Ekşimsi Alkol Kokusu / Kovada Kaçak Olabilir Mi?

Merhaba fermantasyonun 5. günündeyim. Kova 18-20 derece aralığında mayalanıyor ancak hava kilidi aktivitesi hiç olmadı bunu da aslında dert etmiyorum ancak kovayı gün ışığından korumak için üstüne koliyi ters çevirip kapattım. Krausen oluşumu var günde 2 kere kovanın derecesine bakmak için koliyi kaldırıyorum ancak her gün artarak (özellikle bugün) kovanın üstünde ekşimsi bir alkol kokusu oluşuyor. Hava kilidi contası soğuktan büzüşmüş olabilir veya kapakta gevşeme olabilir ancak kapağa elimle hafifçe bastırdığımda kilitteki suyu yukarı itiyor bu kadar küçük gevşemeler veya kaçaklar içeri oksijen girip sorun yaratmasına sebep olabilir mi? Yoksa normalde kilitten çıkan koku koli olduğu için kutunun üstüne mi yapışıyor odaya dağılamadığı için?. Bir de kapağın üstünde şerbetten kalan lekeler var bunları temizlemeli miyim yoksa içeri teması olmadığı için sıkıntı olmaz mı? Krausen oluşumu da şu şekilde bana sıkıntısız geldi

Selamlar, krausen oluşumundan da hareketle fermantasyonunuz gayet yolunda ilerliyor bence. Muhtemelen bir gaz kaçağı var, yanlış hatırlamıyorsam forumda aslında detaylı ve madde madde nerelerden gaz kaçağı olabileceğine ve önlemlerine yönelik bir konu/mesaj vardı fakat sanırım buraya taşınmadı henüz.

Muhtemelen contada veya muslukta gaz kaçağınız olabilir. Benim 3 kere bu o-ring contalardan dolayı hava kilidinden çıkış alamadığım ve değiştirdikten sonra düzelen tecrübem oldu. Başka sitelerde farklı, daha kullanışlı hava kilidi contaları da satışa sunuldu, sonrakiler için tavsiye ederim.

Koku konusunda da, ben oldum olası sevmişimdir o mayalanma sırasında yayılan kokuyu ama, acaba sizinki rahatsız edecek şekilde mi yoksa benzer kokuya farklı tavırlara mı sahibiz bilemedim. Kullandığınız maya nedir acaba?

Gaz kaçağı-oksijen girişi konusunda elinizdeki starsan veya muadili sanitasyon sıvısını bir kapta iyice köpürterek o köpüğü contanın olduğu yere ve musluğun etrafına yayarak gaz kaçağını -eğer oradalarsa tabii- tespit etmeye çalışabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba, koku benim de hoşuma gitti ama birkaç gün önce bu kadar yoğun yoktu sadece kapağa bastırınca hava kilidinin kapak kısmından biraz yayılıyordu. Şimdi tüm kapağın üstüne sinmiş durumda bundan dolayı biraz endişelendim mayalanma sırasında yayılıyorsa koku odaya ozaman sorun yoktur zannımca. Yine 2 gün önce starsanla contayı kontrol ettim köpürterek kaçak yoktu. Muhtemelen üstüne koli kapattığım için direkt kapağın üstünde birikmiş koku ondan biraz yoğun geliyordur. Teşekkürler diğer kovam için teflon bant alıcam hem musluk hem de hava kilidi için ama umarım bunda sorun olmaz

1 Beğeni

Zooma gelirseniz o konu konuşuluyor

Keşke gelebilsem şuan zoomum da imkanım da yok ama toplantıları gördükçe canım da çekmedi değil

İnternete bağlanan telefonun olduğu her yerde zoom vardır

O anlamda imkan değil biraz meşgulüm uygulamayı indiriyorum ama az sonra

:hugs::hugs:Bekliyoruz o zaman

Benden size tavsiye, kovanızın nerede olduğunu unutmaya çalışın bir süre.

1 Beğeni

Kaçak konusundaki en büyük sıkıntının kapak tarafında olduğunu düşünüyorum bu konuda arama yapan arkadaşların kapağın kapanmama olasılığını iyice gözden geçirmelerini öneririm. Not: Sertçe vurarak bile kapatsanız kapak kapanmayabiliyor. Kapak kapandıktan belirli bir süre sonra üzerine hafifçe bastırarak hava kilidimizdeki suyun aşağı yukarı hareket edip etmediğine bakmanızı tavsiye ederim.

2.bira yapışımda ekşimsi bayağı keskin bir koku alıyordum ilk hafta.Ama sonra hiç sıkıntı çıkmadı.Yani illa bir durum olacak diye bir şey denilemez bence.

Kovada fermante olayında herkes koku alıyor mu acaba ? Şu anda 6.kitim 16.gündeyim ve bu süre içinde hiç koku olmadı.İlk defa olmadı,sanırım bu maya ile ilgili diye düşünüyorum.