Ekşi Buğday Birası

Son yaptığım bugday birası ekşi oldu ve sülfür kokusu gibi bir koku var ama bir bozukluk yok birada acaba bu normal mi ? Herhangi bir bakteri kapmış olabilir mi kovayı iyice dezenfekte için ne yapmak gerekir ?

@magunay “Kontamine Hikayeleri” isimli başlıkta yazmıştı.

Kaba temizliği çizmeyen bir fırça ve deterjanla yapılıp durulanmış fermentörünüzü ya da cam damacananızı dezenfekte etmek için kabınıza 6-7 cm kadar su (30 lt lik kovada 4-5 litreye denk gelir) ekleyin. Bir çay kaşığı potasyum metabisülfit, yarım çay kaşığı sitrik asit ekleyin, kapağı sıkı olmayacak şekilde (gazın kapta kalmasını sağlayıp yavaşça çıkmasına izin verecek kadar) gevşek kapatın. 30 dakika bekletin. Süre sonunda solüsyonu boşaltın, durulamaya gerek yoktur. Bu işlem sırasında dezenfekte etmek istediğiniz hidrometre, mezur, sifon, hortum, hava kilidi vs tüm alet ekipmanları fermentörün/kabın içine koyarak tüm ekipmanları dezenfekte edebilirsiniz.

4 Beğeni

Kontamine olup olmadığını bilmiyorum aslında onun için o konunun içine yazmadım. Sadece ekşi bir tat var. Sadece pbw temizlemek için yeterli olmaz mı ? Bu dediğiniz ürünleri nerden temin etmek gerek ?

internetten bulabilirsiniz. Ben kargo ile almıştım.

Pbw yeterli olur mu bide kontamine olup olmadığına nasıl emin olabiliriz acaba?

Pbw dediğiniz deterjan aslında. Hocam gayet net anlatmış aslında, ekipmanınıza ya da mayanıza bir şey bulaşmış olma ihtimali yüksek. En iyisi o mayayı unutup ekipman içinde pms alıp iyice temizlemek gibi.

Pbw’li karışım ile güzelce süngerlemek yeterli olur ama iyi durulanamama/kalıntı kalma ihtimaline karşın garanti olması için işlem üzerine birde starsan ile arındırma öneridir.

1 saat kaynar suda beklettim kovayı daha sonra 1 saat sıcak su pbw karışımı ile temiz sünger ile sildim beklettim ve durulama yaptım. Sonrasında starsan ile 1 saat daha temizledim ve beklettim. Sıcak su ile durulama yapip en son kaynar su da yarım saat daha beklettim aynı islemleri hava kilidi musluk ve doldurma cubuguna yaptım. Heralde dezenfekte olmuştur diye düşünüyorum. 2 gün sonra bira yapmadan yine pbw durulama ve starsan yapacağım.

1 Beğeni

Starsan sonrası durulama yapmayın.
Uygulayın, süzdürün, kullanın.