Czech Dark Lager (BJCP 3D)

Aklımda bir süredir saazlı koyu bir lager yapmak vardı.

Öncelikle bjcp den stili inceleyelim.

Genel İzlenim
Zengin, koyu, maltlı bir Çek Lageri olup, kavrulma karakteri neredeyse yoktan oldukça belirgine doğru değişebilmektedir. Malt dengesi ve bir dizi olası yorum sağlayan değişken şerbetçiotu seviyeleri ile ilginç ve karmaşık bir lezzet profili sergilemektedir.

Aroma
Orta ila orta-yüksek zengin, derin, bazen tatlı maltlık, ekmek kabuğu, tost, fındık, kola, koyu meyve veya karamel gibi isteğe bağlı nitelikler. Çikolata veya şekerli kahve gibi kavrulmuş malt karakterleri orta dereceden hiç olmayana kadar değişebilir ancak temel malt karakterini bastırmamalıdır. Düşük ila orta derecede baharatlı şerbetçiotu aroması isteğe bağlıdır. Düşük diasetil ve düşük ila orta derecede meyvemsi esterler (erik veya çilek) mevcut olabilir.

Görünüm
Koyu bakır ila neredeyse siyah renkte, genellikle kırmızı veya granat tonlu. Açık ila parlak berraklık. Büyük, kirli beyazdan ten rengine, kalıcı kafa.

Lezzet
Orta ila orta-yüksek derinlikte, karmaşık maltlık hakimdir, tipik olarak maltça zengin Maillard ürünleri ve hafif ila orta düzeyde bir artık malt tatlılığı vardır. Karamel, tost, fındık, meyan kökü, kurutulmuş koyu meyve, çikolata veya kahve gibi malt aromaları da mevcut olabilir ve çok düşük ila orta derecede kavrulma karakteri vardır. Düşük ila orta derecede baharatlı şerbetçiotu aroması. Orta ila orta-düşük acılık, ancak algılanabilir olmalıdır. Denge maltlıdan nispeten iyi dengelenmişe ve hafifçe şerbetçiotuna kadar değişebilir. Düşük ila orta derecede diasetil ve hafif erik veya dut esterleri mevcut olabilir.

Ağız hissi
Orta ila orta dolgunlukta gövde, ağır veya tıkayıcı olmayan hatırı sayılır ağız hissi. Orta derecede kremsi bir dokuya sahiptir. Pürüzsüz. Orta ila düşük karbonatlaşma. Daha güçlü versiyonlarda hafif bir alkol sıcaklığına sahip olabilir.

Yorumlar
Bu tarz, Çek tmavý ležák (11-12,9 °P) ve tmavé speciální pivo (13-14,9 °P) tarzlarının bir kombinasyonudur. Daha modern örnekler daha kuru ve daha yüksek acılığa sahipken, geleneksel versiyonlar genellikle daha tatlı bir denge ile 18-20 aralığında IBU’lara sahiptir.

Tarihçe
U Fleků bira fabrikası 1499’dan beri Prag’da faaliyet göstermektedir ve en bilinen versiyonu üretmektedir. Birçok küçük, yeni bira fabrikası bu tarz bira üretmektedir.

Karakteristik Malzemeler
Pilsner ve koyu karamelli maltlar ile debittered kavrulmuş malt ilavesi en yaygın olanlarıdır, ancak Viyana veya Münih maltı ilaveleri de uygundur. Düşük mineral içerikli su. Geleneksel Çek şerbetçiotu. Çek lager mayası.

Stil Karşılaştırması
Bira, karakter olarak Münih Dunkel’den Schwarzbier’e kadar değişen koyu bir lagerin Çek eşdeğeridir, ancak tipik olarak daha fazla malt zenginliği ve şerbetçiotu aroması, tadı ve acılığı vardır.

Ticari Örnekler
Bernard černý ležák 12°, Budvar tmavý ležák, Herold lmavé silné pivo 13°, Kozel Dark , Krušovice černé, Primátor dark lager, U Fleků Flekovský tmavý ležák 13°

Bu bilgiler ışığında aşağıdaki tarif bugün fermentere girdi;

Mayşeleme;

Decoction;

Şerbetçiotu;

Soğutma;

Ölçüm;

Maliyet;

8 Beğeni

Yakında benim de yapacağım tür, izlenimleri merak ediyorum. Ben elimdeki Nova Lager’ i kullanacağım hatta 2gün çevirdim mayayı dolaba aldım.

YouTube’ da U Fleku’ nun bira ustası koyu maltları mayşeye sonradan eklemenin önemli olduğunu söylüyordu, koyu malttan gelen acılığın önüne geçmek için. Ben bu öneriye uyacağım.

2 Beğeni

Bu arada brewferm şerbetçi otlarının kalitesinden memnun musunuz? Ben bir ara cascade almıştım memnun kalmamıştım açıkçası.

1 Beğeni

Choclate maltı 68 kademesi bittikten sonra ekledim. Erken içilecek çoğu koyu birada bu yöntemi uyguluyorum aslında, hatta sadece koyu değil, red ale de de rosted barley i son 15 dk da ekliyorum ve iyi sonuçlar alıyorum.

Bu ürünleri yurt dışından arkadaşım getirmişti, cascade ile de saaz ile de deneme yaptım ama henüz tatma şansım olmadı. Bu arada her ikisi de Almanya’da üretilen şerbetçiotu. Bende denemek için celeia, saaz ve cascade almıştım.

3 Beğeni