Ekmek Teknesi - Toast Ale (Kraftmaster Kategori Birinciliği)

20 Ocak 2022 de duyurusu olmuştu, isteyen

bu başlıktan inceleyebilir.

Aslında pandemi kapanmaları yüzünden ertelenen yarışmanın yinelenmesi duyurusuydu. Fakat bu kez Kraftmaster kategorisi yenilenmiş ve bayat ekmeklerin değerlendirilmesiyle stout türünde bira yapılması uygun görülmüştü. Ekmek değerlendirilmesi için bir çok yol var tabii ama bu birada sadece değerlendirme değil, biraya gövde ve kremamsı bir köpük kattığını düşünüyorum.

Hepimiz sürecin yeterli olmadığını düşündük ama Knidos’un Brewmaster’ı bizim aksimize en hızlı olan türlerden olduğunu belirtti. Lafı fazla uzatmadan kategori için gereklilikleri paylaşayım.

TÜRKİYE EVBİRACILARI YARIŞMASI

Tarih: 5 Mart 2022 Cumartesi
Yer: Küçük Çiftlik Park
Alan Giriş saati: 08:00
Etkinlik bitiş saati: 20:00

YARIŞMAYA KATILIM KURALLARI

Yarışma sadece Tam Tahıl (AllGrain) yöntemi ile üretilen biralar katılabilecektir.

Her ev biracısı Lagered, Weizen, Classic Ale, Dark Ale, IPA, Belgian, Experimental ve Kraftmaster adlı farklı 8 kategoriden istediği kadarına bir üst limit olmaksızın katılabilir.

Lagered kategorisinde Lager ve Pilsner gibi biralar,
Weizen kategorisinde Alman Buğday biraları,
Classic Ales kategorisinde İngiliz bitterları, Pale/Blonde/Golden/Amber/Red Ale vb. biralar,
Dark Ales kategorisinde Porter, Stout, Imperial Stout gibi koyu renkli biralar,
IPA kategorisinde şerbetçiotu karakteri güçlü India Pale Ale tarzı biralar,
Belgian kategorisinde Wit, Saison, Dubbel, Tripel, Quadrupel, Belgian Strong Ale vb. Belçika biraları,
Experimental kategorisinde ekşi, isli, otlu, baharatlı, deneysel biralar değerlendirilecektir.

Kraftmaster kategorisini kazanan ev birası KNİDOS bira üreticimizin tesisinde büyük çapta üretilecek ve piyasaya çıkacaktır.

Kraftmaster kategorisi

En sevdiğiniz katkısız ekmeğin bir buluşmaya daha ihtiyacı vardı. Bu ilk olmayan buluşma, fermantasyonun temellerini oluşturan süreçlerin ortaya çıkmasından bu yana bu topraklarda vardı.

Biranın serüveni, tarihsel ihtiyaçlardan kaynaklı üretim yöntemleriyle bazen boza ile karıştı bazen de birbirini destekleyerek farklı coğrafyalarda farklı ve bir o kadar yakın isimler ile var oldular.

Ekmeğin bayatının tüketilmesinin bir yolu da burada diyoruz. Katkısız olmak kaydıyla kendi ürettiğiniz ya da tüketmeyi en sevdiğiniz ekşi ekmeğin kullanılması en önemli şartımızdır.

Stout Ekşi Ekmek Birası
Malt ve diğer bileşenler: Pale Ale malt, crystal malt, -black, chocolate yada roasted malt-, ekmek (% 15-%30)
Şerbetçiotları: East Kent Goldings, Perle, Northern Brewer, Bilecek çeşitleri (biri yada bir kaçı ile birlikte)
Maya: Fermentis US-05
OG: 1.045 - 1.055
IBU: 35 - 55
FG: 1.008 - 1.013
EBC: 80 - 95

Katılım için formun doldurulması zorunludur. Her katılımcı formda bulunan bilgilerin eksiksiz şekilde sağlanmasından sorumludur. İsteyen yarışmacı katılım formunda alt kategori seçimini yapabilecektir.

Yarışmacı reçetesini jpg ya da pdf formatından istediğiyle ekleyebilir.

Bu yarışmanın kazananının reçetesi Knidos’ta üretileceği için reçetesini paylaşmamıştım. Neticede Bira artık benim değil onlarındı :slight_smile:
Daha sonrasında tatmak için @ozturkhuso benden bira istemesine rağmen ben bir türlü gönderemeyince bira mazideki yerini aldı.

Nitro musluğa bağlı olan ESB azalınca aklıma bu bira geldi. O musluk boş kalmamalı ne de olsa. Yaklaşık 2 sene önce bu dönemlerde kaynatmışım yine. Nasılsa üretilmediği için artık reçetesini de rahat rahat paylaşabilirim :wink:

Bayat ekmekleri dondurucuya atmaya başladım bile.
Ufak tefek değişiklikler olsa da aslına sadık kalmaya çalışacağım.

Bunlar da o günün anıları

@Sehirkackini ile ortalığı süpürmüşüz :wink:

9 Beğeni

Bu birayı Kapadokya buluşmasına da getirmiştin sanırım. Harikaydı.

4 Beğeni

Unuttuysan iyi olmamış demektir :slight_smile:

Unutmadım tabiki. Sadece acaba o stout bu stout muydu diye sanırım dedim :slight_smile: Ama buysa da değilse de tattığım ekmekli stout efsaneydi :clap:t2:

2 Beğeni

Benim hayatımda içtiğim açık ara en iyi stouttu, hatta ikincisi de @Sehirkackini nınkiydi yine Kapadokya’da tatmıştık

3 Beğeni

Eyvallah, ismini enguinness olarak değişyireyim mi :wink:

5 Beğeni

Gaziantepiş stout olsun biranın adı da

1 Beğeni

Ekmekleri tam olarak nasıl kullanıyorsun?

1 Beğeni

Ben yarısını tavada kızartıp diğer yarısını da olduğu gibi parçalayıp mayşelemeye eklemiştim.

7 Beğeni

Zor değilmiş, benim de aklıma yattı bu reçete.

1 Beğeni

Çikolata da bile o kadar çikolata tadı yoktur o kadar diyeyim :wink: sanırım ekmeğin kızartılması ile alakalı.

1 Beğeni

Yaparsam eğer kitler dahil ilk stout denemem olacak.

Cuma günü aşağıdaki tarifle fermentere girdi.

Fermentasyon bitiminde 19 litrelik kısmını daha önce şarap beklemiş meşe fıçıda 10 gün veya duruma göre biraz daha fazla bekletmeyi düşünüyorum.

Maliyet;

11 Beğeni

Şarap beklemiş meşe fiçı mi, yok arkadaş standartları bu kadar yükseltmeyelim :scream: yetisemiyoz sana zaten :sweat_smile:

4 Beğeni

Zaten hep şov peşinde arkadaş

3 Beğeni

Viskide beklemiş meşe cipslerini yazmadım Cenk’i konuşturmamak için :wink:

3 Beğeni

Tam anlamıyla işe yaradığını söylemek kolay değil.

1 Beğeni

Neyin??? ???

1 Beğeni

Cenk her halükarda konuşur.