Dry Hop Yaparken Torba / Kapsül Kullanıyor Musunuz?

Şimdiye kadar hep dry hop için şerbetçiotu kapsülü kullandım. Az önce kovadaki biraya dry hop yaparken deli dürttü kapsül olmadan direkt şerbetçiotunu atıverdim. İnşallah şişelerken sıkıntı olmaz.

Siz nasıl yapıyorsunuz?

1 Beğeni

Fıçılamadsn-şişelemeden 3 gün önce organze ipek tül torbasına şorlarını ve bir tekila shot bardağını koyup ağzını bağlıyorum tülün bir ucunu kova kapağındaki delikten geçirip hava kilidiyle sıkıştırıyorum, böylece o bardağın ağırlığıyla biranın içinde kalıyor, dolum sırasında da kapak kovanın üstünde duruyor seviye azaldıkça tülden de şotlarının emdiği bira biraz olsun kovaya geçiyor tüm aromalarıyla

1 Beğeni

Şişelemeden önce en az 3 gün cold crash öneririm.
Şişeye giren şot parçası = nükleasyon = açınca şişeden taşan yoğun köpükle ziyan olan emekler

Ben de direk atanlardanım.
Şİşeleme öncesi ikinci bir kovaya ucunda şerbetçiotu torbası olan bir hortumla alıp öyle şişeliyorum.

Cold crash artık telaffuz edilmesin bu seviyelerde, cold crash yapmadan şişeleyen yoktur herhalde😉 tabi imkanı olanlar için

2015ten beri bira yapıyorum, hiç cold crash yapmadım. Bahsedilen durum ile sadece bir kere karşılaştım. Onda da torba veya kapsül kullanmıştım ama hangisi hatırlayamıyorum.

Ben kit biracısıyım, belki tam tahılda gereklidir onu bilemem. Kit ile birçok bira yaptım, içlerinde IPAlar, APAlar da var dediğim gibi sadece bir kez böyle birşey oldu.

Kovanın etrafına 7-8 kg buz koydum bu sabah. Kovanın sıcaklığı 2-3 derece düştü şimdiye kadar. Akşam da buzları tazelerim. Tam bir cold crash değil ama etkisi olur herhalde.

1 Beğeni

Kit veya tam tahıl farketmez, cold crashi niye yapıyoruz, neye yarıyor bilince imkan da varsa yaparsınız

Muhtemelen o deneyimi kapsül ile yaşadınız, torba gözenekleri daha sık olduğundan daha iyi partikül tutar ve şişeye geçmez.

Uygulama kit veya tam tahıl diye ayrılmaz, her ikisi içinde kullanılabilir. Malesef buzla olacak iş de değil, buzdolabı şart. 0-5 derece aralığında (ne kadar soğuk o kadar iyi sonuç) bekletip kova içindeki sıvıda yüzer pozisyonda gezen ne varsa dibe yapışması sağlanmak için yapılır. Bu imkan yoksa benim şahsi tavsiyem hop torbası edinmeniz, sanite sonrası otlarla birlikte içine ağırlık yapacak cam veya paslanmaz çelik bir şey koyup kova içine salmanız.