek var mı bilemedim, ben bıçak ile doğramıştım, sen robotta daha ufak parçalayabilirsin, BIAB yapıyordun sanırım, sende un hale gelmesi de sorun değil, güzel bir bira olacak…:slight_smile:

1 Beğeni

Onu yanlış yazmışım ya kestaneleri yumuşayıncaya kadar kavurup bırakıcam :slight_smile:

2 Beğeni

Evet gelelim kaynatma gününe. Saat 11 gibi kolları sıvadım. Önce kömürülize ettiğim kestaneleri çekiçle kırmak suretiyle ufaltmayla başladım. Arada iri parçalar kalsada baya bir kırıldı.

Kalan 1 kilo kestaneyi akşamdan çizip hazırlamıştım. Onları da o arada tavada pişmeye bıraktım. Sanırım tuzlu suda bekletmediğim için kabukları zor soyuldu. Diğer kestane işlerinden daha çok yordu bu. Blenderden geçirip bunu da ekledim. 1 kilodan 460 gr kestane elde ettim.

Yanlız mayşelemede çikolatalı süt renginde olan şıra kaynamaya girmeden önce baya bitter çikolataya döndü. Kömür kestaneler düşündüğümden daha fazla renk verdi.

Kaynama bitince tahminen 40 ebclere yakın bir şıra çıktı. Verim tarafında bir kayıp olmadı, hatta tam 1066 tuttu.

Tadında değişik bir karamelize tadın yanında hafif bir şerbetçi otundan gelmeyen acılık hissettim. Nasıl diyim kestane kabuğu acısı gibi. Bu sebeple su ayarlarıyla oynayıp son ürünü %6 abv olacak şekilde ayarladım. Saat 16:00 gibi de işim bitti. Kestanelerle uğraşmak ciddi yorucuydu. Reçetenin final hali aşağıdaki gibi oldu. Tam bir nereye gidecektik kendimizi nerede bulduk hadisesi.

TT#23 Chestnut Ale

5.9% / 14.7 °P

All Grain

73.8% efficiency

Batch Volume: 9 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 9 L

Sparge Water: 5 L

Top-Up Water: 1.28 L

Total Water: 15.28 L

Boil Volume: 13.42 L

Pre-Boil Gravity: 1.046

Vitals

Original Gravity: 1.060

Final Gravity: 1.015

IBU (Tinseth): 37

BU/GU: 0.61

Color: 38 EBC

Mash

prest — 52 °C15 min

kestane rest — 60 °C30 min

mash — 68 °C30 min

Mash out — 75 °C15 min

Malts (2.994 kg)

1.8 kg (60.1%) — Thracian Blonde Pilsener — Grain — 3.9 EBC

640 g (21.4%) — Chestnut (Very Dried) — Grain — 140 EBC

454 g (15.2%) — Chestnut — Grain — 2 EBC

100 g (3.3%) — Thracian Carapils — Grain — 8 EBC

Hops (27 g)

12 g (16 IBU) — East Kent Goldings (EKG) (BH) 5.15% — Boil — 60 min

3 g (9 IBU) — Magnum 12% — Boil — 60 min

8 g (8 IBU) — East Kent Goldings (EKG) (BH) 5.15% — Boil — 30 min

4 g (3 IBU) — East Kent Goldings (EKG) (BH) 5.15% — Boil — 15 min

Miscs

0.3 g — Baking Soda (NaHCO3) — Mash

1.8 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

1.8 g — Canning Salt (NaCl) — Mash

1.6 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

2.1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

3 ml — Lactic Acid 80% — Mash

0.2 g — Slaked Lime (Ca(OH)2) — Mash

Yeast

5 ml — Fermentis S-04 SafAle English Ale 75%

Fermentation

Primary — 20 °C14 days

12 Beğeni

3 haftadır fermantasyondayım, 1020nin altına düşüremedim. Şeker eklemeden şişelemeyi planlıyorum bu haftasonu. Sizce ne kadar doğru olur ?

Bunun doğru olacağını sanmıyorum doğrusu. Muhtemelen FG yüksekliği katkıdan (kestane) kaynaklanıyor. Hem zaten kovada düşmeyen FG’nin şişede düşeceğini varsaymak için bir neden yok. Şişede düşmemesi de gazlanma olmaması demek. Bence normal şişe şekeri eklemesiyle şişeleyip, kontrol için bir de pet şişe doldurmak iyi bir fikir olabilir. Pet şişe aşırı gazlanırsa diğer şişeler için önlem alınabilir.

7 Beğeni

Çok mantıklı. Teşekkür ediyorum.

1 Beğeni

İlk günlerde 2 günde bir, daha sonra haftada 2 kere pıstlatmayla kontrol altına alabildim kendilerini.

Koyu rengine nazaran damak yormayan bir bira oldu. Hafiften karamelize kestane tadını alıyorsunuz ama bilmeyen birinin çok tahmin edebileceğini düşünmüyorum. Bu da böyle bir heyecandı geçti işte :slight_smile:

8 Beğeni

Heyecanlar bitmez, yeni reçeteler bizi bekliyor :blush:, bende arada bendekinin tadına bakıyorum ve bekledikçe güzelleşiyor, Pazar günü içtim ve bir önceki içtiğime göre daha güzeldi. Bu biradan seneye tekrar yapacağım, ama bu sefer kestane ile balkabağını birlikte deneyeceğim, ikisinin birlikte ne olacağını merak ediyorum. Benim yaptığımı sana yollarım diye aklımda, nasılsa bekledikçe güzelleşiyor, eğer bitmek gibi bir kazaya kurban gitmez ise bir ara yollayacağım.

2 Beğeni

valla kestane ayıklarken parmaklarım su topladı. ben bi daha girmem herhalde bu reçeteye :smiley:

2 Beğeni