Dry Hop Neden İşe Yaramaz?

50 gr şerbetçiotu tülbent bir kese içinde, bir shot bardağıyla birlikte 3 gündür kovada. Dry Hop yapmadan önce 3 gün üst üste aynı fg ölçtüm (1011-1012), ardından dry hop uyguladım.

Pacific Gem, Mouteka, Mosaic, Sabro şerbetçiotlarını pellet halinde kullandım. Pelletleri kokladığımda kendimi adeta Hawaii’de hissediyordum, kulağıma ukulele sesleri çalınıyordu. O derece kuvvetli ve güzel kokuyorlardı. Ancak biraya zerre kadar yansımamış. 3 günde az da olsa etki etmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Sizce problem nerede?

Sıcaklık 21-22 derece civarında seyrediyor. Yapabileceğim bir şey var mı, yoksa birkaç gün daha bekleyip artık kaderime razı olarak şişeleyeyim mi?

Yıkıldım gerçekten, çünkü şerbetçiotları harika kokuyordu :smiley:

1 Beğeni

Anlattığınız kadarıyla işe yaraması lazım.
Ben hiç torba kullanmadım ama forum arkadaşlarımızdan torbayla da tobasız da iyi sonuçlar alanlar olduğu için bunun çok büyük fark yaratmış olacağı kanısında değilim.

2 Beğeni

Ben koyarken hop tea yaparak koyuyorum, kaynattığım suyun 60-70 dereceye gelmesini bekleyip 10 dk bu sıcaklıklarda bekletip sonra kovaya koyuyorum. Bu yöntemin biraya biraz acılık da verebileceği söyleniyor ama bana aromanın daha yoğun geçtiği izlenimini veriyor.

1 Beğeni

Hop tea için bitterliği artırıyor gibi görüşler ben de okudum. Manasız mı olur bilmiyorum ama cold brew hop tea denenebilir belki :smiley: Daha az alfa asit salınımı olabilir.

1 Beğeni

Benim dry hop miktarlarım henüz düşük miktarlarda olduğu için acılık ile bir sorun yaşamadım :slight_smile: Bir de cold brew için bir gece bekleniyor sanırım, eğer dry hop miktarım benim de 100 gr civarına çıkar ise evet deneyeceğim bir yöntem. Ama sıcak hop tea 5-10 dk içinde bittiği için bana çok kolay geliyor…

1 Beğeni

Ne tarz şerbetçiotları kullandınız şimdiye dek?

Şerbetçiotlarını yurtdışından mı tedarik ettiniz yoksa yurtiçinden mi? Ürün orjinal paketli miydi yoksa sonradan mı paketlenmişti? Vakumlu muydu hava almış mıydı?SKT?

Şuna geleceğim; malesef birtakım bürokratik engeller ve mali zorluklar nedeniyle yurt içindeki bazı firmalar (kimseyi zan altında bırakmak istemem asla bir genelleme yapmıyorum) ürünü dışarıdan büyük paketlerde alıp burada kendileri 50gr ya da 100gr paketlere bölüp satabiliyor. hatta skt yi bile kendileri koyabiliyor. Ürününüz belki bu şekilde tedarik edilmiştir ve olması gereken aromalar uçmuştur.

3 Beğeni

Hazır mayşe ile kurdum, mayşenin yanında paketlenmiş halde geldi. Üzerine kendileri etiket yapıştırmış, skt 2023 Kasım. Buram buram kokuyordu hatta pakedin birini atmadım arada kokluyorum :smiley:

1 Beğeni

Bunun bir anlamı olacağını düşünmüyorum. Cold brew ile 1 gün şot aroması almak yerine dryhop ile 3 gün almak daha mantıklı geliyor bana.

1 Beğeni

Doğru, çok bi manası olmaz. Dry hop da bir nevi cold brew zaten :smiley:

2 Beğeni

Dün bunu sonradan düşündüm, başka forum sitelerinde yok bir geceden bırakıp cold brew yaptım falan diyenler görmüştüm ama ne gerek var zaten kovaya direkt koyduğumda aslında hemen hemen aynı süreç diye sonra beynimde ışıklar yandı. Ben sıcak demlemeyi seviyorum, yine yapsam öyle yaparım sanırım. Bir de ilk bira yapmaya başladığım dönemlerde okuduğum bir yerde mümkün ise dry hop yapım aşamasında kova sıcaklığını 15-17 gibi daha düşük sıcaklıklara alınmasını tavsiye eden bir yazı okumuştum. Aslında mantıklıda kova sıcaklığını öyle her zaman düşürme imkanı olmuyor :slight_smile:

3 Beğeni