Chocolate Cherry Stout

Dark biraları seviyorum, iki stout yaptıktan sonra vişne aklıma geldi, web’de güzel yorumlar da okuyunca hafta sonu kaynatma planına aldım. Aşağıdaki tarif revize olabilir. Geçen sene aldığım ve kullanamadığım çavdarı sanırım her biraya ekleyeceğim. Çavdarın porter-stout tarzı biralarda da %15-20’ye kadar farklı bir lezeet kattığı söyleniyor. Bu maltı bir şekilde kullanıp tadını çözmem lazım. Biraz fazla karamel malt çeşitlilği olmuş gibi ama elimdeki miktarlar ile ucu ucuna renk aralığına girebildim. Zaten bu maltları çeşitlendirmeme durumundan kendimi hala kurtarabilmiş değilim. Göze kötü gelen her türlü uyarı ve öneriye sevinirim :slight_smile:

Mash23.43 L
Sparge11.27 L
Total Water34.7 L
OG 1.057
FG 1.017
IBU 27
EBC 52
Maris Otter Malt (winter) 3,000 47,4%
Rye Malt 0,500 7,9%
Melanoidin 0,500 7,9%
Oats, Flaked 0,500 7,9%
Caramunich III 0,500 7,9%
Munich I 0,500 7,9%
Caramunich II 0,250 3,9%
Chocolate 0,250 3,9%
Lactose - Late Addition 0,250 3,9%
Roasted Barley 0,085 1,3%
6,335
HOPS
East Kent Goldings 40.000 g 60 min
East Kent Goldings 10.000 g 15 min
YEAST
London Ale III
EXTRAS
Cherry, Puree 1.500 kg Secondary
MASH STEPS
67°C for 60 minutes
75°C for 10 minutes
5 Beğeni

Evet çok çeşit malt var, simple is the best :wink:

3 Beğeni

Melanodinleri caramunichleri ve munichleri çıkartıp planlardım, fg için mayse ısısı arttırılabilir ya da caramunich 3 kalıp miktarı fg ye göre ayarlanabilir, böyle de bir zararı yok elbette de caramunich 3 varken 2 ye ne gerek var demeden geçemiyor insan😉

2 Beğeni

Ben böyle her şeyden azar azar doldurulmuş biralardan çok yaptım ve beni pişman eden sonuçlarla karşılaşmadım hiç. Söylenenlere katılıyorum ama denemekte de sakınca yok bence. Perhiz ve lahana turşusu olacak ama melanoidin ve çavdarı çok yakıştıramadım nedense. :slight_smile:

1 Beğeni

Elimdeki maltlar onlardan o kadar kalmıştı, ben elimde kalan koyu maltlar ile rengi ucu ucuna yakaladım, iki gün önce malt sipariş ettim, şimdi seçeneğim çoğalıyor. Melanodin Stout’da olsun mu diye diye baktığımda evet gerçekten de çoğu bira tarifinde görmedim, eğer web de doğru bilgi paylaşımı var ise sanki bu maltın kullanıldığı stout reçeteleri de çok başarılı gibi gördüm, ama sanal dünya çoğu kişi gerçek reçetesini paylaşmayabiliyorda :slight_smile: Bir iki kez çıkarttım sonra yine ekledim :slight_smile: Bu malt’ı çıkarmayacağıim ama diğer maltları değiştireceğim.

2 Beğeni

Abi elimde 5 kg civarın da çavdar var bitirmem lazım :slight_smile:
Stout’da çavdar, ya tutarsa :slight_smile: Denemen için sana yollayacağım, ya bir de seversen :sweat_smile:

2 Beğeni

Tamamen fg ile alakalı bir durum, ya melanoidin ya da daha yüksek mayşeleme ısısı

1 Beğeni

Aman dur…
Çok mahcubum zaten.

Bu kadar malt arasında çavdarın kaybolacağı kanaatindeyim. Daha basit reçetelerde çok daha fark edilir tat profili. Yakın zamandır buğdayı çok sevmeye başlamışken çavdar benim için çok ümit vaad ediyor. Buğday ile kullanmak çok istiyorum.

Kırılmamış malt beklediğinde sorun oluyor mu? Mesela 1 yıl.

Benim beklettiklerimde şu ana kadar ciddi bir sorun yaşamadım, serin ortamda bekletiyorum.
RYE miktarını revize ettim, %10 civarına çektim. Belirgin bir tat farkı için sanırım %16-20 olmalı ama o kadar de belirgin olmasın :slight_smile:

2 Beğeni

Maltlar’da biraz sadelik yaptım, ufak küsüratlar hariç aşağıdaki oranlar ile bu gün kaynatacağım, roasted barley yine sipariş vermeyi atlamışım ama kazayla vişneyi çift sipariş vemişim, istemeden elimde vişne bolluğu oldu :slight_smile:

Maris Otter 55%
RYE 11%
Munich 8%
Caramel/Crystal Malt – 80L 8%
Chocolate Malt 6%
Roasted Barley 1%
Oats 7%
Lactose 4%
100%
4 Beğeni

Roasted barley var bende, gel hem tişörtünü vereyim hem de bira içeriz😉

2 Beğeni

Geleceğim, kaçar mı bu teklif, şu anda istanbul’a geldim, arkadaş ziyareti, buraya gelmişken bir iki craft bira mekanına da takılayım diyorum, benim yeni biralarda olsun, önce sana arkasından seni alıp bize geçeriz :wink: :beer:

2 Beğeni

Vaaay sen olayı bir üst levele taşıdın. Bekliyorum🍻

3 Beğeni