Emr's Wild Grape Ale

Son kertede kendisini şu şekilde fermentere uğurladık. Og 1060 yerine 1056 çıkmış olsa da iyi rakam olarak gördüm ben. hayırlısı bakalım.

TT#20 Wild Grape Ale

Grape Ale

6.7% / 14.8 °P

72% efficiency

Batch Volume: 4 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 6.19 L

Sparge Water: 1.11 L

Total Water: 7.3 L

Boil Volume: 6.71 L

Pre-Boil Gravity: 1.038

Vitals

Original Gravity: 1.060

Final Gravity: 1.009

IBU (Tinseth): 23

BU/GU: 0.35

Color: 14 EBC

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Temperature — 77 °C10 min

Malts (898 g)

700 g (36.9%) — Thracian Blonde Pilsener — Grain — 3.9 EBC

100 g (5.3%) — Thracian Pale Malt — Grain — 5 EBC

68 g (3.6%) — Castle Malting Chateau Cara Gold — Grain — 120 EBC

30 g (1.6%) — Oats, Flaked — Grain — 2 EBC

Other (1 kg)

1 kg (52.7%) — Grape Regular (Fruit) — Other — 0 EBC

Hops (5 g)

5 g (21 IBU) — Challenger 7.5% — Boil — 60 min

Miscs

1.17 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

1.18 g — Canning Salt (NaCl) — Mash

1.24 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

1.17 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

1 ml — Lactic Acid 80% — Mash

Yeast

5 g — Grape Wild Yeast 85%

Fermentation

Primary — 24 °C7 days

Secondary — 24 °C10 days

8 Beğeni

24.saatinde henüz bir hareket yok :confused:
48.saatinde de bir hareket olmazsa biraz ticari maya atmayı düşünüyorum, ne dersiniz.

Üzümleri yıkamamıştın değil mi?

Yok yıkamadım. Hatta aldıklarımı hanım yıkamıştı gidip tekrar aldım :slight_smile:

Biraz sıcaklığı kendi haline bıraktım. 23 civarı gezindi gece. Belki o yüzden gecikti diye düşündüm.

Aslında marketten alınan üzümle bu iş çok doğru değil. Yani onun üzerineki vahşi mayalara çok güvenmemek lazım. Ayrıca işin içinde üzüm varsa açık fermentasyon daha doğru olurdu. Sadece üzerini tülbentle kapatarak yapabilirsiniz. Yine çalışmadıysa eski kitlerden çıkan maya bu türe yakışır sanki.

2 Beğeni

Abi gece ısı kontrolünü bıraktım, 26lara çıkmıştı. Şimdi ufak kabarmalar başladı. Biraz fokurdamaya başlasın ısıyı 24e çekicem.

3 Beğeni

bugün 2. fermantasyona aldım. şu an 1010’a gelmiş durumda. hafif şaraba çalan bir tadı var. biraz da gazlı. ama gelecek vadediyor.

2 Beğeni

Bir adet rezerve edebilme şansım var mı, henüz yapmadım ama yapınca benim vahşi olmyan IGA’dan da sana yollayacağım :slight_smile:

tamamdır. 7 gün sonra sirkeye dönmezse ayarlarım :slight_smile:

1 Beğeni

Dün yüzeyde ufak tefek kabarcıklar görünce acaba fermente mi oluyor bu yine diye düşünmüştüm. Bugün anladımki küfleniyormuş.

Bende vakit kaybetmeden şişelemeye geçtim. Planlanan şişeleme tarihinden 2 gün önce şişelemek durumunda kaldım. Tekrar fg aldığımda 1009 çıktı. Geçen haftakinden çok farklı çıkmaması sevindirici. Tadında ise bir anormallik yoktu. Üst tabakayı almamak için 2 şişe kadar birayı feda ettim. Mayayı saklamayı düşünüyordum ama kalanı döktüm.

Umarım şişelerde bekleme sonrası başka bir süprizle karşılaşmam.

7 Beğeni

2 ay şişede bekledikten sonra bugün dayanamayıp açtım bi tane. Biraz fazla gazlanmış, ilk başta köpürüdü ama köpük dayanımı zayıf, hemen söndü. Gerçi sona kadar ince bir tabaka kaldı. Aşırı şarabımsı tat yok, kararında. Alkolü hiç hissettirmiyor, sevindirici. Keşke 10L yapsaymışım dedim. Artık seneye şaraptan çıkan posayla yaparım.

10 Beğeni