Emr's Munich Helles

@furkvnozdemir den aparttığım reçeteydi bu.

(ben şişelemeyi yaptım artık ayrı başlığa çıkıyorum hocam :slight_smile: )

TT#09 Munich Hell

Munich Helles

4.7% / 11 °P

All Grain

76% efficiency

Batch Volume: 12.25 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 10.25 L

Sparge Water: 8.04 L

Total Water: 18.29 L

Boil Volume: 16.8 L

Pre-Boil Gravity: 1.036

Vitals

Original Gravity: 1.044

Final Gravity: 1.008

IBU (Tinseth): 17

BU/GU: 0.37

Color: 8.3 EBC

Mash

Temperature — 44 °C30 min

Temperature — 66 °C60 min

Temperature — 75 °C15 min

Malts (2.25 kg)

1.85 kg (82.2%) — Thracian Pilsen Malt — Grain — 3.5 EBC

250 g (11.1%) — Thracian Munich Dark — Grain — 25 EBC

150 g (6.7%) — Thracian Carapils — Grain — 8 EBC

Hops (40 g)

20 g (10 IBU) — Saaz (BH) 3.1% — Boil — 30 min

20 g (6 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh (BH) 3.1% — Boil — 14 min

Miscs

0.1 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

0.4 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

Yeast

10 g — Fermentis W-34/70 Saflager Lager 83%

Fermentation

Primary — 11 °C18 days

Primary — 15 °C3 days

Carbonation: 2.4 CO2-vol

Water Profile

Ca2+
19Mg2+
3Na+
5Cl-
7SO42-
12HCO3-
60

10 Beğeni

Yaklaşık 1,5 aylık şişe maceramızın sonunda kendileri aşağıdaki gibi oldu. İlk lager denemem oluyor bu arada.

Aslında daha sarı ama resimde biraz koyu çıkmış. 1-2 hafta önce açtığım şişelerde tadı yoğun geliyordu. Hani insanın susuzluğunu gidermeyen bir yoğunluktan bahsediyorum. Şimdi geldiği noktada çok yumuşak içimli ve güzel bir bira olmuş. Alttan doğru gelen çok hoş bir malt tadı ve kokusu var.

Tekrar yaparım bunu ben.

11 Beğeni

Elinize sağlık benim de sevdiğim bir türdür. Bekledikçe daha da güzelleşecektir diye umuyorum

2 Beğeni

Benzer bir reçeteyi M76 ile denemeyi düşünüyorum, elimde 2 paket var.

Kendi sitesinde 23 lt için 1 paket, 8-14 derece belirtmiş. Lager maya için bu düşük sıcaklıkta 1 paket yeterli olur mu emin olamadım. Daha önce M76 kullanıp yorumunu eklemek isteyen olursa memnun olurum.

Bu birada farklı reçetelere gittin mi? Kullandığın malt oranını revize ettin mi diye sormak istedim. Kaynatmak için geç kaldım ama bir hafta içinde bende bir Münih Helles yapmak istiyorum, baktım da ben %76 Pilsener, %11 Vienna, %11 Munich II ve %2 Melanoidin şeklinde not almışım, ama çok önceden araştırmıştım herhalde bu oranlar ile yaparım, farklı denemen oldu mu diye merak ettim.

Bunu tekrar kurmadım. Kışın belki denerim tekrar. Ben koyu renk bir munich malt kullandığım için melanoidine girmedim bu reçetede. Ebcyi ayarladıysanız neden olmasın. Popüler reçeteler sizin oranlarda zaten.

Tekrar yapıyor olsam 7-8 aralığına indirirdim ama. Beklediğimden daha koyu renk olmuştu.

1 Beğeni

Aslında bira da koyu rengi severim, benim hesapta renk …9.4 çıkıyor.
Nedense renge bende şimdi takıldım :roll_eyes:. Sanırım melanoidin’i çıkartıp münih II maltı da azaltıcağım, ya da yerine münih I’ile değiştirirsem 8 civarına gelecek gibi… :grinning:

1 Beğeni