Dijital Termostat Isıtıcı ve Soğutucu Önerisi

Fermantasyon kovası için ufak yalıtımlı bir odacık hazırlamak ve dijital termostat ile ısı kontrolü sağlamak istiyorum. Aklımda kırmızı ampul tipi ısıtıcılar var ama kararsızım etkili olması konusunda. Soğutucu kısmında fan sistemi mi kursam yoksa başka tür bir sıvı soğutma sistemi mi kursam bilemedim. Sizin görüşleriniz nelerdir?

1 Beğeni

@Ehlikeyf 'in strafor plakalardan yaptığımız fermenter soğutma kutusunu özellikle lager biraları sabit sıcaklıkta tutmak için güzel bir projesi vardı, hem de baya ucuza geliyordu. Ayrıca fikir benden çıksa da yaptığı yalıtımlı kutu da benimkinden daha iyi oldu, e adam luthier. :slight_smile:
Belki size yardımcı olabilir.

1 Beğeni

Fotoğrafı var mı? 20 karakter.

Strafor plakalardan ve peltier kullanarak soğutucu ve aynı zamanda ısıtıcı kutu yaptım 1 defa kullandım ama istediğim verimi alamadım. Maliyet olarak da mini buzdolabına çok yaklaştı. Sonunda kutuyu iptal edip mini buzdolabı aldım kapak kısmına ek atarak kullanmaya karar verdim. Kullanılacak tüm ekipmanı, yalıtım malzemesini, yapıştırmayj, dayanıklılık için eklemeleri hesaplayıp başlayın derim. En son ne almadık ne yaptık bölümü 48. Paylaşımı fikir edinmek için inceleyebilirsiniz.

Niye fermenter ısısını kontrol etmek yerine oda ısısını kontrol etmek istiyorsunuz?

1 Beğeni

Peltieri yaparken ben de bayağı araştırdım hatta su devirdayim yapacak şekilde tasarlamıştım ama hesaplamalarımda soğutması ile harcadığı elektirik çok absürt oldu vazgeçtim. 1 yıldır kullandığım yalıtımlı kutunun ise mantığı çok basit strafor plakalardan kutu yaptım ama bulabildiğim tüm yalıtım malzemeleri ile destekledim ve etrafına hem taşırken hem de kırılıp dağılmasın diye ahşap koruma yaptım. İç kısmınıda kalın bir şeffaf naylon ile kapladım sızdırmazlık için benim tavsiyem taban kısmını en az iki kat yapın. @cnoyd da ben de içine su doldurup kovayı içine koyuyor ve etrafına buz blokları atarak sabit tutmaya çalışıyoruz yavaş yavaş soğuyup yavaş yavaş ısınıyor.

1 Beğeni